Nowości w produktach Restaumatic: Rozbudowane statystyki sprzedaży | Aktualizacja 16.05.2024

statystyki sprzedaży

Ogłaszamy wprowadzenie rozbudowanych statystyk sprzedaży, które są dostępne dla każdego w Panelu Restauratora. Zyskasz jeszcze większe możliwości analizowania biznesu. Sprawdzisz, które kanały sprzedaży i strefy dostaw przynoszą Ci najwięcej zysków. Jak najlepiej wykorzystać potencjał statystyk sprzedaży? O tym w artykule!

Rozbudowane statystyki sprzedaży – najważniejsze informacje

Zanim przejdziemy do szczegółowych informacji, musimy zacząć od omówienia podstaw, czyli co zyskujesz dzięki statystykom oraz gdzie je znaleźć w Panelu Restauratora. 

Statystyki sprzedaży – wiedza, która pomoże Ci więcej zarabiać

Nowa odsłona statystyk sprzedaży to potężne narzędzie, które może pomóc Ci zwiększyć sprzedaż w restauracji i lepiej zrozumieć swoich klientów. Dzięki zaawansowanym statystykom:

 • Wiesz, skąd przychodzą zamówienia – zobaczysz, czy więcej klientów zamawia przez telefon, stronę internetową, czy może przez portale do zamawiania jedzenia.
 • Dowiesz się, gdzie dostarczać więcej jedzenia – statystyki pokażą, która część miasta lub jaka strefa dostawy przynosi najwięcej zamówień i pieniędzy.
 • Zdecydujesz, gdzie promować swoją restaurację – jeśli wiesz, które obszary generują największy przychód, możesz tam kierować więcej reklam i promocji.
 • Udoskonalisz planowanie i zarządzanie – mając dokładne informacje o liczbie zamówień i generowanych przychodach, możesz lepiej zarządzać personelem i budżetem.

Jak uzyskać dostęp do statystyk?

 1. Zaloguj się do Panelu Restauratora, aby to zrobić, wejdź na swoją domenę i dopisz /admin (np. www.abcdef.pl/admin), następnie podaj dane logowania otrzymane od specjalisty. 
 2. Po zalogowaniu kliknij przycisk „Statystyki”, po lewej stronie ukaże się menu „Sprzedaż”, z którego możesz wybrać interesującą Cię opcję, czyli „Sprzedaż całkowita” lub „W strefach dostaw”.

Statystyki ogólne

Statystyki ogólne to miejsce, w którym możesz zobaczyć, jak radzi sobie restauracja w porównaniu do poprzedniego okresu. Dzięki temu dowiesz się:

 • gdzie restauracja notuje najwięcej zamówień, 
 • jaki jest przychód,
 • jaka jest liczba zrealizowanych zamówień,
 • jaka jest średnia wartość koszyka.

⚠️ Ważna wiadomość dla właścicieli więcej niż jednego lokalu – możesz przeglądać statystyki dla wszystkich restauracji, do których masz dostęp na koncie (można to w prosty sposób filtrować, co pokazujemy niżej w artykule). 

Na poniższym obrazie widzisz statystyki restauracji za okres ostatniego miesiąca. Pomarańczowa linia pokazuje aktualny wynik (liczba zamówień i przychód), a linia w kolorze żółtym pokazuje wynik za poprzedni okres. Tak samo w przypadku przychodu, okresy są oznaczone odpowiednim kolorem.

⚠️ WAŻNE: Widok możesz przełączyć na porównanie roczne, w ten sposób statystyki będą pokazywać zmiany rok do roku.

Pierwsze, co od góry rzuca się w oczy to trzy kafelki. Przedstawiają one podsumowanie wybranego przez Ciebie okresu, dzięki czemu masz wgląd we wszystkie najważniejsze informacje. Zaczynając od lewej, widzisz: 

 • liczbę zrealizowanych zamówień (liczba w nawiasie pokazuje procentową różnicę względem poprzedniego okresu),
 • przychód 
 • średnią wartość zamówień.

Możesz w prosty sposób zobaczyć, z którego kanału sprzedaży (zamówienia przez internet, telefon, zewnętrzne portale do zamawiania jedzenia) masz najwięcej zamówień oraz, który przynosi największe zyski. Aby to zrobić, należy kliknąć przycisk pod słowem „Sprzedaż” (nr 1). W tym miejscu również wybierasz, czy statystyki poszczególnych kanałów sprzedaży będą wyświetlane wg. liczby zamówień, czy przychodu (nr 2). 

Przesuwając się w dół głównego wykresu, widzisz te same informacje, ale tym razem przedstawione na wykresie kołowym oraz tabelę z podsumowaniem, dzięki czemu możesz bardziej szczegółowo przeanalizować wybrany przez Ciebie okres.

