Kursy gastronomiczne dla pracowników restauracji – na jakie warto zwrócić uwagę?

Dowiedz się, na jakie kursy gastronomiczne warto zwrócić uwagę

W dzisiejszych czasach restauratorzy mają wiele możliwości, aby pomóc pracownikom podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Jakie szkolenia gastronomiczne są odpowiednie dla kelnerów lub barmanów? Czy szkolenia dla pracowników w gastronomii w ogóle mają sens? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Dlaczego szkolenia gastronomiczne są ważne?

Szkolenia dla pracowników restauracji są kluczowe dla zapewnienia doskonałej obsługi gości, utrzymania właściwych standardów higieny i bezpieczeństwa oraz efektywnego wykorzystania umiejętności pracownika. 

Profesjonalne kursy gastronomiczne to kompleksowe szkolenia, które są realizowane z właśnie myślą o osobach pracujących w branży. 

Zawsze warto podnosić kwalifikacje i umiejętności związane z przygotowywaniem potraw, obsługą klienta oraz zarządzaniem restauracją. Najważniejsze powody, dla których powinniśmy zdecydować się na szkolenia gastronomiczne to:

  • lepsze kwalifikacje pracowników – przekładają się na jakość świadczonych usług,
  • zwiększenie efektywności i produktywności restauracji – przeszkolona kadra popełnia mniej błędów, co wpływa na wydajność lokalu,
  • zmniejszenie ryzyka występowania konfliktowych sytuacji pomiędzy klientem, kelnerem i kuchnią – szkolenia gastronomiczne uczą pracowników profesjonalnego podejścia do wykonywanych zadań,
  • podniesienie sprzedaży dań serwowanych w menu restauracji – wyszkolony kelner lepiej przedstawi zalety dania, a przeszkolony barman przygotuje pyszne drinki, po które klient będzie chciał wrócić kilkukrotnie w trakcie wieczoru,
  • poprawa kultury obsługi gości – wyszkoleni pracownicy będą lepiej radzić sobie w konfliktowych sytuacjach z klientami.

Kiedy inwestujemy w kursy gastronomiczne dla swojego personelu, standard naszego lokalu ulega poprawie. Zasada jest prosta: im wyższe kompetencje pracowników, tym lepsze warunki panujące w lokalu.

Dodatkowo grupowe szkolenia gastronomiczne sprzyjają poprawie ogólnej atmosfery w zespole. To świetna okazja do integracji połączonej ze zdobywaniem nowej wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu gastronomii.

Wysokie kwalifikacje pracowników wpływają też na marketing restauracji, a dokładniej na skuteczność prowadzonych działań promocyjnych. Im lepsze kwalifikacje personelu, tym korzystniejszy będzie wizerunek naszego biznesu gastronomicznego, a co za tym idzie – większe powodzenie u klientów.

Zalety udziału w szkoleniach gastronomicznych - infografika

Czym się kierować przy wyborze szkoleń dla gastronomii?

Zanim zdecydujemy się na konkretne szkolenia dla pracowników gastronomii, musimy ustalić specyfikę naszej działalności oraz potrzeby poszczególnych osób zatrudnionych w naszym lokalu. To podstawy, aby przygotowywane szkolenia gastronomiczne przyniosły zadowalające efekty.

Jeżeli w lokalu oferujemy wina, warto pomyśleć o kursie sommelierskim dla wybranych pracowników. Jeśli mocnym punktem naszego menu są napoje alkoholowe i bezalkoholowe, możemy wybrać kurs barmański dla osoby na stanowisku barmańskim.

Kiedy już przeglądamy oferty na kursy gastronomiczne dla pracowników, weźmy też pod uwagę:

  • metodologię szkolenia, czyli sposoby nauczania,
  • czas trwania kursu,
  • możliwość wystawienia certyfikatu po zakończonym szkoleniu,
  • aktualność informacji przekazywanych w ramach kursu gastronomicznego.

Zewnętrzna firma, która prowadzi szkolenia dla pracowników gastronomii powinna mieć wieloletnie doświadczenie na rynku HoReCa. Znajomość problemów branżowych i dylematów, z którymi borykają się przedsiębiorcy w gastronomii, jest niezbędna, aby szkolenia były zgodne z potrzebami restauracji.

Sprawdzajmy też opinie o instytucjach szkoleniowych. Wiele pochlebnych recenzji od byłych kursantów to rzetelne źródło informacji, które powinno zachęcić nas do zapisania swoich pracowników na szkolenie.

