Instrukcje – Restaumatic https://www.restaumatic.com/blog Fri, 12 Aug 2022 11:35:47 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.7 https://restaumatic-blog-uploads.s3.amazonaws.com/uploads/2018/06/restlogo-ico-1.png Instrukcje – Restaumatic https://www.restaumatic.com/blog 32 32 Food Cost: co to jest i jak jego obliczenie pomoże obniżyć koszty? https://www.restaumatic.com/blog/food-cost-co-to-jest-i-jak-jego-obliczenie-pomoze-obnizyc-koszty/ Wed, 10 Aug 2022 13:45:09 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=4705 Prowadzenie działalności gastronomicznej wymaga znajomości wielu czynników, w tym cen produktów oraz kosztów przygotowania dania. Dlatego, aby biznes kulinarny się opłacał, warto regularnie i dokładnie obliczać Food Cost. Co to jest Food Cost? Jak obliczyć Food Cost? O tym w naszym artykule! Food Cost/ Beverege Cost – co to jest? Food Cost (z ang. koszt …

Przeczytaj całość "Food Cost: co to jest i jak jego obliczenie pomoże obniżyć koszty?"

The post Food Cost: co to jest i jak jego obliczenie pomoże obniżyć koszty? appeared first on Restaumatic.

]]>
Prowadzenie działalności gastronomicznej wymaga znajomości wielu czynników, w tym cen produktów oraz kosztów przygotowania dania. Dlatego, aby biznes kulinarny się opłacał, warto regularnie i dokładnie obliczać Food Cost. Co to jest Food Cost? Jak obliczyć Food Cost? O tym w naszym artykule!

Food Cost/ Beverege Cost – co to jest?

Food Cost (z ang. koszt żywności, koszt surowca)[1] określa koszt produktów spożywczych, potrzebnych do wykonania dania, które jest serwowane w lokalu gastronomicznym. Z kolei Beverege Cost (bev cost) oznacza koszt surowców, potrzebnych do wykonania napojów lub drinków.

Wartości obu wskaźników wyraża się w procentach. Food Cost pokazuje, jaka część budżetu jest przeznaczana na składniki spożywcze. Kontrolowanie kosztów żywności pomaga ustalić prawidłowe ceny w menu, a tym samym stanowi ważny element w budżetowaniu lokalu.

Dlaczego Food Cost jest ważny dla restauracji?

Wyliczenie prawidłowych cen dań w menu restauracji może zadecydować o jej powodzeniu bądź porażce. Przyczyna tego zjawiska jest prosta. Jeśli ceny potraw będą za wysokie – klienci mogą ich nie zamawiać, a jeśli okażą się zbyt niskie – restauracja może nie wygenerować wystarczających zysków. Ważne, by ustalić i kontrolować Food Cost. Takie rozwiązanie pomaga bowiem zmaksymalizować zyski, co przekłada się na ogólny rozwój restauracji.

Obliczanie i sprawdzanie wskaźników Food Cost pomaga ustalić ceny w karcie dań, które są przystępne dla klientów i opłacalne dla restauratorów. Właściciele lokali gastronomicznych wiedzą, że koszt jedzenia w restauracji stanowi jeden z głównych czynników, decydujących o jej rentowności.

Jaki jest wzór Food Cost?

Food Cost oblicza się dzieląc koszt składników przez cenę potrawy w menu. Można zastosować prosty kalkulator food cost, który wygląda następująco:

● FD= sumaryczny koszt produktów (netto) / cena dania w menu (netto) × 100%

Jak wiadomo, dokładne ustalenie kosztów żywności umożliwia analizę kosztów prowadzenia restauracji. Co ważne: wyliczenie Food Cost nie powinno być jednorazowe. Aby sprawnie zarządzać budżetem lokalu, warto dokonywać takich obliczeń nawet kilka razy w miesiącu.

Jak obliczyć cenę dania w restauracji?

Aby prawidłowo wyliczyć cenę potrawy w menu lokalu, warto zastosować prostą instrukcję, według której należy:

  • wymienić wszystkie składniki przepisu;
  • określić całkowity koszt każdego składnika;
  • ustalić, ile gramów każdego składnika przewiduje przepis;
  • koszt surowca w daniu podzielić przez cenę netto dania i wynik pomnożyć przez 100%.

 Wzór wygląda następująco:

Food Cost dania = (koszt surowca w 1 daniu / cena netto dania × 100%

Dane potrzebne dla ustalenia kosztu potrawy restauracyjnej można zawrzeć w tabeli:

ProduktJednostkaGramatura(1 porcja)Gramatura (10 porcji)Koszt jednostkowy netto (10 porcji)
MakaronKg0,114,25 zł
Pomidory w puszceKg0,2212 zł
CebulaKg0,010,10,62 zł
OlejLitr0,020,20,98 zł
Ser parmezanKg0,010,120,49 zł
    razem: 38,34 zł

Tabela nr 1. Przykład wyliczenia Food Cost dla dania – tagliatelle z parmezanem i pomidorami.

Koszt przygotowania 10 porcji potrawy wynosi więc 38,34 zł, co w prostym przeliczeniu daje wynik: 3,83 zł na 1 porcję. Tak więc tyle kosztuje lokal 1 talerz tagliatelle z serem i pomidorami. Gramatura 10 porcji jest często stosowana przy obliczaniu Food Cost, ponieważ trudno określić dokładną ilość niektórych składników w 1 porcji.

Kiedy należy obliczać Food Cost?

Koszty żywności na pewno warto określić na samym początku działalności gastronomicznej, a nawet przed jej rozpoczęciem. Biznesplan lokalu powinien obejmować wartość tego wskaźnika. Jednak takich obliczeń powinno się dokonać również w momencie wprowadzania do menu np. sezonowe dania. Food Cost przyda się właściwie przy każdej zmianie menu lub przy wprowadzaniu nowych produktów. Dzięki niemu da się ocenić, które pozycje w karcie dań są opłacalne, a które nie.

Jaki powinien być Food Cost w restauracji?

Przyjmuje się, że wartość wskaźnika Food Cost w gastronomii powinna mieścić się w przedziale 25-30%[2]. Nie jest to oczywiście wartość stała. Food Cost dla lokalu, który oferuje głównie mięsne menu – może wynosić 35% (ze względu na koszt składników). Z kolei koszt żywności dla restauracji, która serwuje potrawy roślinne (tańsze w zakupie hurtowym) – może wynosić ok. 28%. Widać na tym przykładzie, że obie wartości procentowe są dopuszczalne i zależą od typu restauracji oraz serwowanych dań.