Wykresy kołowe i słupkowe pokazują, ile procent sprzedaży przypada na różne sposoby składania zamówień, jak telefon, Internet, metody płatności czy portale do zamawiania jedzenia. Informują również o tym, o ile procent zmieniła się liczba zamówień i zarobki w ciągu ostatniego miesiąca. Dzięki temu szybko zobaczysz, które kanały sprzedaży radzą sobie dobrze i rosną. Co ważne – porównywanie można wyłączyć! Oto jak to zrobić:

Na początku wspominaliśmy, że widoczne statystyki dotyczą wszystkich restauracji (jeśli mamy dostęp do kilku na naszym koncie). Widok da się filtrować – wybierając, które restauracje i kanały sprzedaży mają być pokazywane, co ułatwi Ci analizę. 

⚠️ WAŻNE: Po wybraniu restauracji lub kanału sprzedaży zatwierdź wybór klikając przycisk „Zastosuj”. Jeśli chcesz wyczyścić filtry i powrócić do domyślnego widoku, kliknij przycisk „Wyczyść wszystko”

To tyle, jeśli chodzi o najważniejsze informacje w przypadku statystyk ogólnych. Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z Działem Obsługi Klienta, numer znajdziesz na końcu artykułu! ✅

Statystyki w strefach dostaw

Pora na wisienkę na torcie, czyli coś, czego nie znajdziesz w innych systemach. Statystyki w strefach dostaw, które pozwalają oceniać, jak radzi sobie restauracja w konkretnych miejscach na mapie miasta, w którym działa. Dzięki temu zobaczysz na mapie, z których punktów w mieście masz najwięcej zamówień! To pozwoli ocenić, która strefa generuje najwięcej zamówień i najwyższy przychód. 

Jak przejść do statystyk w strefach dostaw?

Wystarczy wejść do Panelu Restauratora, nacisnąć w przycisk “Statystyki”, a potem z menu po lewej stronie wybrać, czy to mają być statystyki całkowite czy w strefach dostaw.

Jeśli jesteś w statystykach ogólnych, to dzieli Cię tylko jedno kliknięcie, żeby przejść do statystyk w strefach dostaw. Wystarczy w menu po lewej stronie wybrać „W strefach dostaw”.

Po przejściu do statystyk w strefach dostaw zobaczysz:

 • liczbę zrealizowanych dostaw w danym okresie, 
 • ile procent zamówień to zamówienia z dostawą, 
 • jaki masz przychód z dostaw.

Tak wygląda domyślny widok mapy, natomiast żeby lepiej pokazać, co się na niej dzieje, najpierw wyłącz widok stref dostaw, aby to zrobić, wystarczy kliknąć w nazwę strefy (nr 2)

W tym momencie zniknęło podświetlenie stref i zostały jasno-fioletowe oraz granatowe kropki. Oznaczają one kolejno zamówienia z poprzedniego okresu oraz zamówienia w obecnym okresie. Wyłącz teraz porównywanie, aby jeszcze lepiej widzieć, co się dzieje na mapie.

Ukazuje się mapa wyłącznie z granatowymi kropkami, każda kropka to jedno zamówienie z dostawą. Dzięki tej informacji możesz sprawdzić, z jakich miejsc przychodzą zamówienia i na tej podstawie podjąć decyzje, dotyczące np.: promocji, zmian stawek dostawy, czy minimalnych kwot zamówienia.

Co z tego możesz wywnioskować? Jeśli pomiędzy „kropkami” widzisz dużą wolną przestrzeń, to jest to sygnał, że pod te adresy nikt nie zamawia jedzenia. Warto się tym zainteresować, i sprawdzić, czy mogą się tam znajdować potencjalni klienci.

Przesuńmy się teraz jeszcze odrobinę niżej – tam zobaczysz (ze szczegółami) wszystkie informacje w widoku tabeli.

Ponownie możesz zobaczyć podsumowanie z podziałem na strefy i wywnioskować, jak radzą sobie poszczególne strefy.

Co uległo zmianie w statystykach?

Dostaliśmy praktyczne pomysły od restauratorów dotyczące prezentowania statystyk. Teraz nowe statyki mają wszystkie rzeczy, których wcześniej im brakowało. Dziękujemy! Główne zmiany to:

1) Dodatkowy podział na metody płatności

2) Specjalne przyciski z datami pokazującymi przedział czasu.

Podsumowanie

Rozbudowane statystyki to skarbnica wiedzy, która pomoże Ci lepiej zrozumieć swoją restaurację i jej klientów. Nowy widok danych jest znacznie bardziej intuicyjny i przejrzysty niż poprzednia wersja. Jesteśmy pewni, że powyższa instrukcja będzie dla Ciebie pomocna, żeby zacząć w pełni korzystać z zebranych informacji.

Jeżeli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z Działem Obsługi Klienta:

📞 Tel: +48 732 08 1111 

📧 Mail: contact@restaumatic.com

Chętnie poznamy Twoją opinię! Daj znać, jak Ci się podobają nowe statystyki. Masz sugestie na temat zmian? Napisz!

📧 Mail: pawel.orzech@restaumatic.com

Brand & Marketing Coordinator

Odpowiada za planowanie i realizację strategii marketingowej Restaumatic w PL i w oddziałach zagranicznych. Koordynuje i analizuje działania online i offline.