Bar mleczny – dofinansowanie i inne wymogi przy otwieraniu baru mlecznego

Jak otworzyć bar mleczny?

Bary mleczne przeżywają obecnie renesans, a klienci chętnie odwiedzają tego typu lokale. Co sprawia, że są one tak wyjątkowe? Przede wszystkim proste i smaczne posiłki jak „u mamy” oraz swojski, przytulny klimat. W takich miejscach można trochę zwolnić, a niekiedy wrócić do smaków z dzieciństwa. Jak otworzyć bar mleczny? Co zrobić, by cieszył się niesłabnącym powodzeniem gości? Jakich formalności trzeba dopełnić, aby legalnie prowadzić taką działalność? Wyjaśniamy w artykule.

Bar mleczny – co to jest i czym się charakteryzuje?

Pierwszy bar mleczny został otwarty w Warszawie w 1896 r. Swoją nazwę zawdzięcza dużej liczbie produktów mlecznych, które oferował wówczas klientom. To miejsce pełne uroku, nostalgii i tradycyjnych, polskich posiłków w przystępnej cenie. 

Serwuje się w nim głównie dania mleczne, nabiałowe, ale istnieją też lokale, specjalizujące się w kuchni wegetariańskiej. W barze możemy zjeść tradycyjne polskie dania takie jak: pierogi ruskie, barszcz czy kotlet schabowy z ziemniakami. Do wyboru są też np. jarskie gołąbki i proste surówki ze świeżych warzyw. 

Cechą charakterystyczną baru mlecznego są jego dogodne godziny funkcjonowania. Lokal działa najczęściej od wczesnego ranka do późnego popołudnia. Dzięki takiej dostępności baru klienci mogą w nim zjeść śniadanie np. przed rozpoczęciem pracy, a po niej (lub w czasie przerwy) skorzystać z dań obiadowych.

jedzenie w bemarach

Jak otworzyć bar mleczny?

Uruchomienie własnego baru mlecznego wymaga poświęcenia czasu, uwagi oraz maksymalnego zaangażowania w realizowane działania. A zatem, jak otworzyć bar mleczny? Przede wszystkim należy przygotować biznesplan, który powinien zawierać szczegółową analizę konkurencji, wskazanie grupy docelowej odbiorców, prognozy finansowe oraz strategię marketingową.

Trzeba również zdobyć zgodę od Sanepidu na prowadzenie działalności gastronomicznej oraz przygotować lokal w dogodnej lokalizacji. 

Uzyskaj zgodę Sanepidu

Bar mleczny to zakład ściśle związany z branżą gastronomiczną, a więc wymaga uzyskania zgody Sanepidu na prowadzenie takiej działalności. Tuż po zarejestrowaniu działalności gospodarczej i spełnieniu wymogów i przepisów Sanepidu trzeba tylko zgłosić chęć uzyskania wpisu działalności do rejestru. Można to załatwić elektronicznie, listownie lub osobiście w urzędzie. Zgodnie z aktualnymi przepisami kontroli podlega żywność, zatrudnieni pracownicy oraz wyposażenie lokalu. Warto też dostosować lokal do zasad i przepisów HACCP w gastronomii. To podstawa, aby przejść pozytywnie kontrolę Sanepidu.

Uwaga! Wniosek o wpis baru mlecznego do rejestrów Sanepidu trzeba złożyć nie później niż 14 dni przed planowaną datą rozpoczęcia działalności gastronomicznej.

Wybierz odpowiednią lokalizację

Dobra lokalizacja to podstawa, aby bar mleczny cieszył się odpowiednio dużym zainteresowaniem klientów. Taki lokal gastronomiczny powinien znajdować się w miejscach wzmożonego ruchu pieszych, najlepiej przy głównych ulicach. Bliskie sąsiedztwo szkół, uczelni lub biurowca to niemalże gwarancja zajętych stolików i dużej liczby zamówień. 

Bar mleczny powinien być łatwo dostępny dla klientów zarówno tych poruszających się pieszo, jak i zmotoryzowanych. Lokal tego typu sprawdzi się w większych miastach, czyli tam, gdzie żyje, uczy się i pracuje więcej osób niż na wsiach czy w małych miasteczkach.

Zainwestuj w marketing i reklamę

Decydując się na otwarcie baru mlecznego, niezbędna jest także inwestycja w marketing, czyli skuteczną komunikację z klientem. Warto wykorzystać takie narzędzia reklamowe jak np.:

 • pozycjonowanie SEO strony internetowej,
 • prowadzenie profili w social mediach,
 • produkcja bannerów reklamowych, ulotek i broszur informacyjnych,
 • reklama radiowa.