Sposoby na optymalizację Food Cost

Optymalizacja ma na celu organizowanie procesów tak, aby przynosiły lepsze efekty. W przypadku kosztów żywności istnieje kilka kluczowych sposób na ich optymalizację. Oto najważniejsze z nich:

  • wybór właściwego dostawcy produktów;
  • znajomość bieżących cen produktów;
  • zarządzanie odpadami;
  • zapobieganie marnotrawieniu jedzenia;
  • wybór krótkiego, spójnego menu;
  • pilnowanie zapasów żywności;
  • kontrola kosztów operacyjnych restauracji;
  • przeprowadzanie regularnej inwentaryzacji;
  • zarządzanie pracą lokalu za pomocą nowoczesnego systemu POS;
  • utrzymywanie porządku w dokumentach.

Poza wymienionymi elementami, w optymalizacji Food Cost może też pomóc właściwie obliczona receptura gastronomiczna. Zawiera ona wytyczne, które muszą być przestrzegane podczas przyrządzania potrawy. Takie rozwiązanie umożliwia zachowanie schematu dań oraz użytych w nich składników. Ponadto receptura gastronomiczna zapobiega stratom jedzenia. Ustalone zasady pozwalają też określić, jakie jest dokładne zapotrzebowanie na składniki spożywcze i oczywiście ustalić Food Cost.

Kiedy Food Cost może się zmienić?

Trzeba podkreślić, że Food Cost to wartość zmienna i zależna od wielu czynników. Zmienia się w zależności od wzrostu lub spadku cen produktów albo natężenia ruchu klientów. Na jego wartość wpływają również wszelkie modyfikacje receptury dania (zmieniające koszt produkcji). Kluczowe znaczenie dla wysokości wskaźnika mogą mieć również ceny paliwa, dostaw bądź zmiana panującej polityki cenowej w lokalu.

Food Cost – podsumowanie

Doświadczeni restauratorzy wiedzą, że za sukcesem lokalu gastronomicznego stoi m.in. wskaźnik Food Cost. Ta istotna wartość często stanowi główną część budżetu restauracji. Wskaźnik ten informuje o wydatkach na produkty spożywcze i pozwala ustanawiać ceny korzystne zarówno dla klientów, jak i właścicieli restauracji. Koszty żywności stanowią jedne z największych wydatków, które są związane z prowadzeniem lokalu gastronomicznego. Dlatego kontrolowanie Food Cost ma fundamentalne znaczenie dla rentowności restauracji.

Bibliografia:

Dictionary, C. (2008). Cambridge advanced learner’s dictionary.

https://smallbusiness.chron.com/common-food-labor-cost-percentages-14700.html

https://dictionary.cambridge.org/pl

The post Food Cost: co to jest i jak jego obliczenie pomoże obniżyć koszty? appeared first on Restaumatic.

]]>
Jak napisać biznesplan dla restauracji? https://www.restaumatic.com/blog/biznesplan-dla-restauracji/ Fri, 28 Jan 2022 08:00:00 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=2508 Podczas otwierania restauracji jest wiele dokumentów do wypełnienia, do tego warto z własnej inicjatywy napisać kolejny – biznesplan dla restauracji. Sama wizja napisania biznesplanu wydaje się żmudna i skomplikowana, a przy okazji też bezcelowa, jeśli nie ubiegamy się o dofinansowanie czy dotację. Wręcz przeciwnie — to błędne myślenie! W tym artykule wytłumaczymy, jak istotny jest to dokument …

Przeczytaj całość "Jak napisać biznesplan dla restauracji?"

The post Jak napisać biznesplan dla restauracji? appeared first on Restaumatic.

]]>
Podczas otwierania restauracji jest wiele dokumentów do wypełnienia, do tego warto z własnej inicjatywy napisać kolejny – biznesplan dla restauracji. Sama wizja napisania biznesplanu wydaje się żmudna i skomplikowana, a przy okazji też bezcelowa, jeśli nie ubiegamy się o dofinansowanie czy dotację.

Wręcz przeciwnie — to błędne myślenie! W tym artykule wytłumaczymy, jak istotny jest to dokument dla osoby otwierającej swój lokal w branży gastronomicznej. Powiemy także, o czym warto pamiętać podczas pisania biznesplanu dla restauracji.

Po co piszemy biznesplan dla restauracji?

Na dobry początek wyjaśnijmy sobie, czym jest biznesplan. Jest to projekt Twojego planu na biznes. Może on być Twoją wizytówką w staraniach o inwestorów lub dotacje. Otwierając restaurację, bistro pizzerię lub inny projekt gastronomiczny należy zacząć działania właśnie od biznesplanu.

Dobry biznesplan pozwoli na usystematyzowanie realizacji poszczególnych etapów Twojej wymarzonej inwestycji. Ten dokument sprawdzi, czy Twój pomysł jest opłacalnym finansowo przepisem na sukces.

Oszacowanie możliwości za pomocą bilansu zysków i strat pomoże w uczeniu się nawyku prowadzenia restauracji skrupulatnie i rozsądnie. Im więcej pracy włożysz w jego szczegółowość na samym początku, tym bardziej będzie on procentował w przyszłości.

Ponadto dobrze stworzony biznesplan posłuży również do:

  • obliczenia kosztów inwestycji i szansy na jej zwrot
  • rozmów z bankiem w celu uzyskania pożyczki
  • pozyskania inwestorów
  • ustalenia, jakiej przestrzeni potrzebujemy na nasz lokal
  • rozpoczęcia współpracy z kompetentnymi managerami
  • ustalenia wytycznych, których należy przestrzegać już po otwarciu lokalu

Czy biznesplan jest potrzebny tylko dla nowych przedsiębiorstw?

Niewielu początkujących przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że firmy odnoszące największe sukcesy tworzą biznesplany przed każdą kluczową zmianą (aktualizacja menu czy wymiana sprzętu). Co jest tego celem?

Przede wszystkim minimalizacja pojawienia się błędów, redukcja kosztów, a także stworzenie punktu odniesienia do kolejnych zmian. Ten dokument jest również dobrym weryfikatorem, czy Twoje prognozy były trafne, a jeśli nie — stanie się on idealną motywacją do wprowadzenia dalszych zmian. W takim wypadku najlepiej weryfikować to co 3 miesiące. Taka taktyka pomoże Ci osiągnąć zakładane cele.

Jak rozpocząć pisanie biznesplanu dla restauracji?

