Niezbędne wyposażenie kuchni gastronomicznej: lista i porady

Otwarcie własnej restauracji to duża inwestycja, której ważną częścią jest wybór wyposażenia kuchni gastronomicznej. Stanowi ona serce lokalu, a jej właściwe urządzenie może okazać się kluczem do sukcesu. Meble gastronomiczne oraz znajdujące się w kuchni urządzenia mają wpływ na szybkość przyrządzania potraw, ich jakość, komfort pracy zespołu oraz sprawność obsługi. Dlatego  warto odpowiedzieć na pytania: jak urządzić kuchnię gastronomiczną i czego nie może w niej zabraknąć?

Kuchnia dostosowana do potrzeb restauracji

Jaka powinna być kuchnia gastronomiczna? Przede wszystkim dopasowana do potrzeb restauracji i specyfiki serwowanych w niej potraw. Sprzęty kuchenne używane np. w pizzerii różnią się od tych, które są niezbędne do przygotowania posiłków kuchni azjatyckiej. Jednak bez względu na charakter lokalu, wyposażenie kuchni powinno być łatwe w obsłudze, wydajne, wytrzymałe oraz poddające się bezproblemowemu czyszczeniu i konserwacji. Pamiętajmy także o tym, że meble i urządzenia, znajdujące się w kuchni gastronomicznej powinny być użyteczne dla pracowników i dostosowane do mocy przerobowych personelu, a także mają się przyczyniać do usprawnienia pracy zespołu. Urządzając kuchnię, nie warto oszczędzać na sprzętach i wybierać je starannie z asortymentu sprawdzonych producentów. 

Dobrze wyposażona kuchnia restauracyjna

Dobrze wyposażona kuchnia gastronomiczna powinna cechować się funkcjonalnością i dostosowaniem do najwyższych standardów sanitarnych. Jej urządzenie powinno być dopasowane do rodzaju serwowanych potraw, jednak w każdej restauracyjnej kuchni nie może zabraknąć również uniwersalnych elementów wyposażenia: solidnych mebli gastronomicznych, urządzeń grzewczych i chłodniczych oraz urządzeń do obróbki mechanicznej.

Meble gastronomiczne

Wyposażenie kuchni gastronomicznej należy zacząć od wyboru mebli. Powinny być one w pełni dostosowane do wymogów przepisów sanitarnych, a ponadto łatwe w czyszczeniu i trwałe. Dobrym rozwiązaniem jest wybór mebli gastronomicznych wykonanych ze stali nierdzewnej. Zapewni ona ich najwyższą jakość i długą żywotność.

Wyposażenie lokalu gastronomicznego w meble wiąże się z zainwestowaniem w:

 • stoły robocze;
 • stoły ze zlewami;
 • półki i szafy oraz regały na naczynia, urządzenia i produkty spożywcze;
 • ciągi grzewcze;
 • wózki i nadstawki.

Urządzenia grzewcze i chłodnicze

Jednymi z głównych elementów wyposażenia kuchni gastronomicznej są urządzenia grzewcze i chłodnicze. Służą one do obróbki termicznej potraw, przechowywania produktów i półproduktów w odpowiednio niskiej temperaturze gwarantującej świeżość oraz zachowanie walorów odżywczych i smakowych.

Wśród urządzeń grzewczych i chłodniczych wchodzących w skład wyposażenia gastronomicznego wymienić można szafy chłodnicze, podblatowe lodówki i zamrażarki, grille, piece oraz witryny grzewcze. Wyposażając kuchnię gastronomiczną, warto zadbać o wydzielenie specjalnych pomieszczeń – chłodni i mroźni.

Urządzenia do obróbki mechanicznej

Wyposażenie gastronomii nie może obyć się bez urządzeń do obróbki mechanicznej. Maszyny tego typu automatyzują krojenie, cięcie, szatkowanie, rozdrabnianie i obieranie produktów, przez co przyczyniają się do usprawnienia przyrządzania potraw.

Wśród urządzeń do obróbki mechanicznej wchodzących w skład wyposażenia gastronomii znajdują się:

 • krajalnice do wędlin, serów czy pieczywa;
 • blendery (stojące i ręczne);
 • miksery;
 • maszynki do mielenia mięsa;
 • szatkownice do warzyw i owoców;
 • mieszarki planetarne;
 • wałkownice do ciasta używane przy wyrobie pierogów czy pizzy;
 • maszyny do rozdrabniania;
 • obieraczki.

Dodatkowe wyposażenie

Oprócz mebli gastronomicznych, urządzeń grzewczych i chłodniczych oraz urządzeń do obróbki mechanicznej, na liście wyposażenia kuchni gastronomicznej powinny znajdować się również inne sprzęty, które usprawnią jej funkcjonowanie. Do tego typu dodatkowego wyposażenia kuchni zaliczyć można na przykład pakowarki próżniowe, które pozwolą na szybkie zapakowanie gotowych produktów lub półproduktów w woreczki próżniowe.

Kuchnia to nie wszystko! Pamiętaj o zapleczu

Równie ważnym dla funkcjonowania restauracji pomieszczeniem co kuchnia, jest zaplecze gastronomiczne. Przechowywane są w nim wszelkie urządzenia używane do przyrządzania posiłków. Podobnie jak kuchnia gastronomiczna, zaplecze musi spełniać wszystkie normy i wymogi sanitarne. Zaplecze kuchenne powinno być wyposażone w regały na przechowywanie produktów, szafę chłodniczo-mroźniczą oraz duży stół z blatem roboczym i zlewem do mycia żywności. Na zapleczu gastronomicznym znajdują się często także obieraczki, waga kuchenna czy akcesoria do obróbki mięsa, ryb czy produktów mącznych. Urządzając zaplecze, należy pomyśleć nad wydzieleniem kilku osobnych stanowisk przeznaczonych do konkretnych prac i rodzajów produktów.

Podsumowanie

Meble gastronomiczne, urządzenia grzewcze i chłodnicze, urządzenia do obróbki mechanicznej oraz wyposażenie zaplecza kuchennego – to podstawa funkcjonowania każdej restauracji. Dobrze wyposażona kuchnia gastronomiczna to gwarancja  wysokiej jakości serwowanych potraw oraz sprawnej pracy całego lokalu. Elementy te są podstawą sukcesu lokalu.

Social Media Specialist

W Restaumatic zajmuję się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.