5 grzechów głównych popełnianych przez pizzerie

Polacy upodobali sobie włoską kuchnię ze względu na jej prostotę, bogactwo smaków i aromatów oraz wysoką jakość składników używanych do przygotowania potraw. Choć ojczyzną pizzy jest słoneczna Italia, obecnie pizzerie serwujące włoskie placki są dostępne niemal na każdej ulicy. Niestety często pizze podawane w polskich restauracjach mają niewiele wspólnego z włoską kuchnią, a usilnie spolonizowane dania, zamiast przyciągać, odstraszają entuzjastów smaków pochodzących z Półwyspu Apenińskiego.

Choć wprowadzanie polskiego akcentu do zagranicznych potraw nie jest niczym złym (pizza z oscypkiem!), to zbytnia ingerencja w przepisy może przynieść więcej szkód, niż korzyści. 

Na co najbardziej narzekają goście polskich pizzerii? We wpisie zebraliśmy 5 najpopularniejszych obiekcji dotyczących włoskiej pizzy podawanej w rodzimych restauracjach.

Niezjadliwe ciasto

Problem, który występuje w wielu restauracjach. Zamiast lekkiego, chrupiącego ciasta, które trzyma formę, goście otrzymują gumowy placek. Trójkąt pizzy trzymany w dłoni poddaje się siłom grawitacji, a wszystkie składniki spływają po cieście wprost na stół i talerze.

Gumowate ciasto to wina złej jakości mąki, nieodpowiedniego procesu wyrabiania ciasta, jak i nadmiaru wilgotnych składników. 

Zły sos

Kolejną składową, która potrafi zepsuć pizzę, jest nieodpowiedni sos. W kwestii sosu restauratorzy lubią grzeszyć na potęgę — koncentrat pomidorowy z przyprawami, sos z niskiej jakości składników, nieodpowiednia konsystencja, jakość. Choć wydaje się to mało istotne, sos to drugie, zaraz po cieście, najważniejsze ogniwo.

Sos na pizzę ma ogromny wpływ na ciasto — niskiej jakości spowoduje, że ciasto będzie zbyt gumowe lub zbyt suche; idealny sprawi, że ciasto będzie odpowiednio kruche, a składniki odpowiednio w nim się zatopią.

Produkty niskiej jakości

Choć kuchnia włoska stawia na prostotę, to nigdy nie oszczędza na jakości składników. Ważny jest każdy element: mąka używana do przygotowania ciasta, pomidory, z których robi się sos, ser, czy dodatki. 

Oszczędzanie na składnikach pozbawia pizzę wyrazistości — bardzo często bywa ona mdła i bez wyrazu, dlatego tak ważne jest korzystanie z najwyższej jakości produktów. Użycie produktu seropodobnego to oszczędność na poziomie kilku złotych za kilogram kosztem niezwykłego smaku pizzy, który może wydobyć mozzarella lub cheddar. Podobnie ma się sprawa z innymi dodatkami — szynka konserwowa, w której mięsa jest jak na lekarstwo, czy warzywa wątpliwej świeżości. Nic nie potrafi zepsuć pizzy, jak produkty niskiej jakości!

Źle dobrane dodatki

Dodatki na pizzy są bardzo ważne, ponieważ to one decydują o jej smaku. Ważne jest tutaj dobranie odpowiedniej ilości dodatków. Zbyt duża ilość warzyw, mięsa, czy sera sprawi, że pizza zamiast lekkiej przekąski stanie się grubym i ciężkim daniem, które może być prawdziwym kulinarnym horrorem. 

Oprócz ilości ważna jest także kolejność ułożenia składników — zdarza się, że pizza jest szczelnie pokryta serem, przez co pozostałe dodatki gotują się pod serową pokrywką, zamiast zapiec się z sosem. 

Zasady są jasne — na pizzy powinno się znaleźć maksymalnie 5 składników, które będą rozłożone równomiernie, cienką warstwą. 

Amerykańska pizza we włoskim lokalu

Część pizzerii stylizuje się na włoskie lokale — klimat we wnętrzu, typowo włoska karta dań — makarony, ravioli i pizza. Zaintrygowany, świadomy klient odwiedza restaurację, pełen nadziei na wyśmienitą pizzę na cienkim cieście, z jakościowymi składnikami a po złożeniu zamówienia dostaje amerykańską wersję pizzy. 

Rozczarowanie klienta sięga zenitu, gdy zamiast chrupiącego spodu otrzymuje puszysty placek pełen dodatków, który bardziej przypomina zapiekankę, niż klasyczną włoską pizzę.

Oczywiście nie ma nic złego w podawaniu amerykańskiej pizzy! Jest wielu fanów puszystego ciasta, jednak ważne jest, by gość był świadomy tego, co zamawia. 

Podsumowanie

Przygotowanie wybornej pizzy nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Znakomita kuchnia Italii podawana w polskiej restauracji może działać niczym magnes na klientów — goście zachęceni smakami niczym z włoskiej pizzerii z pewnością polecą dany lokal swoim znajomym. A przecież wszyscy wiemy, że rekomendacje to jedna ze skuteczniejszych form reklamy! 🙂