W rozpoczęciu pisania przykładowego biznesplanu z pewnością pomogą Ci poniższe pytania:

  • Jakie cele chcesz osiągnąć?
  • Jaki rodzaj kuchni będzie dominował w Twoim punkcie gastronomicznym?
  • Czym Twoja restauracja będzie się różnić na tle innych restauracji?
  • Ile gości będzie przyjmować Twój lokal?
  • Czy wprowadzisz dowozy?
  • Ile osób planujesz zatrudnić?
  • Jaką powierzchnie będzie mieć Twoja restauracja?
  • Jaki klimat chciałbyś tam stworzyć?
  • Jak będzie wyglądać wnętrze?
  • Jakie będą godziny otwarcia oraz ewentualnych dowozów?
  • Jak będziesz rozwijać swoją inwestycję?

Spisz każdy pomysł i wróć do nich po kilku dniach. Na zimno zacznij kalkulować, dodając lub wykluczając planowane działania. Jeżeli wtedy stwierdzisz, że ten plan przysłowiowo ma „ręce i nogi”, możesz przejść do kolejnego kroku. 

W kolejnym akapicie opowiemy Ci jak ułożyć pomysły w całość tak, aby przekonać inwestorów, że Twój pomysł jest rentowną inwestycją. Pamiętaj również, że taki dokument mogą napisać profesjonalne firmy, bazując na Twoich słowach.

Jakie elementy powinien zawierać biznesplan dla restauracji?

Złota zasada powtarzana przy pisaniu jakichkolwiek tekstów to „od ogółu do szczegółu”. Zdecydowanie przyda się ona w tworzeniu tego dokumentu, ze względu na jego złożoność. Dobrym początkiem będzie napisanie spisu treści, który będzie skrupulatnie uzupełniany i rozbudowywany. Abyś nie musiał działać po omacku, poniżej są rozpisane punkty, które należy ująć.

1. Streszczenie, czyli opis planowanej działalności

Streszczenie nie powinno być dłuższe niż 3 strony. Ważne jest to, aby jasno komunikowało cele biznesplanu, a także atrakcyjnie przedstawiało Twój pomysł. Zdarza się tak, że niektóre osoby zapoznające się z tym dokumentem przeczytają tylko streszczenie. Na jego podstawie podejmą decyzję czy kontynuować lekturę, a nawet uzależnią decyzję o wsparciu finansowym lub kadrowym.

Zrób wszystko, by na tych kilku stronach przekonać czytelników, że Twoje przedsięwzięcie okaże się sukcesem. Informacje, które warto zawrzeć w streszczeniu biznesplanu dla restauracji to:

  • opis rodzaju i miejsca restauracji
  • motyw, który skłonił Cię do podjęcia takiej działalności
  • dotychczasowo podjęte kroki
  • wysokość potrzebnych nakładów finansowych oraz wkładu własnego
  • spodziewane korzyści i mocne strony Twojej firmy

Streszczenie warto napisać na samym końcu, obiektywnie patrząc na cały biznesplan.

2. Otoczenie rynkowe, czyli ocena konkurencji, rynku i klienta

W tej części powinieneś poruszyć sytuacje rynku, na który starasz się wejść. Konieczna jest analiza wielkości i ilości konkurencji. Zacznij od przewidywanej sytuacji finansowej okolicznych restauracji, przez preferencje, trendy, a nawet demografię potencjalnych klientów. Należy określić grupę docelową Twojej restauracji, sposób dostawy, jak również wszelakie aspekty prawne takie jak koncesje, pozwolenia.

Określając grupę docelową, warto wykorzystać tzw. Pirate Metrics (nazywane również metodą AAARRR). Zasadę działania przedstawiamy poniżej.

Biznesplan dla restauracji - ważne elementy

3. Analiza kosztów operacyjnych i inwestycyjnych

Na początku działalności warto zwrócić uwagę na finanse restauracji. Niestety pierwsze miesiące funkcjonowania biznesu mogą przynieść niewiele zysków. Trzeba być na to przygotowanym, uwzględniając koszta inwestycyjne i operacyjne.

Koszty inwestycyjne restauracji (niezbędne do otwarcia lokalu) to:

  • wyposażenie kuchni (np.: 3 lodówki, kuchenka gazowa, piekarnik, noże, garnki, zastawa kuchenna)
  • wyposażenie sali lub kupno foodtrucka
  • uniformy dla kucharzy i kelnerów
  • środek transportu (jeśli rozważasz dowozy)
  • projekty graficzne związane z marketingiem restauracji (logo, karta menu, strona WWW, ulotki)
  • laptop, kasa fiskalna, telefon
  • koszt prawne i koszty pozwoleń na działalność (np. koncesja na sprzedaż alkoholu)

Koszty operacyjne restauracji (cykliczne) to:

  • wynagrodzenia załogi
  • zakupy produktów
  • budżet reklamowy
  • opłaty za hosting strony WWW
  • prognoza kosztów wynajmu lokalu, kosztów mediów, ewentualnych napraw sprzętu

W tym podpunkcie warto również poruszyć kwestię metod działania – jak będzie wyglądać:

  • codzienna rutyna i produkcja
  • obsługa klienta
  • kwestie dostawy
  • sprawy dotyczące narzędzi do zarządzania i kontroli sprzedaży (np. POS)

4. Prognoza finansowa

Biorąc pod uwagę różne finansowania – niezależnie czy jest to kredyt w banku, czy wkład inwestora, należy rozważyć plan B. Co się stanie w wypadku, gdy Twoja restauracja będzie generowała straty?

W tym podpunkcie warto ująć metody, które pozwolą temu zapobiec. Warto także obliczyć, jaką marże należy narzucić na swoje produkty, by restauracja stała się rentowna. Twoim głównym celem jest przecież zysk!

5. Analiza wrażliwości

Wyobraź sobie, że spełnia się najczarniejszy scenariusz i restauracja staje się Twoim problemem – konkurencja wzrasta, Ty obniżasz ceny, pracownicy odchodzą, sprzedaż diametralnie spada. W tym miejscu przygotuj się na przysłowiowe „kłody” i opisz sposób rozwiązywania poszczególnych problemów. Trzymaj się schematu:

  • Problem
  • Opis problemu
  • Sposób reagowania
  • Przeciwdziałanie

6. Analiza SWOT

Każdy biznesplan dla restauracji powinien zawierać analizę SWOT. Jest to ocena mocnych i słabych stron inwestycji, wraz z potencjalnymi szansami i zagrożeniami. Skrót pochodzi od angielskich słów: S jak Strengths – mocne strony, W jak Weaknesses, czyli słabe strony, O jak Oportunities – możliwości, T jak Threats – zagrożenia. Na grafikach znajdziesz pytania, które musisz sobie zadać, tworząc taką analizę, a także tabelę do wypełnienia, która umożliwi Ci poprawne szacunki.

