Dzieci w restauracji – jak przygotować lokal na odwiedziny mały gości?

Przyjazna dzieciom restauracja zapewnia rodzinom doskonałą okazję do wspólnego jedzenia i zabawy. Każda restauracja, która upatruje w tej grupie swoich klientów lub ma siedzibę w miejscu, w którym jest wiele rodzin z dziećmi powinna pomyśleć o tym, jak zadbać o dzieci, które towarzyszą dorosłym w restauracji, ale też zapewnić im kilka niespodzianek. 

Restauracje są często wykorzystywane do uroczystości, takich jak urodziny dziecka lub do spotkań rodzinnych. W związku z tym nie należy lekceważyć dzieci i ich siły nabywczej. Dzieci są (oprócz kobiet) konsumentami, które mogą stać się Twoimi najlepszymi gośćmi, jeśli ich rodzice uznają, że Twój lokal gastronomiczny jest wystarczająco dobry dla całej rodziny.

Przedstawiamy kilka podpowiedzi na to, jak przygotować restaurację na wizytę małych gości. 

Menu dla dzieci

Istnieje wiele powodów, dla których restauracje powinny oferować menu dla dzieci. Po pierwsze, jest to dobry sposób, aby dzieci czuły się mile widziane i cenione. Zapewnia również rodzicom możliwość jedzenia poza domem bez martwienia się, że ich dzieci nie otrzymają odpowiedniego pożywienia, zbilansowanego, zgodnego z ich ulubionymi smakami, stosownie przyprawionego.  Nie oznacza to, że należy usunąć z menu frytki i hot-dogi, ale z pewnością oznacza to, że należy włączyć do niego zdrowe produkty.

Menu dla dzieci powinno posiadać przynajmniej kilka pozycji, żeby mali goście mieli z czego wybrać. Najlepiej komponować dania z produktów, które większość dzieci zna i chętnie jada w domu. Ważna jest również gramatura. Dania nie mogą być za duże. Jeśli zaserwujemy dzieciom porcje jak dla dorosłej osoby często narazimy się na to, że trzeba będzie wyrzucić sporą jego część. 

Zwróć szczególną uwagę na to, jak serwowane dzieciom jedzenie wygląda na talerzu. Dzieci zjedzą nawet surowe warzywa, jeśli będą ładnie podane, a rodzice przyjdą ponownie po więcej, to pewne. Przy odrobinie wysiłku i wyobraźni każdy talerz może wyglądać jak dzieło sztuki i wzbudzi wielkie zainteresowanie małych klientów. 

Ciekawym pomysłem przy opracowaniu menu dla dzieci może być też wydrukowanie go na osobnej kartce, w formie dopasowanej dla dzieci, z wesołymi ilustracjami, ciekawymi zdjęciami, tak by od razu wzbudzić ciekawość dzieci, ale też zyskać uznanie w oczach rodziców, że ich pociechy są traktowane w Twojej restauracji wyjątkowo. 

Kącik zabaw

W przestrzennym lokalu na pewno warto wygospodarować miejsce do zabawy dla dzieci. Dobrze zaplanowany kącik zabaw sprawi, że zarówno mali goście jak ich rodzice będą mogli spokojnie spędzić dłuższy czas w restauracji i na pewno zapamiętają ją i będą wracać. Nie musisz być rodzicem, aby wiedzieć jak dzieci są niecierpliwe, zwłaszcza gdy są głodne! To może być uciążliwe dla wszystkich Twoich gości. O czym warto pamiętać w przypadku aranżowania kącika zabaw?

W zależności od finansowania i wielkości Twojej restauracji możesz stworzyć różne kąciki dla dzieci. Nawet jeśli nie masz budżetu na kącik dla dzieci to i tak możesz go przygotować niskim kosztem. Najpierw zdecyduj, która część restauracji stanie się Twoim kącikiem dla dzieci. Spraw, aby był on widoczny z każdego punktu restauracji! Jest to bardzo ważne dla rodziców, aby mogli widzieć swoje maleństwo w każdym momencie podczas jedzenia w Twojej restauracji. Pamiętaj również, by komunikować informację o kąciku w social media, na stronie www, tak żeby gość, któremy będą towarzyszyć dzieci od razu wiedział, że u Ciebie znajdzie to wygodne rozwiązanie. 

