Jak prowadzić social media restauracji? 5 porad dla gastronomii

social media restauracji

Media społecznościowe restauracji, baru czy kawiarni są dziś nie tylko podstawowym narzędziem kreacji wizerunku. To również środek komunikacji z klientami, formuła promocji czy system poszerzania zasięgów. Kluczowe – z perspektywy prowadzenia social media dla restauracji – jest utrzymanie określonego standardu zarówno w zakresie przekazu, jak i obsługi poszczególnych platform. Jak odpowiednio pokazać lokal w środowisku social media? Na co zwrócić uwagę? O tym w artykule!

Jakie są social media dla restauracji?

Social media w gastronomii to nie kaprys menedżera czy zbędny koszt w założeniach marketingu. To dziś fundament i podstawa jakiejkolwiek aktywności, dotyczącej budowania wizerunku marki. Są kluczowe w kontekście promowania restauracji, budowania relacji z klientami i zwiększania zainteresowania lokalem.

Najpopularniejsze kanały social media dla restauracji to:

  • Facebook – to jeden z bazowych kanałów społecznościowych w gastronomii. Wynika to z powszechności grupy docelowej. Korzystają z niego głównie osoby w wieku 34-54 lat, a więc najbardziej prawdopodobni klienci biznesów gastronomicznych. Serwis jest bardzo uniwersalny. Umożliwia restauracjom budowanie społeczności, promowanie ofert i dań, informowanie o wydarzeniach organizowanych w lokalach czy ogólne utrzymywanie kontaktu z klientami.
  • Instagram – to kanał, który warto wykorzystać w kontekście młodszej grupy odbiorców – od 18 do ok. 35 lat. Instagram restauracji doskonale sprawdzi się do budowy wizerunku poprzez efektowne galerie zdjęciowe. Wykorzystując starannie wykonane zdjęcia – świetnie sprawdzą się np. te robione w formie specjalnych sesji – oraz możliwości popularnych hashtagów, Instagram staje się perfekcyjnym narzędziem do kuszenia klientów.
  • TikTok – tej platformy można używać w gastronomii do tworzenia krótkich, kreatywnych filmów prezentujących najciekawsze dania. Warto też np. rozważyć, czy krótka forma filmu będzie przydatna do np. zaprezentowania przygotowywania menu lub posiłku.

Każdy serwisów posiada unikalne cechy i możliwości, dlatego należy dostosować strategię komunikacji.

profile w social mediach dla restauracji

Jak prowadzić media społecznościowe restauracji?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, prowadzenie social media restauracji nie może ograniczać się do prostego wrzucania postów na kanały społecznościowe. To kwestia estetyki wizualnej, doboru zdjęć, tworzenia niebanalnych multimediów, intrygujących opisów – chociażby w kontekście płatnych kampanii reklamowych. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, kreując social media dla restauracji?

Ustal grupę docelową

Fundamentem działalności w kontekście mediów społecznościowych dla restauracji jest precyzyjne wskazanie jej grupy docelowej. Zastanowić się trzeba nad tym, jakie są cechy i preferencje potencjalnych klientów. Dotyczy to wieku czy statusu majątkowego. Na tej podstawie należy odpowiednio dopracować treści i ton komunikacji. Przykład? Elitarny lokal utrzyma powagę, stonowanie i będzie kierowała komunikację „do Państwa”. Osiedlowy bar może być w formule wypowiedzi swobodny, bezpośredni i z pewnością bez tego typu powagi.

Opracuj harmonogram postów i publikuj regularnie

Budowanie zasięgów marki gastronomicznej w mediach społecznościowych to systematyczność, konsekwencja, regularność. Dbałość o treści musi być powiązana z harmonogramem postów, ich cyklicznym publikowaniem i regularnym prowadzeniem np. fanpage’u restauracji.

Należy też położyć duży nacisk na spójność komunikacji – również w sensie graficznym. Warto wybiegać w przyszłość i planować posty z wyprzedzeniem, uwzględniając aktualne wydarzenia, promocje czy nowe dania w menu itp. 

właścicielka restauracji prowadzi social media lokalu

Informuj o promocjach

W social mediach muszą znaleźć się wszelkie informacje o promocjach, rabatach czy akcjach specjalnych. Odbiorca powinien odnaleźć na platformach społecznościowych wiadomości, które dotyczące tego, że dany lokal uruchamia tanie godziny, zestawy lunchowe czy zniżki za lojalność.

Bądź aktywny i zachęcaj do interakcji

Social media to idealne narzędzie do poszerzania zasięgu marki. Wystarczy, by klient skomentował coś w sieci, a zobaczą to jego znajomi – stąd tak ważne jest, by pobudzać jego ochotę na interakcję, zadawanie pytań, czatowanie np. poprzez komentarze pod wpisem. Ważne jest więc, by w imieniu lokalu zbierać pozytywne opinie klientów, odpowiadać na komentarze, pytania i recenzje. 

Zadbaj o stronę wizualną

W mediach społecznościowych nie ma miejsca na niedbałe zdjęcia czy brak pomysłu na intrygujące multimedia. Rynek zdobywają te, które wzbudzają emocje i interakcję użytkowników. Stąd ważne jest, aby dbać o sferę wizualną – profesjonalne sesje potraw, ciekawe nagrania czy przygotowanie graficzne menu

Social media w gastronomii – dlaczego są ważne?

Social media restauracji powinny być prowadzone w jak najlepszy sposób. Możemy samodzielnie zatroszczyć się o jakość mediów społecznościowych lokalu lub powierzyć ten proces profesjonalistom z Restaumatic. W sytuacji, gdy proces zakupowy przenosi się do internetu, a na rynku dominują klienci przyzwyczajeni do środowiska Facebooka, Instagrama, TikToka i innych platform, social media pomagają pozyskiwać potencjalnych klientów i wpływają na budowę grona stałych odbiorców. A ci odgrywają kluczową dla biznesu.

 

Brand & Marketing Coordinator

Odpowiada za planowanie i realizację strategii marketingowej Restaumatic w PL i w oddziałach zagranicznych. Koordynuje i analizuje działania online i offline.