5 gaf, których nie może popełnić dobry restaurator

Każdy z nas zna to uczucie, gdy wychodząc z restauracji przepełnia nas szczęście, radość i niejako poczucie wewnętrznego spełnienia. By każdy z gości mógł się tak czuć, opuszczając Twoją restaurację, musi zostać spełnionych wiele warunków. Choć większość klientów jest wyrozumiała i może przymknąć oko na drobną wpadkę ze strony personelu, to nagromadzenie kompromitacji znacząco obniży zadowolenie z wizyty, co w konsekwencji odbije się na opinii o restauracji.

Czego zatem należy unikać, by klient nie poczuł się rozczarowany wizytą w Twojej restauracji?

Ignorowanie preferencji klienta

Niektórzy goście ze względów etycznych, zdrowotnych lub preferencji smakowych odrzucają część pokarmów. Wskazane jest szanowanie ich próśb — o ile jest to możliwe. Choć podanie kotleta schabowego bez mięsa raczej się nie uda, to przygotowując sałatkę można pominąć orzechy 😉 

Zbyt szybki serwis

Jedzenie ma nie tylko cel odżywczy, ale także wartość symboliczną. To swoisty rytuał, celebrowanie chwil i momentów, przebywanie w dobrym towarzystwie, ale także świętowanie sukcesów. 

Nie może być nic gorszego, niż źle skoordynowana praca serwisu. Podając klientowi zupę, warto poczekać z kolejnym daniem do momentu, gdy nie skończy pierwszego. Zbyt szybkie serwowanie kolejnego posiłku spowoduje, że klient będzie czuł się poganiany i niechciany w restauracji, a jego nadzwyczajne momenty zostaną bardzo szybko zakończone.

Kadra bez kwalifikacji i szkoleń

Kelnerzy, bariści i barmani to ta część personelu, z którą klient ma największa styczność. Zadbaj o to, by goście byli obsługiwani przez dobrą kadrę! Profesjonalny pracownik to taki, który ma szeroką wiedzę dotyczącą podawanych potraw oraz zasad serwowania określonych dań, a ponadto jest uprzejmy i chętnie dzieli się wiedzą z zainteresowanymi gośćmi. 

Otwieranie butelek z winem to jedna z umiejętności, którą musi posiadać każdy profesjonalny kelner. Ważna jest również znajomość zasad savoir-vivre’u, by uniknąć niepotrzebnych wpadek przy podawaniu jedzenia. Schludny wygląd również gra dużą rolę — czysty strój, delikatny makijaż, krótkie paznokcie i upięte włosy to konieczność. 

Ten problem dotyka restauracji położonych w dużych oraz turystycznych miastach. Restauratorzy goszczący zagranicznych turystów, często udostępniają menu w językach obcych. Warto postawić na dobre tłumaczenia, które wykona tłumacz — korzystanie z internetowych translatorów to nie zawsze dobry pomysł! Słowo „śledź” maszyna może przetłumaczyć jako “herring” (ryba) lub “follow” (w odniesieniu do czynności), natomiast „dania z pieczywem” to “dishes with bread” (translatory czasem tłumaczą to jako “denmark with bread”, a “Denmark” to po polsku Dania — jedno z państw skandynawskich.

Niechlujstwo

Brudne menu, niewypolerowane szkło czy zacieki na sztućcach przywodzą na myśl tylko jedno określenie – „speluna”. Chyba nikt nie chce, by jego miejsce kojarzyło się z podrzędną, obskurną knajpą! Warto zadbać o czystość nawet najdrobniejszych elementów, by uniknąć negatywnych uogólnień.

Podsumowanie

Choć wpadki zdarzają się nawet najlepszym, każdy restaurator powinien minimalizować ryzyko ich wystąpienia. Perfekcyjna obsługa z pewnością zostanie doceniona przez gości restauracji, a zadowolony klient z pewnością wróci do restauracji i poleci ją znajomym.