Połóż kilka dużych kolorowych poduszek na podłodze, przynieś kilka zabawek takich jak klocki, lalki, autka papier, kredki, wózek dla lalek, gry towarzyskie, kolorowanki itp. Wszystkie te zabawki przyciągną dzieci do zabawy i przebywania w jednym miejscu. Możesz również pomyśleć o namiocie tipi, czy zabawkowym sklepiku lub kuchni z akcesoriami. Dzieci uwielbiają tego typu zabawki symulacyjne. 

Jeśli dysponujesz większą przestrzenią, masz taras lub ogród wykorzystaj go jako plac zabaw dla dzieci. W okresie wiosennym i letnim ładna pogoda przyniesie Ci wielu gości z dziećmi, jeśli umieścisz tam huśtawki, piaskownicę, zjeżdżalnie, trampolinę. Dzieci muszą się bawić na odpowiedzialność rodziców, ale musisz codziennie sprawdzać czy Twój plac zabaw jest bezpieczny (brak ostrych przedmiotów, regularny monitoring miejsca, kontrola zabawek, unikanie małych przedmiotów, aby zapobiec zadławieniu).

Miejsce do przewijania i karmienia

Bardzo ważną rzeczą i dużym udogodnieniem dla dzieci i ich rodziców jest dostosowanie toalety do użytku małych gości. Na pewno warto pamiętać o przewijaku, na którym będzie możliwość zmiany pieluchy lub przebrania dziecka. Na rynku są duże przewijaki, zajmujące sporo miejsca, ale też takie, które można oprzeć o ścianę i wyciągać wtedy, kiedy będzie taka potrzeba. Dużym ukłonem w stronę rodziców i ich dzieci będzie też koszyczek z kilkoma produktami “awaryjnymi”, takimi jak zapasowe pieluszki w kilku rozmiarach, mokre chusteczki, woreczki jednorazowe, spray do dezynfekcji powierzchni. Dla większych dzieci można przygotować jednorazowe lub wielorazowe nakładki na sedes lub jednorazowe nocniki. Jeśli w Twojej restauracji jest na to przestrzeń miłym gestem będzie również przygotowanie odosobnionego miejsca do karmienia, gdzie mamy będą mogły wygodnie usiąść i nakarmić dziecko.

Krzesełka dla dzieci i akcesoria

Jeśli chcesz mieć restaurację przyjazną dzieciom, w której rodzice z dziećmi będą się dobrze bawić, będziesz potrzebować: wysokich krzesełek z regulacją wysokości, zestawów sztućców do jedzenia, które będą bezpieczne dla maluchów, kubeczków, “awaryjnych” śliniaczków. To drobiazgi, które są bardzo ważne dla rodziców małych dzieci.

Gadżety przy stoliku

Nie wszystkie dzieci chętnie korzystają z kącika zabaw, niektóre z nich wolą spędzić czas blisko rodziców, przy stole lub po prostu są jeszcze zbyt małe, żeby korzystać z miejsc do zabawy. Żeby takie dzieci się nie nudziły warto mieć np. komplet kolorowanek i kredek, które obsługa będzie mogła zostawić dla dziecka przy stoliku, tak by te miało okazję spędzić miło czas w towarzystwie dorosłych, nie nudząc się przy tym zbytnio.

Poczęstunek/upominek

Dzieci lubią prezenty i niespodzianki nawet drobne. Na pewno i małych gości i ich rodziców ucieszy cukierek, balonik, ciasteczko, które dzieci będą mogły zabrać ze sobą, po zjedzeniu posiłku. 

Rodzina z dziećmi często nie zostaje na długo w Twojej restauracji lub w ogóle jej nie odwiedza, jeśli Twoja restauracja nie dba o małych gości. Jeśli czujesz, że Twój lokal ma potencjał, aby stać się restauracją „przyjazną dzieciom”, to nie musisz robić wiele. Warto przygotować choćby kilka udogodnień dla tego typu gości, by szybko zobaczyć efekty w postaci większej liczby klientów, którzy nie tylko spędzają w restauracji więcej czasu, ale też składają większe zamówienia. 

Brand & Marketing Coordinator

Odpowiada za planowanie i realizację strategii marketingowej Restaumatic w PL i w oddziałach zagranicznych. Koordynuje i analizuje działania online i offline.