Zarządzanie restauracją: jak skutecznie prowadzić restaurację?

Świadomość potrzeb restauracji, odpowiednia obsługa gości, skuteczne działania marketingowe oraz sumienne dbanie o finanse – to tylko niektóre z niezbędnych elementów właściwego prowadzenia lokalu gastronomicznego. Podpowiadamy, jak zarządzać restauracją, aby przynosiła zyski i była popularna wśród klientów.

Świadomość potrzeb restauracji

Prowadzenie restauracji wiąże się z koniecznością dobrej znajomości jej potrzeb. Dotyczy to głównie kwestii logistycznych, zaopatrzeniowych oraz odpowiedniego kierowania personelem. Skuteczne zarządzanie lokalem gastronomicznym polega na braniu pod uwagę wszystkich tych elementów i bieżącym reagowaniu na codzienne wyzwania oraz problemy.

Świadomość potrzeb restauracji wiąże się również z określeniem wymiernych celów na bliższą i dalszą przyszłość naszego gastronomicznego biznesu. W jego realizacji pomóc może dobrze skonstruowany plan działania, który uwzględni słabe i mocne strony prowadzenia lokalu oraz pokaże szanse lub ewentualne zagrożenia z tym związane. 

Niezbędnym elementem zarządzania restauracją jest również dokładne monitorowanie efektów naszych działań. Mogą sprowadzać się one np. do znalezienia lepszego źródła zaopatrzenia czy podjęcia decyzji o podwyżce lub premii motywacyjnej dla pracowników.

Dbaj o obsługę klienta

Obsługa klienta to jeden z najważniejszych elementów skutecznego prowadzenia restauracji. Gdy klienci będą czuć się komfortowo, to z chęcią wrócą do lokalu.

Warto więc pamiętać o:

  • Właściwym traktowaniu gości –  należy podchodzić do nich z szacunkiem i ze zrozumieniem. Ważną rolę odgrywa na tym polu personel (przede wszystkim ekipa kelnerska). Dlatego powinno się zadbać o jego odpowiednie przeszkolenie w zakresie obsługi klienta. Warto również zapewnić pracownikom dobre warunki do wykonywania obowiązków.
  • Uwzględnianiu reklamacji – zasada „klient ma zawsze rację” jest w branży gastronomicznej niezwykle ważna. Z tego powodu należy ze zrozumieniem i powagą podchodzić do wszelkich uwag gości, dotyczących serwowanych posiłków. 

Prowadź skuteczne i szeroko zakrojone działania marketingowe

Prowadzenie skutecznych i szeroko zakrojonych działań marketingowych to kolejny klucz do sukcesu w zarządzaniu restauracją. Dzięki nim istnieje większe prawdopodobieństwo przyciągnięcia nowych klientów oraz zwiększenia rozpoznawalności lokalu. W dobie Internetu i mediów społecznościowych niezbędne jest – oprócz elementów reklamy outdoorowej – wykorzystanie jak największej liczby kanałów i narzędzi cyfrowych. 

Oto najważniejsze z nich:

  • Media społecznościowe – umożliwiają nie tylko zwiększenie rozpoznawalności lokalu, ale również nawiązanie stałego i dynamicznego kontaktu z klientami.
  • Wizytówka na Google Moja Firma – pozwala na dodanie informacji o lokalizacji lokalu, godzinach jego otwarcia i danych kontaktowych. Ważnym elementem obecności w wyszukiwarce Google są również opinie klientów oraz menu wraz z cenami posiłków.
  • Aplikacje do zamawiania jedzenia online – pokazanie lokalu gastronomicznego w aplikacji zwiększa szanse na dotarcie do szerokiej grupy odbiorców i nawiązania z nimi stałych relacji. Aplikacja pozwala klientom mieć restauracje w zasięgu ręki – mogą oni w szybki i prosty sposób wybrać dania oraz złożyć zamówienie za pomocą kilku kliknięć w telefonie.

Kontroluj wydatki i wpływy restauracji

Jak zarządzać restauracją, aby uniknąć problemów finansowych? Najważniejsze, by systematycznie sprawdzać wszelkie przepływy finansowe, które należy podliczać raz na tydzień lub raz na miesiąc. Istotne jest niedopuszczanie do marnowania żywności. Jeśli regularnie zdarza się, że w magazynie pozostaje zbyt duża ilość przeterminowanych produktów, to powinno się ograniczyć ich zamawianie. 

Warto również posiadać dodatkowe zasoby finansowe, które będą stanowić bufor bezpieczeństwa. Można je również przeznaczyć na naprawę awarii urządzeń, podwyżki dla personelu czy kupno droższych, ale lepszych jakościowo produktów.

Stale zwiększaj sprzedaż

Nie chcąc dopuścić do finansowego zastoju, należy stale poszerzać sprzedaż i rozwijać ofertę. Warto np. pomyśleć nad ruchami promocyjnymi, które zwiększą rozpoznawalność lokalu i przyciągną większą liczbę klientów. Może być to organizacja wydarzeń okolicznościowych z okazji świąt (Boże Narodzenie, Dzień Dziecka) lub innych, ważnych wydarzeń (np. urodziny restauracji). Dobrym pomysłem jest również zbudowanie oferty poza godzinami szczytu lub wprowadzenie lojalnościowych zniżek dla stałych klientów.

Szukaj oszczędności

Gdzie szukać oszczędności, prowadząc restaurację? W pierwszej kolejności można skupić się na poszukaniu tańszej hurtowni, dostawcy lub firmy dowozowej. Zaoszczędzić da się również na wymianie oświetlenia na bardziej energooszczędne czy skróceniu godzin otwarcia lokalu w sytuacji, gdy pod koniec dnia nie ma wysokich obrotów. 

Aby efektywnie prowadzić restaurację, trzeba zadbać o każdy aspekt jej działania. Kompleksowe podejście do działań marketingowych, uważna analiza finansów lokalu oraz sprawne zarządzanie personelem, a także wysokiej jakości obsługa klienta z pewnością korzystnie wpłyną na funkcjonowanie restauracji.

Social Media Specialist

W Restaumatic zajmuję się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.