Mała gastronomia: jak zacząć? Wymogi, koszty, plan

58% Polaków stołuje się na mieście – tak wynika z panelu GFK. Takie dane zachęcają do rozpoczęcia działalności w branży gastronomicznej, jednak liczby to nie wszystko. Aby otworzyć bistro bar lub food trucka, warto zacząć od dobrego biznesplanu dla małej gastronomii oraz wiedzieć, jak prowadzić taki lokal. Jak otworzyć małą gastronomię? Podpowiadamy!

Mała gastronomia – definicja

Mała gastronomia – działalność usługowa (gastronomiczna) prowadzona najczęściej w niewielkim barze, w którym sprzedawane są gotowe lub sporządzane po krótkim procesie obróbki dania, przekąski i napoje, najczęściej konsumowane od razu po zakupie.

W ofercie takich lokali znajdują się często dania typu fast food, np. kebab, pizza, zapiekanki, hot-dogi. W małej gastronomii dania przygotowuje się z półproduktów lub produktów gotowych, które są odgrzewane lub odsmażane. W tzw. dużej gastronomii potrawy powstają od podstaw, a sam proces gotowania trwa o wiele dłużej.

Od czego zacząć planowanie małej gastronomii?

Pomysł na małą gastronomię stanowi pierwszy krok do rozpoczęcia działalności. Jednak sama wizja to za mało, aby z sukcesem prowadzić tego rodzaju lokal. Jego otwarcie powinno poprzedzać stworzenie biznesplanu. Warto zwrócić uwagę na wymogi sanepidu dla małej gastronomii, a także na takie elementy jak: zezwolenie na sprzedaż alkoholu bądź szkolenia BHP.

Solidny biznesplan dla małej gastronomii

Biznesplan dla małej gastronomii stanowi podstawowy dokument, od którego należy rozpocząć planowanie swojej działalności.

Powinien on zawierać:

●  ogólny zarys pomysłu;
●  określenie celów projektu;
●  analizę rynku – analiza konkurencji, stworzenie profilu Klienta;
●  strategię marketingową firmy – analiza SWOT, plan promocji, sprzedaży, budowanie świadomości marki;
●  finansowanie – wskazanie źródeł finansowania biznesu,
●  lokal (pomieszczenie) – dane dotyczące obiektu dla małej gastronomii.

Mała gastronomia – koszty

Jakie są koszty otwarcia małej gastronomii? Wszystko zależy od rozmiarów całego przedsięwzięcia. Okazuje się, że na start wystarczy nawet 20-35 tys. zł! Za taką kwotę można nabyć używany kontener gastronomiczny lub food truck z wyposażeniem. Jeżeli chodzi o otwarcie małego bistro, to bezpieczniej będzie założyć budżet w wysokości 70 – 80 tys. zł. Miesięczne obroty małego bistro kształtują się na poziomie 30 – 50 tys. zł, co przy kosztach 12 – 15 tys. zł może przynieść drugie tyle zysków.

Warto też wziąć pod uwagę koszty wyposażenia oraz wystrój wnętrza, także takie kwestie jak: ubezpieczenie lokalu, licencja ZAiKS, prowizje z tytułu korzystania z terminali płatniczych czy też koszty zużycia prądu w  małej gastronomii.

Wybór lokalu na małą gastronomię

Miejsce, w którym planujemy otworzyć małą gastronomię, może mieć duże znaczenie dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Warto, aby punkt z małą gastronomią znajdował się w miejscu o dużym natężeniu pieszego ruchu (tam, gdzie przebywają potencjalni klienci). Dobry pomysł stanowi również prowadzenie działalności w pobliżu firm, uczelni albo w okolicach miejskiego rynku.

Lokale z małą gastronomią stanowią punkty stacjonarne:

●     małe bistro – tzw. bar szybkiej obsługi;
●     kontenery gastronomiczne;
●     budki z kebabem;
●     punkt z zapiekankami;

oraz mobilne:

●     food truck;
●     wózki z kawą;
●     wózki i rowery gastronomiczne.

Czym charakteryzują się stacjonarne i mobilne punkty małej gastronomii?

Lokal stacjonarny

Lokal stacjonarny, jak sama nazwa wskazuje, nie jest mobilny. Dlatego kluczowe jest wybranie właściwej lokalizacji – takiej, która przede wszystkim może przyciągnąć klientów. Oczywiście ogromne znaczenie ma też oferta lokalu i obsługa. Lokal stacjonarny musi czujnie śledzić trendy w gastronomii i szybko reagować na zmienne nastroje konsumenckie.

Zalety gastronomii stacjonarnej to: możliwość zbudowania wiernej grupy klientów, jak również zmiana i rozbudowa menu. Taki typ lokalu pozwala również na stworzenie wyjątkowej przestrzeni i atmosfery, do których będą powracać klienci. Umożliwia również optymalne rozstawienie sprzętów oraz na szereg zabiegów dekoracyjnych.

Do wad tego typu lokalu zalicza się: wysoki nakład finansowany potrzebny do otwarcia, duże koszty wynajęcia powierzchni (czynsz) i oczywiście brak mobilności (w razie gdyby zaistniała potrzeba zmiany miejsca).