Analiza SWOT dla restauracji

7. Planowane zatrudnienie kadry do restauracji

Dobry zespół to połowa sukcesu dochodowej restauracji. Zastanów się, które stanowiska są niezbędne do bezproblemowego działania restauracji (kucharze, kelnerzy, pomoc kuchenna, dostawcy), a które będą przydatne do jej rozwoju (manager, osoba zajmująca się marketingiem).

Zastanów się jakich kompetencji od nich wymagasz i czy takie osoby znajdują się w Twoim gronie znajomości, a jeśli nie to jaki system szkoleń wdrożyć, by nowy pracownik zyskał takie umiejętności.

8. Plan Marketingowy

Czym tak naprawdę jest marketing? Marketing to miks czynników takich jak: produkt, cena, wspomniana promocja i dystrybucja, czyli wszystkie działania prowadzące do zdobycia przewagi nad konkurencją. Określenie takiego planu ma na celu znalezienie klientów zainteresowanych Twoją działalnością.

Mówiąc wprost: to od klienta zależy Twój sukces, więc warto zadbać o to, by znał Twoją restauracje, a jej oferta i jakość produktu odpowiadała jego wymaganiom. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami marketingowymi dla restauracji przygotowanymi przez zespół Restaumatic.

Plan marketingowy w biznesplanie

9. Dalszy rozwój przedsięwzięcia

Wyznaczenie sobie kierunku rozwoju ma ogromne znaczenie już na początku Twojego biznesu – zaczynając od rozwoju zamówień on-line, przez wydłużenie godzin pracy, zatrudnienie dodatkowego kierowcy czy osoby do obsługi. Cele to podstawa! Jeśli Twoje prognozy się sprawdzą, to gdzieś po trzech miesiącach nastanie czas na kolejne ulepszenia. Regularna analiza i weryfikacja pozwoli Ci na zmiany w marketingu, które wpłyną na efektywne zarządzanie i zminimalizowanie strat.

A teraz odetchnij głęboko. Odłóż dokument na chwilę, wróć do niego po 2-3 dniach i przeczytaj całość jeszcze raz, ujednolić czcionkę, popraw akapity, przyjrzyj się swojej pracy z dystansu, a następnie podejmij decyzje, czy właśnie tak ma wyglądać efekt finalny. Życzymy Ci powodzenia!

Podsumowanie

Biznesplan dla restauracji to dokument, który ma nadać pewną opisową formę Twojej wizji, ma zmusić do zastanowienia się nam różnymi aspektami prowadzenia restauracji, bistro, pizzerii, itd. Rzeczywistość często weryfikuje założenia zawarte w biznesplanie, ale niezależnie od tego, jak odmienna będzie codzienność przedsiębiorcy gastronomicznego od założeń, biznesplan pozwoli lepiej ocenić jaki efekt przynoszą działania. W początkowej fazie rozwoju biznesplan będzie dobrym narzędziem do porównań i ocen. Powodzenia!

The post Jak napisać biznesplan dla restauracji? appeared first on Restaumatic.

]]>
Jak anulować zamówienie w systemie Restaumatic? https://www.restaumatic.com/blog/anulacja-zamowienia/ Wed, 15 Sep 2021 08:37:30 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=3841 Oto krótki poradnik jak anulować zamówienie w naszym systemie do zamawiania jedzenia zamówienia: zamówienie można anulować samodzielnie w Panelu Restauratora oraz w aplikacji ROS dla zamówień opłaconych online, należność zostanie automatycznie zwrócona do klienta zamówienie może być anulowane samodzielnie do 72 godzin w przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt telefoniczny 533 035 045 lub mail …

Przeczytaj całość "Jak anulować zamówienie w systemie Restaumatic?"

The post Jak anulować zamówienie w systemie Restaumatic? appeared first on Restaumatic.

]]>
Oto krótki poradnik jak anulować zamówienie w naszym systemie do zamawiania jedzenia zamówienia:

  1. zamówienie można anulować samodzielnie w Panelu Restauratora oraz w aplikacji ROS
  2. dla zamówień opłaconych online, należność zostanie automatycznie zwrócona do klienta
  3. zamówienie może być anulowane samodzielnie do 72 godzin
  4. w przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt telefoniczny 533 035 045 lub mail na kontakt@restamatic.com

Anulowanie zamówienia w Panelu Restauratora:

Anulowanie zamówień w aplikacji ROS:

Co zrobić jeżeli klient zapłacił za zamówienie i nie zostało przekazane do realizacji?

W Panelu Restauratora sprawdź zakładkę “Zamówienia”. Zobaczysz to zamówienie w statusie: “Anulowane: Nie otrzymaliśmy płatności za zamówienie. Gdyby przyszła ona z opóźnieniem system automatycznie dokona zwrotu”

Powodem jest pobranie środków przez bank, ale nie przesłanie ich do Restaumatic. W związku z tym system anulował zamówienie po 10 minutach oczekiwania. Klient dostał informację o anulacji.

W takim wypadku:

  • poinformuj klienta co się stało (jego bank nie przekazał środków w wyznaczonym czasie)
  • wyjaśnij, że gdy środki wpłyną z opóźnieniem (prawdopodobnie tak się stanie) to zostaną zwrócone automatycznie i będę na koncie klienta w ciągu 2-3 dni roboczych,
  • gdy środki jednak nie wpłyną – skieruj klienta bezpośrednio do nas z prośbą o przesłanie potwierdzenia dokonania zapłaty na adres: kontakt@restaumatic.com

The post Jak anulować zamówienie w systemie Restaumatic? appeared first on Restaumatic.

]]>
Jak dbać o wizytówkę Google i reagować na opinie w Internecie? https://www.restaumatic.com/blog/jak-radzic-sobie-z-negatywnymi-opiniami/ Wed, 04 Aug 2021 08:09:05 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=141 Jeśli decydujesz się na pokazanie swojej firmy w internecie, musisz mieć świadomość, że z czasem internauci zaczną zamieszczać w wizytówce Google opinie i komentarze o Twojej restauracji. Część z nich będzie pozytywna, jednak pojawią się także negatywne głosy (czasem nawet bezpodstawne). Niestety faktem jest, że niezadowoleni goście dużo chętniej podzielą się tym ze światem, aniżeli …

Przeczytaj całość "Jak dbać o wizytówkę Google i reagować na opinie w Internecie?"

