Jak zwiększyć sprzedaż i dzienne obroty w restauracji?

Branża gastronomiczna wymaga od właścicieli ciągłego monitorowania rynku i dostosowywania się do jego potrzeb. Aby zwiększyć obroty w restauracji, nie wystarczy jedynie serwować smaczne dania. Warto również wdrożyć dodatkowe działania.  A zatem jakie są najlepsze sposoby na zwiększenie sprzedaży oraz wyższe zyski? Podpowiadamy.

Czym są obroty?

Aby zwiększyć obroty w lokalu gastronomicznym, należy przede wszystkim ustalić średnią sprzedaż. Z perspektywy lokalu gastronomicznego za sprzedaż uznaje się sumę dań pomnożoną przez ich cenę. Dzięki takiemu podejściu można kontrolować liczbę wydanych dań oraz średnie paragony generowane przez gości. Chcąc zatem zwiększyć obroty, należy dążyć nie tylko do pozyskania większej liczby klientów, ale przede wszystkim do zwiększenia średniego rachunku generowanego przez gości. Rachunek ten możemy podnieść, sprzedając np. większą ilość dań lub podnosząc ceny sprzedaży.

Ocena sytuacji, w jakiej jest restauracja

Zdarza się, że sposobem na zwiększenie zysków jest optymalizacja kosztów. Każdy właściciel lokalu powinien regularnie kontrolować koszty oraz sprawdzać, czy istnieje możliwość ich redukcji. Jeśli restauracja korzysta ze sprzętów lub usług, które nie przynoszą większych korzyści, warto zastanowić się, czy są one potrzebne. Do zmniejszenia kosztów przyczyniają się także: współpraca ze sprawdzonymi partnerami, niemarnowanie żywności i energooszczędne sprzęty.

Nawiązanie współpracy z innymi

Jednym ze sprawdzonych sposobów na zmniejszenie kosztów i poprawę sprzedaży w restauracji jest współpraca z innymi lokalami czy dostawcami. Zorganizowanie wspólnej akcji promocyjnej ze specjalnie przygotowanym menu często okazuje się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Takie działania zwiększają zasięg promocji lokalu oraz przyciągają nowych klientów, przyczyniając się do wzrostu zysków.

Reagowanie na aktualne wydarzenia i okazje

Aby przyciągnąć klientów, warto nieustannie śledzić pojawiające się trendy, a także modyfikować ofertę zgodnie z oczekiwaniami gości. I tak np.: zimą idealną opcją będzie dodanie do menu gorącej czekolady czy grzanego wina. Z kolei latem klienci chętnie ochłodzą się przy szklance pysznej, domowej lemoniady. Prowadząc lokal, musimy również pamiętać o świętach takich jak Walentynki, Mikołajki czy Dzień Dziecka. Wprowadzenie dodatkowych dań, napojów czy promocji w tym czasie – może przyciągnąć tłumy gości do lokalu.

Organizacja wydarzeń

Promocja lokalu nie musi się opierać jedynie na pojedynczych działaniach. Dobrym pomysłem, zwiększającym obroty restauracji, jest prowadzenie cyklicznych wydarzeń, które wypromują restaurację. Wystawy, wernisaże, warsztaty dla dzieci, wieczorki muzyczne, filmowe bądź poetyckie to doskonała okazja do przyciągnięcia nowych klientów. Do współpracy w wydarzeniach można zaprosić lokalnych działaczy i artystów, którzy nie tylko umilą wieczory gościom, ale także wypromują lokal wśród swoich znajomych.

Współpraca z popularnymi aplikacjami

Kolejnym sposobem na zdobycie nowych klientów jest współpraca z popularnymi aplikacjami. Dzięki nim restauracja naturalnie zwiększa swoje zasięgi i otwiera się na nowych klientów. Do najpopularniejszych rozwiązań należą aplikacje do zamawiania jedzenia online np. Apetilo. Aplikacja ta zapewnia swobodny dostęp do wielu lokali gastronomicznych w jednym miejscu (np. z poziomu telefonu). Apetilo umożliwia proste, szybkie i łatwe zamawianie ulubionych dań, a także sprawdzanie opinii na temat wybranych restauracji oraz dostępnej oferty gastronomicznej. Warta uwagi jest również aplikacja Too Good To Go, która ogranicza marnowanie żywności i pozwala na zakup nadwyżek żywności w atrakcyjnej cenie. 

Zwiększenie sprzedaży poza godzinami szczytu

Jedną z najprostszych metod zwiększenia obrotów jest wnikliwa analiza sprzedaży. Wiedząc, w których godzinach mamy zazwyczaj mniejszy ruch, możemy dostosować do tego naszą ofertę i zaproponować gościom dodatkowe promocje, takie jak:

  • happy hours;
  • oferta śniadaniowa lub obiadowa;
  • promocja na kawę na wynos;
  • deser za złotówkę do dania głównego.

Jak poprawić obroty w restauracji – podsumowanie

Dobra ocena kondycji finansowej restauracji, nawiązanie współpracy z innymi, wykorzystanie aplikacji – oto jedne z najlepszych sposobów na zwiększenie sprzedaży i wyższe zyski. Warto je wypróbować, nawet kiedy lokal jest w dobrej sytuacji finansowej – obroty restauracji niemal zawsze można przecież zmaksymalizować.

Brand & Marketing Coordinator

Odpowiada za planowanie i realizację strategii marketingowej Restaumatic w PL i w oddziałach zagranicznych. Koordynuje i analizuje działania online i offline.