Jakie szkolenia dla pracowników gastronomii wybrać?

Za wybór odpowiednich szkoleń gastronomicznych odpowiada właściciel lub manager restauracji

Prawidłowo dobrane szkolenie gastronomiczne to takie, które będzie zbieżne ze stanowiskiem, obowiązkami oraz potrzebami pracowników i restauratora. Najpopularniejsze szkolenia, które realnie wpływają na standardy utrzymywane w lokalu gastronomicznym to kursy: barmańskie, sommelierskie, kelnerskie i kucharskie.

Kurs barmański

Szkolenia barmańskie są przydatne, szczególnie gdy prowadzimy kawiarnię lub restaurację połączoną z zapleczem barowym. W ramach takiego szkolenia gastronomicznego nasi pracownicy zyskują dodatkową wiedzę z zakresu: mieszania drinków, historii poszczególnych alkoholi, a także odpowiedzialności barmana za podawane trunki.

Tego rodzaju szkolenia mogą się również przyczynić do rozwoju zdolności interpersonalnych osób na stanowiskach barmańskich i poszerzenia ich wiedzy na temat obsługi gości baru. Praca barmana wymaga rozwiniętych umiejętności radzenia sobie ze stresem, realizacją wielu zamówień w krótkim czasie czy odpowiedniego podejścia do tzw. trudnego klienta.

Dobry kurs barmański rozwija szereg umiejętności

Kurs sommelierski

Kursy gastronomiczne dla sommelierów są dobrą opcją dla osób, które mają na co dzień styczność z winiarstwem lub interesują się tą dziedziną. Jeśli chcemy mieć profesjonalnego sommeliera w lokalu, to powinniśmy wysłać jednego z pracowników na taki kurs. 

Dzięki temu klienci lokalu otrzymają kompleksowe wsparcie w doborze wina do zamówionych dań i poczują się świetnie obsłużeni.

Kurs sommelierski ułatwia zapewnienie klientom profesjonalnego wsparcia w wyborze win

Kurs kelnerski

Kelnerskie szkolenia gastronomiczne przeznaczone są dla osób, które obsługują klienta na sali restauracyjnej. W trakcie szkolenia kursanci poznają zasady profesjonalnej obsługi kelnerskiej, a także tajniki dbania o pozytywny wizerunek kelnera i restauracji. 

Dodatkowo w ramach szkolenia gastronomicznego dla kelnerów udostępniane są techniki sprzedażowe oraz pomocne metody tzw. budowania rachunku.

Kursy dla kelnerów podnoszą kwalifikacje pracowników

Kurs kucharski

Szkolenia gastronomiczne dla kucharzy pozwalają pogłębić wiedzę teoretyczną i praktyczną pracowników z zakresu przygotowywania dań obiadowych, deserów i przystawek.

Kurs kucharski pozwala więc rozwinąć różne umiejętności kulinarne: od tych podstawowych (dotyczących technik gotowania czy układania składników na talerzu) – po te bardziej zaawansowane. Zaliczyć do nich można np. przygotowywanie potraw z kuchni molekularnej.

Jednak na tym nie koniec. Taki kurs dostarcza również praktycznej wiedzy, która dotyczy wyboru odpowiednich składników oraz ich prawidłowego przechowywania. 

Szkolenie kucharskie uczy szerszego spojrzenia na żywność – na jej smaki, aromaty, jakość. Dzięki niemu osoby odpowiedzialne za przygotowanie potraw w lokalu mogą również lepiej zrozumieć wpływ jedzenia na zdrowie klientów i nauczyć się sposobów przyrządzania dań dla osób z różnymi preferencjami żywieniowymi lub z problemami gastrologicznymi (np. z celiakią).

Kurs kucharski pomaga rozwinąć umiejętności zatrudnianych kucharzy

Szkolenia dla pracowników restauracji – podsumowanie

Szkolenia dla pracowników gastronomii to istotna inwestycja dla lepszego zarządzania lokalem. Brak rozwoju kwalifikacji zawodowych pracowników (kelnerów, kucharzy i pomocy kuchennej) powoduje, że nasza restauracja traci na wartości w oczach potencjalnych klientów.

Dbajmy zatem o kompleksowy rozwój i inwestujmy w swoich pracowników. Kursy gastronomiczne to jeden ze skuteczniejszych sposobów umożliwiających podniesienie jakości świadczonych usług gastronomicznych.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

W Restaumatic zajmuję się zarządzaniem komunikacją marketingową i zespołem projektowym w obszarze UX, UI i SXO.