The post Jak dbać o wizytówkę Google i reagować na opinie w Internecie? appeared first on Restaumatic.

]]>

Jeśli decydujesz się na pokazanie swojej firmy w internecie, musisz mieć świadomość, że z czasem internauci zaczną zamieszczać w wizytówce Google opinie i komentarze o Twojej restauracji. Część z nich będzie pozytywna, jednak pojawią się także negatywne głosy (czasem nawet bezpodstawne). Niestety faktem jest, że niezadowoleni goście dużo chętniej podzielą się tym ze światem, aniżeli osoby, które wyszły z Twojego lokalu zadowolone. Co za tym idzie — opinie w wizytówce Google coraz częściej będą głównym źródłem informacji o Twojej restauracji. 

Reakcja na opinie w wizytówce Google — szczególnie negatywne — jest ważna. Dzięki temu komentujący ma świadomość, że jego zdanie jest ważne i restaurator liczy się z jego poglądem.

Czy usuwanie negatywnych opinii w wizytówce Google to dobry pomysł?

Absolutnie nie! Poszukiwanie rozwiązania jak usunąć opinie w wizytówce Google to bardzo zły pomysł. Dlaczego?

Blisko 89% procent konsumentów, przed podjęciem decyzji o zakupie lub złożeniu zamówienia, starannie śledzi komentarze w sieci na takich portalach jak Facebook czy TripAdvisor oraz sprawdza opinie w wizytówce Google.

Z wiadomych powodów decyzja zakupowa będzie negatywna, jeśli ocena jest niska, a opinie niepochlebne. Co ciekawe, w przypadku idealnych, „wybielonych” profili, bez negatywnych ocen, kupujący również odczuwają wątpliwości przed zakupem.

Internauci z pewnością docenią, gdy restauracja dobrze rozwiąże zaistniały problem i w odpowiedni sposób zareaguje na negatywną opinię w wizytówce Google restauracji. Właściwa reakcja pokazuje, że mimo niezadowolenia niektórych klientów restauracja potrafi rozwiązać problem tak, by obie strony były zadowolone.

Jak reagować na negatywne komentarze w wizytówce Google?

Umiejętność odpowiadania na negatywne komentarze w wizytówce Google restauracji to wielka sztuka i można się w niej wiecznie doskonalić. Kluczowe w tym wszystkim jest zrozumienie, że najważniejsza nie jest sama obecność negatywnych opinii, ale reakcja firmy. Wiesz już, że warto na nie odpowiadać. Pozostaje pytanie — jak odpowiedzieć na negatywną opinię w wizytówce Google restauracji, by nie popełnić wpadki i jeszcze bardziej nie pogorszyć swojego wizerunku w oczach komentującego? Będąc mistrzem dyplomacji, marketingu i dobrego copywritingu można ładnie przekuć złą opinię na swoją korzyść. Oto Kryzysowa Zasada 5P, która pomoże sprawnie rozwiązać problem:

  • Przeproś — pokaż odbiorcom, że zdajesz sobie sprawę z problemu. Przepraszając pokazujesz, że akceptujesz opinię komentującego i jesteś świadom problemu.
  • Przygotuj się — przygotuj plan działania na wypadek negatywnych komentarzy. Zaplanuj szereg czynności, które zawsze wykonasz, gdy pojawi się kryzysowa sytuacja. 
  • Przeciwdziałaj — zapobiegaj powstawaniu kryzysów — dbaj, by obsługa klienta była na jak najwyższym poziomie. Jeśli kryzys się pojawi — zapobiegaj jego rozszerzaniu. Spróbuj przenieść problem poza grono obserwujących.
  • Popraw się — wyciągnij wnioski i zastosuj działania, by podobna sytuacja nie miała już miejsca.
  • Powetuj — wynagródź szkody — mały prezent z pewnością poprawi Twój wizerunek w oczach komentującego i innych internautów. Zaoferuj zniżkę na następne zamówienie, lub darmowy posiłek.

O czym jeszcze warto pamiętać, odpowiadając na negatywną opinię w wizytówce Google restauracji?

  • Reaguj szybko — im szybciej odpowiesz na negatywną opinię, tym lepiej. Dla komentującego to znak, że zależy Ci na rozwiązaniu problemu i że jest dla Ciebie ważny.
  • Pisz możliwie neutralnie — skup się na faktach, odnieś się do treści komentarza, jednak nie atakuj autora.
  • Podejdź do sprawy indywidualnie — nie kopiuj gotowych odpowiedzi — nikt nie chce być traktowany maszynowo.

Sumując — etykieta biznesowa mówi jasno: klient jest najważniejszy i aż ciśnie się powiedzonko słyszane z dziada, pradziada: KLIENT NASZ PAN! Zastosowanie odpowiednich działań pozwoli zamienić prawie każdy negatywny komentarz na swoją korzyść.

Jak zdobywać pozytywne opinie w wizytówce Google?

Pozytywne opinie przekładają się na wizerunek Twojej restauracji w sieci. Im więcej pozytywnych ocen, tym większa szansa, że potencjalny klient wybierze Twoje miejsce na następny posiłek. Jak zdobywać pozytywne opinie w wizytówce Google? 

  • Poproś klientów — po zakończonym zamówieniu poproś, by klienci wystawili szczerą opinię w sieci. Nie nalegaj, by było to 5 gwiazdek — to bardzo zniechęca.
  • Ułatw działania — podaj klientom linki do miejsc, gdzie można wystawić opinie Twojej restauracji. Skorzystaj z kodów QR, by uprościć działania.
  • Zaproponuj rabat — jeśli klient dostrzeże korzyść z wystawienia opinii, zrobi to bardzo chętnie. W zamian za ocenę zaoferuj np. 20% rabatu na następne zamówienie, lub darmowe przystawki przy kolejnej wizycie w restauracji.
  • Zorganizuj konkurs — przygotuj nagrodę dla klienta, który wystawi najciekawszą opinię w sieci. Może to być kolacja dla dwojga — im cenniejsza nagroda, tym więcej chętnych, którzy wezmą udział w konkursie.

To tylko kilka propozycji. Przetestuj, które sprawdzą się najlepiej w Twojej restauracji.

Jak reagować na pozytywne komentarze w wizytówce Google?

