Restauracja: najlepsi zdradzają 9 swoich sekretów

Na sukces restauracji składa się wiele czynników. Od kluczowych, takich jak pomysł, menu, czy lokalizacja, po detale, które razem mają znaczący wpływ na powodzenie prowadzonego biznesu. W dzisiejszym wpisie razem z naszymi najlepszymi Restauratorami przedstawiamy Ci 9 sekretów, dzięki którym będziesz bliżej sukcesu. Sprawdźmy, co jest ważne, by Twój biznes stał się żyłą złota!

Dobra karta dań

Z pewnością znasz powiedzenie “jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. Nie inaczej jest w przypadku restauracyjnego menu. Im więcej różnorodnych potraw i większy wybór dań, tym gorzej goście postrzegają restaurację. Jedni pomyślą, że lokal korzysta z mrożonek, dla innych zbyt bogata karta będzie znakiem, że restauracja używa gotowców. 

Lepiej postawić na krótszą kartę dań, podzieloną na dwie części — stałą z bazowymi daniami i zmienną, z potrawami sezonowymi.

Sprawna obsługa zamówień

W dzisiejszych czasach wszyscy gdzieś się spieszą i nikt nie lubi czekać zbyt długo. Zoptymalizuj czas pracy kucharzy, kelnerów i dostawców, tak by od momentu złożenia zamówienia do podania/dostarczenia upłynęło jak najmniej czasu. Klient z pewnością to doceni i chętnie złoży u Ciebie kolejne zamówienie, jeśli będzie miał świadomość, że ponownie zostanie ono zrealizowane priorytetowo.

Świadomość personelu

Kelner jest dla gościa niczym przewodnik na zagranicznej wycieczce dla podróżnika. Zadbaj o to, by obsługa wiedziała wszystko o potrawach, składnikach, ich pochodzeniu, sposobie przygotowania dań, czy alergenach, by klienci nie spotkali się z sytuacją, w której kelner mówi „yyy… nie wiem”. 

Oczywiście nie da się przewidzieć każdego pytania klienta, dlatego kelnerzy powinni umieć odpowiednio zareagować, jeśli nie będą znali odpowiedzi na nurtujące gości tematy. Wystarczy, że z uśmiechem na twarzy powiedzą „Przepraszam, zaskoczył mnie pan tym pytaniem! Za chwilę dopytam o szczegóły i wrócę do pana z odpowiedzią!”

Jedzenie przygotowywane na bieżąco

Zapomnij o mikrofalówce, a do minimum ogranicz korzystanie z mrożonych produktów. Świeżość produktów to podstawa, dzięki której przyciągniesz nowych gości i utrzymasz obecnych. Zaufaj nam, klienci czują różnicę!

Czystość 

Zadbaj o to, by goście byli zachwyceni od samego początku. Zwróć uwagę, czy otoczenie Twojej restauracji jest czyste — walające się śmieci czy przepełnione kosze to dla klientów pierwsze ostrzeżenie przed wizytą w danym lokalu. Dopilnuj, by wszystko było idealnie czyste!

Sprawdź także, jakie zapachy można wyczuć, wchodząc do lokalu. Zapach starego tłuszczu, lub co gorsza, maskujących go odświeżaczy nie świadczy dobrze o restauracji. Pozwól, by już od wejścia było czuć potrawy, które podajesz!

Lokalne produkty

Tworząc menu, korzystaj z regionalnych specjałów! Zastanów się, jak wykorzystać to, z czego słynie Twoja okolica. Jeśli marzysz o otworzeniu pizzerii w Zakopanem — nie ma problemu! Może pizza z oscypkiem? Twój lokal znajduje się nad morzem? Zastanów się jak wykorzystać smażone i wędzone ryby!

Spójność wizerunku

Wizyta w restauracji powinna być dla gości niezwykłą podróżą kulinarną — upewnij się, że wystrój lokalu, wygląd menu, czy nawet odzież noszona przez pracowników jest spójna z rodzajem kuchni, który serwujesz w swojej restauracji. Niech Twoi goście poczują się jak na najlepszej wycieczce życia!

Atrakcje dla gości

Dbaj o to, by w lokalu ciągle się coś działo — wieczór karaoke, imprezy powiązane ze świętami okolicznościowymi. Pokaż klientom, że Twoja restauracja to idealne miejsce na urodziny, spotkanie rodzinne, biznesowe, czy randkę.

Słuchaj potrzeb

Na bieżąco monitoruj, co mówią goście o Twojej restauracji – zarówno w sieci, jak i w restauracji. Niech kelnerzy podpytają o podawane posiłki – najlepiej zadając pytanie otwarte, np.: “Co państwo sądzą o tym daniu?”. Dzięki temu uzyskają szerszą odpowiedź, w której mogą się pojawić zarówno wady jak i zalety danego dania.

Podsumowanie

Mając na uwadze sukces restauracji, należy pamiętać, że najlepsi goście to zadowoleni goście. Usatysfakcjonowany klient z chęcią wróci do lokalu, w którym czuł się dobrze, a także podzieli się opinią o Twojej restauracji wśród znajomych, przez co przyciągniesz nowych gości. 

Mamy nadzieję, że wskazówki naszych restauratorów pomogą Ci osiągnąć sukces przy prowadzeniu Twojej restauracji. Powodzenia!