11 najpopularniejszych funkcji systemu Restaumatic

1. Baza klientów

Jedną z najważniejszych i najczęściej wykorzystywanych funkcji jest własna baza klintów, dzieki której Twoje wysiłki maketingowe, dobra obsługa, świetnie przygotowane jedzenie – powodują powiększani się Twojej własnej bazy klientów. Możesz korzytać z tych danych i wysyłać klientom maile lub SMSy z promocjami lub wydarzeniami w Twoim lokalu. System automatycznie dba o to, aby wysyłane materiały reklamowe trafiały wyłącznie do klientów, którzy wyrazili wcześniej zgodę marketingową.

2. Nieograniczona ilość stref dostaw

Narzędzie do określania stref dostaw pozwala na precyzyjne wyznaczenie obszarów dostaw oraz cen za dowóz do każdej z nich. Możesz stworzyć nieograniczoną ilość stref dostaw, aby dostosować ją idealnie do Twoich potrzeb i układu urbanistycznego Twojego miasta. Wszystko umieszczasz na mapie i nie przemujesz się kodami pocztowymi :). W każdej chwili możesz samodzielnie edytować wprowadzone dane.

3. Cichy marketingowiec

Jest to narzędzie do automatycznego marketingu, który dba o relacje z klientami. Można samodzielnie ustawić automat, który będzie np. wysyłał SMS lub mail do klientów, którzy od 3 miesięcy nie złożyli żadnego zamówienia i zaproponować im kupon -20%. Parametry takie jak wysokość rabatu, czas od ostatniego zamówienia – są do ustawienia w systemie. Zachęcamy do korzystania, bo raz ustawiony mechanizm pracuje automatycznie i przypomina się klientom!

4. Samodzielna edycja menu

Zmora restauratorów podczas współpracy z portalami – oczekiwanie na zmiany ponad 2 tygodnie. W systemie Restaumatic zmiany menu dokonujesz samodzielnie – kiedy tylko zechcesz. Restauratorzy bardzo często korzystają z tej opcji wprowadzając potrawy sezonowe, lunche lub blokując dania, które nie mogą być wykonane w danym dniu.

5. Ustawianie przerw w pracy

Zbyt duży ruch? Awaria? Święta? Inna nieplanowana przerwa? W 5 minut ustaw przerwę w pracy lokalu, a system nie będzie przyjmował zamówień. Bez problemów i tracenia czasu. Ta funkcja to jedna z najczęściej wykorzystywanych możliwości systemu.

6. Harmonogram grup dań

Wybrane grupy dań mogą pojawiać się w określonych dniach lub godzinach. Funkcja jest wykorzystywana najczęściej przez restauracje, które serwują śniadania, lunche, dania tematyczne w określony dzień tygodnia.

7. Promocje

Ogromna ilość opcji w panelu promocji pozwala niemal

8. Przerwa w pracy

9. Moduł SMS

10. Możliwość oznaczania klientów

11. Pizze połówkowe