Działania marketingowe możemy dla baru mlecznego realizować samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalistów. Kompleksowe usługi z tego obszaru oferuje Restaumatic, który skupia się na tym, aby pomnażać zyski lokalu i wzmacniać pozycję lokalu na rynku.

wnętrze restauracji

Wyposażenie baru mlecznego – na co zwrócić uwagę?

Otwierając bar mleczny, trzeba nie tylko dopełnić formalności urzędowych i opracować strategię marketingową. Istotne jest także wyposażenie zaplecza kuchennego. Zatem jak otworzyć bar mleczny i w jakie wyposażenie warto zainwestować? Kilka niezbędnych akcesoriów i sprzętów gastronomicznych to:

 • patelnie, garnki, deski, zastawa kuchenna, sztućce,
 • zmywarka i zlewozmywak gastronomiczny,
 • piec konwekcyjno-parowy,
 • kuchenka gazowa lub elektryczna,
 • blender,
 • kuchenka mikrofalowa,
 • podgrzewacze do talerzy.

Rozmieszczenie sprzętu na sali kuchennej powinno być też zgodne z wymogami Sanepidu. Chodzi tu o ciągi komunikacyjne oraz bezpieczeństwo pracy w gastronomii.

Istotnym elementem wyposażenia baru mlecznego jest jego wystrój. To on wpływa na atmosferę w lokalu i jego odbiór przez klientów. Aby gość czuł się miło i swojsko we wnętrzu baru, warto zadbać o jasne, delikatnie kolory ścian, obrusy na stolikach czy dekoracje w formie zdjęć, np. przypominające o miłych wydarzeniach z historii miasta. Ma być przytulnie i domowo. 

Niektóre bary mleczne mogą odwoływać się do czasów, w których były niezwykle popularne, czyli do okresu PRL-u. Wtedy, aby zachować spójność z tematyką, wystrój powinien nawiązywać do tej epoki. Powinny w nim się znaleźć m.in. przedmioty charakterystyczne dla wydarzeń, sztuki czy realiów PRL-u.

Dofinansowanie baru mlecznego – jak je uzyskać i ile wynosi?

Można ubiegać się o dofinansowanie baru mlecznego. Takie wsparcie udzielane jest przez Ministerstwo Finansów (więcej tutaj). Konieczne jest jednak posiadanie biznesplanu, a wniosek o wsparcie należy złożyć do Izby Finansowej. Dofinansowanie opiewa na kwotę nawet do 40% wartości zakupionych produktów nieprzetworzonych. Dodatkową formą wsparcia są dotacje z Urzędu Pracy na otworzenie nowej działalności gospodarczej – tutaj kwoty sięgają nawet ponad 30 tysięcy złotych.

Czy prowadzenie baru mlecznego się opłaca?

Prowadzenie tego typu lokalu jest opłacalne, o ile zdajemy sobie z tego, jak przygotować się do realizacji takiego przedsięwzięcia. Opłacalność prowadzenia baru mlecznego rośnie w większych miejscowościach lub w miastach o silnie rozwiniętej infrastrukturze studenckiej. Wszędzie tam, gdzie duża liczba osób żyje w pośpiechu, nie ma czasu gotować i poszukuje posiłków w atrakcyjnej cenie – bar mleczny ma szansę na sukces.

Otwarcie baru mlecznego – co jest ważne?

Otwierając własny bar mleczny, trzeba zwrócić uwagę na:

 • dopełnienie wszelkich formalności (lokal musi działać zgodnie z prawem),
 • odpowiednią lokalizację 
 • koszty otwarcia i prowadzenia lokalu.

Niezbędne jest także nowoczesne oprogramowanie, pozwalające na sprawne zarządzanie restauracją np. system POS od Restaumatic.  Dzięki takiemu narzędziu mamy możliwość integracji wszystkich kanałów sprzedaży, pełną koordynację dostaw i płatności.

Chcąc prowadzić bar mleczny, musimy dobrze zaplanować nasze działania. Choć wydaje się to oczywiste, warto dobrze przeanalizować wszelkie aspekty tego biznesu. Dzięki temu  będziemy mieć możliwość osiągnięcia realnych zysków.

Bibliografia
https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/520
https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/dotacja-przedmiotowa-do-posilkow-sprzedawanych-w-barach-mlecznych-18180287

Social Media & Content Marketing Specialist

W Restaumatic zajmuje się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.