Gdy już pojawią się pozytywne komentarze, warto na nie zareagować. Odpowiednia reakcja jest ważna — dzięki temu klienci poczują się docenieni i chętniej wrócą do Twojej restauracji. Wystarczy kilka prostych słów. Oto przykłady:

  • Dziękujemy za pozytywną opinię! Mamy nadzieję, że niedługo znowu się zobaczymy!
  • Bardzo nam miło słyszeć takie słowa, zapraszamy ponownie!
  • Dziękujemy za tak pochlebną opinię! Do zobaczenia!
  • Cieszymy się, że nasze dania Pani/Panu smakowały. Do rychłego zobaczenia!

Pamiętaj — nie kopiuj gotowców! Staraj się tworzyć unikalne treści, odpowiadając na opinie w wizytówce Google restauracji.

BONUS: Przykłady odpowiedzi na negatywne komentarze

Przygotowaliśmy kilka odpowiedzi, których możesz użyć, odpowiadając na opinie w wizytówce Google . Pamiętaj, by nie kopiować gotowych wiadomości, a jedynie zainspirować się naszymi propozycjami.

  • Przepraszamy za zaistniałą sytuację. Uprzejmie prosimy o kontakt telefoniczny [NUMER TELEFONU] lub mailowy [ADRES EMAIL]. Postaramy się rozwiązać ten problem w możliwie najkorzystniejszy dla Pana/Pani sposób.
  • Bardzo dziękujemy za wystawioną opinię. Każde zdanie jest dla nas ważne. Prosimy o kontakt telefoniczny [NUMER TELEFONU] lub mailowy [ADRES EMAIL], by wyjaśnić szczegóły tego problemu.
  • Przykro nam, że nie spełniliśmy Pani/Pana oczekiwań. Czy możemy prosić przesłanie szczegółów na adres [ADRES EMAIL]? Jesteśmy przekonani, że znajdziemy rozwiązanie, które Panią/Pana usatysfakcjonuje.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu wpisowi interakcje z gości będą łatwiejsze, a problemy szybko rozwiązywane. Powodzenia!


Dołącz do Restaumatic!

Korzystaj z wsparcia marketingowego i obsługuj klientów przez własny system o 75% taniej niż przez portale. Zostaw nam swój kontakt – wyślemy najważniejsze informacje o korzyściach ze współpracy z nami.

The post Jak dbać o wizytówkę Google i reagować na opinie w Internecie? appeared first on Restaumatic.

]]>
Instrukcje obsługi dla Systemu Restaumatic https://www.restaumatic.com/blog/instrukcje-obslugi-dla-systemu-restaumatic/ Thu, 04 Feb 2021 14:58:55 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=1435 Instrukcje użytkowania Przedstawiamy kilka najważniejszych funkcji systemu Restaumatic w formie instruktażowych filmów. Dzięki nim szybko dowiesz się jak ustawić rabat do pierwszego zamówienia, ustawić przerwy w pracy lokalu i wiele innych. Zapraszamy!

The post Instrukcje obsługi dla Systemu Restaumatic appeared first on Restaumatic.

]]>
Instrukcje użytkowania

Przedstawiamy kilka najważniejszych funkcji systemu Restaumatic w formie instruktażowych filmów. Dzięki nim szybko dowiesz się jak ustawić rabat do pierwszego zamówienia, ustawić przerwy w pracy lokalu i wiele innych. Zapraszamy!

Godziny otwarcia lokalu / przyjmowania zamówień / przerwy w pracy

Chcesz, by dostawcy zakończyli dostawy przed zamknięciem restauracji? Ustaw odpowiednie godziny otwarcia lokalu i przyjmowania zamówień.

Remont, urlop, awaria lub inna sytuacja, która wpływa na funkcjonowania lokalu? Ustaw przerwę w pracy, aby klienci nie składali zamówień, które nie zostaną zrealizowane.

Strefy dostaw

Ustaw swoje strefy dostaw i przydziel odpowiednie opłaty dla każdej z nich.

Harmonogram dostępności produktów

Ustaw harmonogram dostępności dla wybranych grup dań. Jeżeli chcesz zaproponować grupy dań w wybranych godzinach „śniadania dostępne do…”, „lunche dostępne od…”,”potrawy dostępne w dni…” to zapraszamy do obejrzenia instrukcji.

Rabat na pierwsze zamówienie

Pozyskiwanie nowych klientów to duże wyzwanie! Aby przekonać nowe osoby do skorzystania z oferty lokalu, warto zachęcić ich rabatem do pierwszego zamówienia. Zachęcamy do ustawiania atrakcyjnych rabatów 30%, 40%, a nawet 50%. To niewielka cena za możliwość pozyskania nowego klienta, który w przyszłości może zamawiać w lokalu przez wiele lat.

Produkt promocyjny za 1 zł

Zachęcaj klientów do zamawiania, korzystając z atrakcyjnych promocji, takich jak „produkt promocyjny za 1 zł” – zobacz jak ustawić:

Jak anulować zamówienie w systemie Restaumatic?

Oto krótki poradnik jak anulować zamówienie w naszym systemie do zamawiania jedzenia zamówienia:

  1. zamówienie można anulować samodzielnie w Panelu Restauratora oraz w aplikacji ROS
  2. dla zamówień opłaconych online, należność zostanie automatycznie zwrócona do klienta
  3. zamówienie może być anulowane samodzielnie do końca dnia
  4. w przypadku chęci anulowania zamówienia później niż tego samego dnia, należy wysłać sms na 533 035 045 lub mail na kontakt@restamatic.com

Zgłoszenie chęci anulowania zamówienia, jest przyjmowane tylko z adresu mailowego bądź numeru telefonu, zgłoszonego przez osobę zarządzającą.

Anulowanie zamówienia w Panelu Restauratora:

Anulowanie zamówień w aplikacji ROS

Co zrobić jeżeli klient zapłacił za zamówienie i nie zostało przekazane do realizacji?

W Panelu Restauratora sprawdź zakładkę “Zamówienia”. Zobaczysz to zamówienie w statusie: “Anulowane: Nie otrzymaliśmy płatności za zamówienie. Gdyby przyszła ona z opóźnieniem system automatycznie dokona zwrotu”

Powodem jest pobranie środków przez bank, ale nie przesłanie ich do Restaumatic. W związku z tym system anulował zamówienie po 10 minutach oczekiwania. Klient dostał informację o anulacji.

