Promocja restauracji: 8 pomysłów na promowanie lokalu od zaraz

Reklama restauracji jest jednym z podstawowych elementów, dzięki którym ta może zaistnieć na rynku i pozyskać Klientów. Restauracja bez odpowiedniej reklamy nie wybije się na tle konkurencji i pomimo swoich zalet może pozostać kompletnie niezauważona. Na marketing restauracji składają się takie działania, jak reklama w Internecie, zniżki lojalnościowe, oferty dwóch produktów w cenie jednego, Happy Hours, oraz zniżki procentowe, pieniężne i okresowe. Sprawdź, jak w pełni wykorzystać ich potencjał! 

Reklama restauracji w Internecie

Internet i social media to świetne miejsca do promowania restauracji. Dzięki ogromnej ilości aktywnych użytkowników możemy w łatwy sposób pozyskać nowych klientów. Zdecydowana większość osób przed zamówieniem jedzenia z danego miejsca sprawdza o nim opinie w Internecie i profile społecznościowe lokalu. Jeśli dużą część naszego biznesu stanowią zamówienia internetowe, nie możemy zmarnować okazji, aby nawiązać jeszcze mocniejszy kontakt z odbiorcami. 

Jak zareklamować restaurację w internecie?

W promowaniu restauracji pomocne będą zarówno reklamy w social mediach, np. na Facebooku czy Instagramie, jak i reklamy Google Ads. Są to działania pozwalające dotrzeć do klientów ze spersonalizowanym i wyjątkowo skutecznym przekazem. Oprócz działań płatnych warto także dbać o jakość prowadzonych profili społecznościowych. Należy pamiętać, aby uzupełnić je adres lokalu, godziny otwarcia, wydarzenia, menu (również w języku angielskim) i opinie innych gości.  

Chcąc w pełni wykorzystać możliwości reklamy restauracji w Internecie, warto powierzyć to zadanie profesjonalistom. Jako firma Restaumatic oferujemy sprawdzone rozwiązania dla gastronomii, w tym m.in. w zakresie rozwiniętych działań z zakresu marketingu, reklamy i promocji w Internecie. 

Zniżki lojalnościowe w lokalu

Dobrym sposobem promowania restauracji jest stosowanie programów lojalnościowych. Zachęcają one klientów do ponownego skorzystania z oferty i tym samym uzbierania punktów potrzebnych np. do otrzymania gratisowego, wybranego przez lokal dania. Pomagają w zmotywowaniu i zaangażowaniu klientów, dzięki czemu odczuwają oni większą motywację do powrotu w dobrze znane im miejsce. Dlatego warto tworzyć spersonalizowane zniżki dopasowane do klientów. 

Więcej w cenie jednego

Elementem marketingu restauracji, który często przyciąga zarówno stałych, jak i nowych klientów, jest możliwość kupna dwóch produktów w cenie jednego. Rabat najczęściej obejmuje danie lub napój z tej samej kategorii. Decydując się na danie główne w regularnej cenie, klient otrzymuje np. deser lub napój gratis. Promocja może obejmować także dania główne – w tym wypadku zamawiając dwa takie same posiłki, gość płaci wyłącznie za jeden.  

Happy Hours

Happy Hours polega na udzieleniu konkretnej zniżki w wybranych godzinach funkcjonowania lokalu. Działanie to przynosi korzyści zarówno klientom, jak i właścicielom restauracji – w konkretnych godzinach warto np. objąć promocją produkty z krótkim terminem ważności. Tańsza oferta może dotyczyć zarówno dań głównych, jak i przystawek, deserów lub napojów. Informacja o Happy Hours powinna być mocno wyeksponowana i od razu widoczna dla klientów. Warto także zakomunikować promocję w social mediach. 

Zniżki procentowe

Zniżki procentowe dla konkretnych grup wiekowych to świetny sposób na pozyskanie klientów z różnych grup docelowych. Przykładowo zniżka dla studentów, seniorów czy rodziców z dziećmi może być wspaniałą okazją do zaproszenia tych grup odbiorców do zapoznania się z naszą ofertą. Zniżki procentowe udzielane są zazwyczaj w granicach do -15%. Samo otrzymanie rabatu jest dla klientów postrzegane jako okazja i budzi pozytywne skojarzenia, nawet jeśli zniżka nie jest wysoka. 

Zniżki pieniężne

Zniżki pieniężne to kolejny ze sposobów na przyciągnięcie i zainteresowania klientów ofertą. Zniżki te występują między innymi w formie darmowej dostawy od odkreślonej kwoty lub dodania do zamówienia gratisu po przekroczeniu np. 100 złotych. Z punktu widzenia lokalu zniżki pieniężne, takie jak darmowa dostawa, mogą zachęcić nowych klientów do spróbowania nowych dla nich dań. Z kolei dodanie napoju, przystawki czy deseru jest dobrą okazją do zagospodarowania produktów z krótkim terminem ważności. 

Zniżki okresowe – wykorzystaj potencjał świąt

Działania związane z promowaniem restauracji powinny wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję. Świetnym pomysłem jest zatem stosowanie zniżek okresowych, związanych z konkretnymi okolicznościami lub jubileuszami. Taki okazjami mogą być zarówno Walentynki, Dzień Kobiet, Sylwester, jak i urodziny lokalu. Zniżki okresowe można stosować także w dni z najmniejszym utargiem, dając klientom dodatkowe -20% lub -30% na każde danie.

Zniżki urodzinowe

Ostatnim, ale równie dobrym sposobem promocji restauracji jest oferowanie klientom zniżek z okazji urodzin. Po potwierdzeniu informacji, że danego dnia osoba obchodzi swoje urodziny, lokal może zaproponować jej dodatkowe danie, deser lub napój gratis. Takie podejście sprawia, że klient na długo zapamiętuje miły gest ze strony restauracji i chętniej wraca do niej także przy innych okazjach. 

Social Media Specialist

W Restaumatic zajmuję się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.