Lokal mobilny

Mała gastronomia na kółkach cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem od wielu lat. Kusi m.in. niższymi kosztami otwarcia i prowadzenia (w odróżnieniu od lokalu stacjonarnego). Ogromną jego zaletę stanowi mobilność – w razie niekorzystnych warunków lub zastoju w biznesie można przenieść się w bardziej atrakcyjne lokalizacje, a nawet zamknąć interes i poczekać na lepsze czasy.

A jakie są słabsze strony mobilnej gastronomii? Na pewno dość niska wydajność – food truck lub wózek gastronomiczny może obsłużyć ograniczoną liczbę klientów. Nie bez znaczenia są też warunki pogodowe, które mogą czasami uprzykrzyć prowadzenie tego rodzaju biznesu.

Wyposażenie małej gastronomii – o czym należy pamiętać?

Wyposażenie małej gastronomii to jeden z najważniejszych punktów, który należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu biznesplanu. Właściwe sprzęty pozwalają na optymalizację działalności punktu gastronomicznego – umożliwiając standaryzację przygotowywanych posiłków.

W skład wyposażenia małej gastronomii powinny wchodzić m.in.: kuchnie elektryczne gastronomiczne, piece (konwekcyjne, cukiernicze i piekarskie oraz piece do pizzy), bemary gastronomiczne, frytkownice, grille, rożna, akcesoria kuchenne. Trzeba pamiętać, że wybór wyposażenia dla małej gastronomii  (np. liczba mebli i urządzeń) zależy od profilu jej działalności i charakteru menu. Warto nie żałować środków na tego typu inwestycje – dobrej jakości sprzęty odwdzięczą się smacznymi potrawami.

Wymogi sanepidu dla małej gastronomii

Przed rozpoczęciem działalności każdy lokal gastronomiczny przechodzi odbiór przez Sanepid. Dlatego projekt małej gastronomii dla Sanepidu jest tak istotny. Otwarcie działalności bez odbioru jest możliwe, ale wiąże się z dotkliwymi karami finansowymi. W czasie procedury odbioru lub kontroli pracownik Sanepidu ma obowiązek skontrolować wszystkie pomieszczenia, które znajdują się w lokalu.

Zadaniem właściciela będzie przedłożenie kilku ważnych dokumentów, którymi są:

● projekt technologiczny lokalu;
● książeczka sanepidowska;
● książeczka kontroli;
● wyniki badania wody.

HACCP dla małej gastronomii. Co to jest Księga HACCP?

Księga HACCP – z angielskiego Book of Hazard Analisis and Critical Control Point, czyli: Księga Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli, stanowi kompletną dokumentacją sanitarną, opracowaną na zasadach systemu HACCP. Każdy podmiot przed rozpoczęciem działalności gastronomicznej powinien zgłosić się do Sanepidu, aby uzyskać zgodę na prowadzenie obróbki żywności i wprowadzenie jej do obrotu. Sanepid musi zatwierdzić wprowadzenie systemu HACCP.

BDO a mała gastronomia

BDO, czyli Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami to rejestr podmiotów, które wprowadzają na rynek produkty lub produkty w opakowaniach i gospodarują odpadami.

Należy pamiętać, że każdy przedsiębiorca, który jest wytwórcą odpadów, jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów oraz do złożenia sprawozdania w zakresie opłaty produktowej i recyklingowej.

Niezbędne formalności do otwarcia małej gastronomii

Założenie małej gastronomii nie jest skomplikowane. Należy pamiętać o rejestracji działalności w CEIDG lub KRS. Zgłoszenie rozpoczęcia działalności we wniosku do CEIDG należy wykonać na dzień złożenia wniosku CEIDG-1.

Lokal gastronomiczny można prowadzić w formie:

● jednoosobowej działalności;
● spółki cywilnej;
● spółki osobowej;
● spółki kapitałowej;
● spółdzielni.

Projekt małej gastronomii – podsumowanie

Rozpoczęcie działalności małej gastronomi powinien poprzedzić właściwy biznesplan. Warto również wdrożyć kompleksowe rozwiązania, które skutecznie optymalizują pracę lokalu. Jednym z nich jest oferowany przez Restaumatic system zamówień online dla Twojej restauracji (lub widget Aktywne Menu).  System pozwala zdobywać nowych klientów w sieci, a także redukować koszty. Pozyskując zamówienia przez własny system, koszty prowizji dla pośredników maleją o 70%. Z kolei dzięki elektronicznej bazie klientów – wydatki na marketing maleją o 30-45%.

Prowadzenie małej gastronomii może dostarczyć dużo przyjemności i przynieść spore zyski. To furtka do gastronomii większego formatu, a także świetny pomysł na rozpoczęcie swojej przygody z takim rodzajem restauratorstwa. Z drugiej strony może okazać się nie lada wyzwaniem. Dlatego przed rozpoczęciem działań warto dobrze przemyśleć wszystkie kwestie formalne, jakie należy spełnić, aby nasza wizja pokryła się z rzeczywistością. 

Aby jeszcze bardziej zwiększyć sukces Twojej małej gastronomii, rozważ wykorzystanie RePOS od Restaumatic. Ten system nie tylko ułatwia zarządzanie zamówieniami online, ale także oferuje narzędzia do efektywnej obsługi klienta i zarządzania lokalem. Dzięki RePOS możesz sprawnie przyjmować zamówienia przez internet, co jest szczególnie ważne, biorąc pod uwagę stale rosnącą liczbę osób zamawiających jedzenie online.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

Social Media Specialist

W Restaumatic zajmuję się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.