W takim wypadku:

  • poinformuj klienta co się stało (jego bank nie przekazał środków w wyznaczonym czasie)
  • wyjaśnij, że gdy środki wpłyną z opóźnieniem (prawdopodobnie tak się stanie) to zostaną zwrócone automatycznie i będę na koncie klienta w ciągu 2-3 dni roboczych,
  • gdy środki jednak nie wpłyną – skieruj klienta bezpośrednio do nas z prośbą o przesłanie potwierdzenia dokonania zapłaty na adres: contact@restaumatic.com

Co zrobić jeżeli drukarka GPRS nie działa?

W większości przypadków powodem nie działania drukarki GPRS jest brak transferu danych na karcie SIM (nieopłacona karta, karta zablokowana itd.) W celu sprawdzenia karty SIM postępuj wg poniższych zaleceń:

  • Zresetuj drukarkę (wyłącz i ponownie włącz drukarkę) – jeżeli to nie pomoże to:
  • wyłącz drukarkę i następnie wyjmij kartę SIM z drukarki. Sprawdź ją na innym, dowolnym urządzeniu (telefon, tablet). Musisz sprawdzić, czy karta umożliwia połączenie się z Internetem. Sprawdzenie polega na połączeniu z jakąkolwiek stroną WWW (interia, onet). Nie łącz się z Google, bo ona ładuje się nawet w sytuacji braku pakietu danych do połączeń z Internetem.

Inną metodą sprawdzenia poprawności funkcjonowania karty SIM jest następujące działanie:

  • Wyłącz drukarkę, usuń kartę SIM i w jej miejsce włóż inną kartę SIM, której jesteś absolutnie pewien (na przykład z telefonu). Teraz ponownie włącz drukarkę i sprawdź poprawność działania,
  • jeżeli to nie pomoże, skontaktuj się z obsługą naszego biura w godzinach pracy.

Polecamy używanie aplikacji ROS do obsługi zamówień online – Więcej informacji u Twojego opiekuna.

The post Instrukcje obsługi dla Systemu Restaumatic appeared first on Restaumatic.

]]>
Kompendium wiedzy o wizytówce w mapach Google https://www.restaumatic.com/blog/wizytowka-w-mapach-google/ Thu, 28 Mar 2019 07:23:34 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=506 Wizytówka w Google Wizytówki restauracji w mapach Google to najczęściej odwiedzane miejsca przez nowych klientów w celu zweryfikowania opinii na temat danego lokalu, wiarygodności oraz wizerunku restauracji. Razem z Facebookiem są to najczęstsze miejsca gdzie ludzie zostawiają swoje opinie. Ważnym jest, aby wizytówka w Google nie była traktowana po macoszemu i restaurator zdoła wykorzystać ją …

Przeczytaj całość "Kompendium wiedzy o wizytówce w mapach Google"

The post Kompendium wiedzy o wizytówce w mapach Google appeared first on Restaumatic.

]]>
Wizytówka w Google

Wizytówki restauracji w mapach Google to najczęściej odwiedzane miejsca przez nowych klientów w celu zweryfikowania opinii na temat danego lokalu, wiarygodności oraz wizerunku restauracji. Razem z Facebookiem są to najczęstsze miejsca gdzie ludzie zostawiają swoje opinie. Ważnym jest, aby wizytówka w Google nie była traktowana po macoszemu i restaurator zdoła wykorzystać ją na swoją korzyść.

W poniższym artykule dowiecie się jak:

  1. Dodać wizytówkę w Google.
  2. Odzyskać prawa do wizytówki.
  3. Przekazać dostęp do wizytówki.

Ponadto zapraszamy również zapoznać się z informacjami, jak przebiega zarządzanie wizytówką w kompleksowy sposób.

Czynności, na które przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę:

  • prawidłowa optymalizacja wizytówki,
  • odpowiadanie na wszystkie pojawiające się opinie (zarówno negatywne, jak i pozytywne),
  • dodawanie wartościowych i jakościowych wpisów.

Między innymi wyżej wymienione działania pozwolą nam pozyskać większą ilość nowych klientów oraz utrzymywać stałych klientów. Bez odpowiedniej opieki nad wizytówką możemy sporo stracić – dbanie o swój wizerunek w najważniejszym obecnie katalogu w sieci (Google Maps) to przede wszystkim konieczność!

Jak dodać firmę do Google Maps – krok po kroku:

Dodanie firmy do Google Maps jest jedną z pierwszych rzeczy, jakie powinniśmy zrobić tworząc swój wizerunek w sieci. Sam proces tworzenia wizytówki jest bezproblemowy i nie powinien zająć więcej niż przysłowiowe pięć minut. Po wypełnieniu wszystkich kroków firma Google wysyła pocztą na wybrany przez nas adres kod, którego wprowadzenie aktywuje wybraną firmę w mapach. Poniżej przedstawiamy jak dodać wizytówkę w Google:

  1. Logujemy się do Google Moja Firma (najpierw jeszcze najlepiej stworzyć konto na Gmailu): https://www.google.pl/intl/pl/business/
  2. Po zalogowaniu, jeśli jest to nasze pierwsze zalogowanie do Google Moja Firma, zobaczymy nowe okno w którym możemy wpisać nazwę restauracji.
    nazwa restauracji w wizytówce
  3. Następne okno dotyczy informacji o możliwości odwiedzenia lokalu. Jeśli restauracja ma możliwość zamawiania na miejscu to zaznaczamy „Tak”.  odwiedziny restauracji w wizytowce
  4. Teraz uzupełniamy wszystkie dane adresowe restauracji zgodnie z wytycznymi.  adres restauracji w wizytowce
  5. Jeśli również dowozimy do klientów to zaznaczamy odpowiednią opcję.  wizytowka w google - dowozy
  6. Dodajemy obszary w których dowozimy, mogą to być zarówno całe miasta jak i ich dzielnice.  obszary dowozu w wizytowce
  7. Wprowadzamy odpowiednią dla naszej restauracji kategorię (w tym przypadku jest to Pizzeria).  kategoria restauracji w wizytowce
  8. Uzupełniamy pola związane z danymi kontaktowymi do restauracji.  dane kontaktowe do restauracji w wizytowce
  9. Po prawidłowym przejściu przez wszystkie poprzednie etapy otrzymamy poniższy komunikat z możliwością zakończenia wprowadzania firmy do Google.  zakonczenie dodawania firmy do wizytowki
  10. Wpisujemy nazwę osoby uprawnionej do otrzymania listu od Google i klikamy przycisk „Wyślij Pocztą”.
    dane kontaktowe do odbiorcy kodu z wizytowki
  11. Kartka pocztowa z kodem aktywacyjnym powinna dotrzeć do restauratora w ciągu 15 dni.  zakonczenie i czekanie na kod dostepu do wizytowki
  12. Po otrzymaniu kartki pocztowej wpisujemy w odpowiednie pole otrzymany kod.
  13. To koniec! 🙂 Firma została prawidłowo zweryfikowana w mapach Google.

