Idealny wystrój dla restauracji. Jak wybrać najlepszy?

Idealny wystrój dla restauracji

Planujesz otworzyć własny lokal gastronomiczny lub masz już taki lokal, ale przyszedł czas na odświeżenie wnętrza?  Jak przygotować wystrój małej restauracji? Czy dekoracja lokalu gastronomicznego ma w ogóle znaczenie? Przeczytaj ten artykuł, a  znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

wystrój w drewnie i cegle

Wystrój do restauracji – czym się kierować przy wyborze?

W przygotowaniu wystroju restauracji należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Najlepiej zacząć od planowania i ustalenia stylu, w jakim zostanie on przygotowany najpopularniejszych opcje to np. styl klasyczny, nowoczesny lub rustykalny. Na etapie tworzenia designu lokalu gastronomicznego warto również uwzględnić takie czynniki jak:

  • grupa docelowa klientów,
  • funkcjonalność sali restauracyjnej,
  • spójność dekoracji restauracji z profilem działalności.

Podążaj za aktualnymi trendami rynkowymi, aby jak najlepiej dopasować wystrój małej restauracji do preferencji potencjalnych gości. Jeśli nie mamy pomysłu jak przygotować nową aranżację lokalu, warto skorzystać z praktycznych inspiracji np. z 5 pomysłów na wystrój baru sportowego.

Co wchodzi w skład wystroju wnętrz lokalu gastronomicznego?

Dobrze przygotowany wystrój restauracji to podstawa, aby stworzyć na sali dla gości przyjazną atmosferę i zachęcić ich do powrotu. Elementy, które zaliczamy do podstawowego wystroju dużej i małej restauracji to: meble, rośliny doniczkowe, dekoracje oraz eleganckie oświetlenie.

Dekoracje restauracji należy zaplanować tak, aby wszystkie elementy były ze sobą spójne i oddawały charakter lokalu gastronomicznego. Jeśli np. prowadzimy restaurację w stylu włoskim, to jej wystrój powinien zawierać włoskie akcenty i nawiązania. Warto, by znajdowało się w niej  dużo stolików, nakrytych obrusami w kratkę. Dodatkowo można je wzbogacić o nastrojowe świece, małe koszyczki ze świeżymi ziołami oraz butelki z włoską oliwą, którą gość będzie mógł dodać do posiłku. Oświetlenie takiego lokalu powinno być nastrojowe i przyjemne.

wnętrze restauracji nowoczesne

Meble

Dobrze dobrane meble to podstawa, jeśli chodzi o wystrój restauracji. Te powinny być wygodne, funkcjonalne i spójne stylistycznie z kolorem podłogi, ścian i dodatków aranżacyjnych.

Jeśli prowadzisz włoską trattorię, drewniane, tradycyjne meble będą idealne. Jeśli natomiast Twoja restauracja jest nowoczesna i miejska, stal i szkło mogą dodać jej charakteru. Pamiętaj, że ludzie mogą spędzić w Twojej restauracji nawet kilka godzin. Wybierając meble, przetestuj je, usiądź i przemyśleć, czy są wygodne dla klienta na dłuższy czas.

Rośliny

Rośliny należą do tych elementów, które w mniejszym lub większym stopniu powinien zagościć we wnętrzu restauracji. Rośliny doniczkowe dodają ciepłej atmosfery, przytulności i delikatnie ożywiają design restauracji. Dodatkowo w skład zielonego wystroju lokalu mogą wchodzić zioła i jadalne kwiaty, które posłużą kucharzowi jako składnik dań.

Oświetlenie

Dobrze dopasowane oświetlenie lokalu gastronomicznego przekłada się bezpośrednio nastrój, jaki w nim panuje. Źródło światła powinno być stonowane, nie za mocne i zbliżone barwą do światła słonecznego. Dekoracyjne kinkiety ścienne, lampy wiszące nad stolikami lub niewielkie lampki stojące na barze – te elementy wystroju restauracji tworzą jego klimat.

Podłogi

Dopełnieniem wystroju wnętrz lokali gastronomicznych są oczywiście podłogi. Te powinny być funkcjonalne i łatwe w utrzymaniu czystości, ale jednocześnie eleganckie. Polecamy zastanowić się nad tymi opcjami:

  • Mikrocement: Nowoczesny i elegancki, doskonały do minimalistycznych wnętrz, łatwo utrzymuje się czystość tego materiału.
  • Lakierowane drewno: Klasyka w postaci naturalnego drewna, ale z dodatkową warstwą ochronną zapewniającą trwałość.
  • Płytki ceramiczne: Klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody. Do wyboru mamy wiele wzorów i kolorów, są też łatwe w czyszczeniu.
  • Panele winylowe: Tańsza alternatywa, ale dzięki nowoczesnym technologiom produkcji, panele te mogą świetnie imitować zarówno drewno, jak i kamień.

Pamiętaj, że wybór odpowiedniej podłogi to inwestycja nie tylko w estetykę, ale przede wszystkim w komfort zarówno Twoich gości, jak i pracowników. Dobrze dobrana podłoga może służyć przez lata, będąc nie tylko pięknym, ale też praktycznym elementem wystroju.

minimalistyczny wystrój restauracji

Logo restauracji

Podstawą marketingu restauracji jest stworzenie oryginalnej i widocznej identyfikacji wizualnej lokalu gastronomicznego. Wystrój powinien uwzględniać również dobrze wkomponowane logo. Można je umieścić nie tylko na ścianie w formie kasetonu lub aranżacji z mchu, ale także jako nadruk na talerzach, obrusach, firankach czy nawet serwetkach dla gości. 

Logo jako dekoracja restauracji dobrze prezentuje się też na menu oraz na winietkach, szczególnie podczas organizowania w niej imprez okolicznościowych.

Dekoracja restauracji – o czym należy pamiętać?

Estetyczny wystrój restauracji ma ogromne znaczenie, szczególnie jeśli chodzi o stworzenie przyjemnego nastroju dla gości. Perfekcyjny wystrój wnętrz lokalu to taki, który jest zgodny z profilem prowadzonej działalności oraz serwowanym menu. Przykładowo: wystrój restauracji włoskiej będzie ciepły, przytulny i nawiązujący do włoskich kulinariów, natomiast dekoracja restauracji typu fast-food może być minimalistyczna, nowoczesna i praktyczna.

Dobrze dobrany wystrój restauracji stanowi istotną część jej działań marketingowych. To właśnie m.in. design wnętrza i wygląd dodatków decyduje o tym, czy goście zdecydują się polecić ją innym klientom i wrócą do lokalu, aby spróbować innych dań z menu.

Social Media & Content Marketing Specialist

W Restaumatic zajmuje się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.