Odzyskiwanie praw do wizytówki w Google Maps – krok po kroku:

Istnieją sytuacje w których Restaurator może nie mieć praw do swojej wizytówki, co jest dosyć częstym i uciążliwym przypadkiem. W takiej sytuacji należy zgłosić do niej prawa w Google.

Proces odzyskiwania wizytówki jest niestety czasochłonny i może potrwać nawet ponad miesiąc czasu zanim otrzymamy z powrotem prawa dostępowe na naszym koncie. Często bywa tak, że wizytówka w Google została zweryfikowana już na cudzym koncie i kwestia odzyskania konta jest problematyczna.

  1. Logujemy się na konto w “Google Moja Firma” (najczęściej mailem z adresem gmailowym), wchodząc na tą podstronę: https://www.google.pl/intl/pl/business/
  2. Wpisujemy nazwę swojej restauracji, zaznaczamy już tą istniejącą i klikamy „Dalej”.szukanie istniejącej firmy w google maps
  3. Następnie pokaże się nowe okno z informacją, że ktoś zweryfikował już dostęp do tej wizytówki na swoim koncie. Klikamy „Poproś o dostęp”.prośba o dostęp do wizytowki w google
  4. W nowym oknie pojawią się miejsca, które musimy wypełnić zgodnie z wytycznymi, a następnie kliknąć w przycisk „Wyślij”.informacje przed wyslaniem prosby o dostep do wizytowki
  5. Brawo! Przekazaliśmy prośbę o przekazanie własności wizytówki. Jeśli nie otrzymamy od obecnego właściciela odpowiedzi w ciągu następnych siedmiu dni będziemy mogli zweryfikować powiązanie z firmą za pomocą drogi pocztowej, telefonicznej lub mailowej.przekazanie prosby o dostep do wizytowki

Przekazanie dostępu do wizytówki – krok po kroku:

Posiadając już zweryfikowaną wizytówkę na swoim koncie możemy w prosty sposób przekazać jej prawa innym osobom, którzy docelowo będą odpowiadać za wykorzystanie potencjału wizytówki w Google.

  1. Na początku logujemy się na konto w “Google Moja Firma”, wchodząc na tą podstronę: https://www.google.pl/intl/pl/business/
  2. Gdy jesteśmy już zalogowani wybieramy sekcję “Użytkownicy” która znajduje się po lewej strony w nawigacji.panel wizytówki w google maps
  3. Klikamy w ikonkę, która pojawiła się na górze z prawej strony nowego okienka oraz wpisujemy adres mailowy konta, któremu chcemy przekazać prawa dostępowe do wizytówki.uprawnienia w wizytowce w google maps
  4. Wybieramy rolę konta docelowego, jeśli chcemy przekazać konto współpracownikowi restauracji, najlepiej wybrać opcję “Menedżer”, natomiast w przypadku przekazania praw do osób, które profesjonalnie mają zająć się wizytówką proponujemy wybór opcji “Właściciel”. Po wyborze jednej z opcji klikamy w “zaproś”.dodawanie nowych uzytkownikow do wizytowki
  5. Koniec 🙂 Prawa dostępu do wizytówki zostały prawidłowo przekazane na wybranego maila.

Zarządzanie wizytówką w Google w kompleksowy sposób

Jako firma Restaumatic świadczymy usługę zarządzania obecnością wizytówki w Google. Zauważyliśmy, że sporo restauratorów nie ma po prostu czasu, aby prawidłowo zarządzać swoją wizytówką w i postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych klientom, zapewniając jakościową usługę.

W ramach tej usługi:

  • uzupełniamy wszystkie możliwe informacje w wizytówce,
  • dodajemy niezbędne dane kontaktowe, które pasują do tych na stronie www (zgodność NAP),
  • wprowadzamy zdjęcia dań oraz restauracji (jeśli otrzymaliśmy je od restauratora, lub jeśli są na stronie WWW),
  • tworzymy wartościowe wpisy z indywidualnie wykonaną grafiką (2-4 w miesiącu).

Jeśli wolisz zlecić zajmowanie się wizytówką w mapach Google profesjonalistom, zapraszamy po więcej informacji o marketingu dla restauracji lub na marketing@restaumatic.com

Co powinien robić Restaurator?

Wszystkie opinie, zarówno negatywne, jak i pozytywne zostawiamy restauratorowi. My zachęcamy do odpowiadania na wszystkie, niezależnie od tego jak dany komentarz brzmi. Podpowiadamy, że w przypadku negatywnych opinii, najlepiej zostawić krótki komentarz (niezależnie od tego czy komentarz jest prawdziwy, bądź stworzony przez konkurencję) typu:

“Przepraszamy, postaramy się lepiej następnym razem! Zapraszamy ponownie.”

lub uciec do kuponu rabatowego, czy zachęcenia do rozmowy prywatnej:

“Bardzo przepraszamy za zaistniałą sytuację, zapraszamy do wiadomości prywatnej na Facebooku, lub na maila.”

Negatywnych komentarzy w wizytówce nie możemy usuwać, dlatego należy podejść do odpowiedzi bardzo ostrożnie, dbając o jak najlepszy odbiór klienta, który będzie przeglądał opinie.

W przypadku pozytywnych komentarzy powinniśmy odpowiadać paroma zdaniami. Zabieg ten, ma na celu przykrycie negatywnych komentarzy zostawiając długą odpowiedź zadowolonemu klientowi.

Co się dzieje w przypadku, gdy wizytówka w Google jest źle zoptymalizowana?

W przypadku, kiedy wizytówka w Google nie została prawidłowo zoptymalizowana restauracja:

  • będzie się niżej wyświetlać w wynikach wyszukiwania w mapach Google,
  • może mieć słaby odbiór przez nowych klientów, co spowoduje sporą ilość odrzuceń.
Podsumowanie

Wizytówka w mapach Google to jedno z najważniejszych narzędzi restauratorów pod kątem odbioru wizerunku przez zarówno stałych klientów, jak i nowych. To miejsce najczęściej odwiedzane przez klientów, którzy chcą zostawić opinię, dlatego musi zostać w 100% wykorzystane na stronę restauratora.

The post Kompendium wiedzy o wizytówce w mapach Google appeared first on Restaumatic.

]]>