Jak docierać z reklamą restauracji do uczniów i studentów?

Jakimi klientami są młodzi ludzie?

Licealiści, maturzyści, studenci – w dużym skrócie pokolenie urodzone po 2000 roku, to ciekawy przypadek do analizy i łakomy kąsek dla sprzedawców produktów i usług z różnych branż. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że cały świat tego pokolenia kręci się wokół Internetu i nie da się tego kanału pominąć w komunikacji z nimi. Jeśli zainteresujemy ich ofertą swojego lokalu, przyciągniemy ciekawą formą reklamy, nadamy jej pewną cykliczność możemy być pewni, że dotrzemy z nią tam, gdzie planowaliśmy. 

Jakimi kanałami docierać do uczniów i studentów z reklamą?

Nie jest tajemnicą, że jedyną i najskuteczniejszą drogą dotarcia z reklamą naszej restauracji do uczniów i studentów i jest internet i całe jego bogactwo kanałów komunikacji. Warto jednak pamiętać też o tym, że ci młodzi ludzie no codzień przebywają w różnych miejscach, gdzie nie zawsze mają przy sobie telefon i te miejsca potraktować jako kanał komunikacji. 

Google – daj się szybko znaleźć

Prowadzisz restaurację i chcesz dotrzeć do uczniów i studentów? Przede wszystkim bądź dla nich od razu widoczny. Załóż i regularnie aktualizuj wizytówkę w Google, zadbaj o to by być wysoko w wynikach wyszukiwania i by młody klient mógł szybko odnaleźć twój lokal, nie tylko by do niego zadzwonić, ale też by do niego dojechać. Młody klient często podejmuje spontaniczną decyzję, gdzie wybrać się ze znajomymi np. na pizzę w najbliższej okolicy. Pamiętaj także o tym, że młody użytkownik czyta opinie i ogłada zdjęcia potraw z Twojego menu. Dbaj o nie.

Social Media – korzystaj do woli

Uczniowie i studenci są w social-media cały czas. Czy to na Tik Toku, Instagramie, Facebooku ale też w komunikatorach, jak np. Messenger, Whatsapp. Chcesz skutecznie docierać z reklamą swojej restauracji do tej grupy? Nadążaj za nimi. Przeznacz odpowiedni budżet na skuteczną reklamę w social-media, prowadź swoje profile, nagrywaj video, prowadź relacje, twórz interakcje. Przemyślana, skrojona na miarę i przykuwająca uwagę reklama w social-media może zagwarantować duży ruch dla Twojej restauracji na długi czas. 

Miejsce nauki i relaksu – bądź tam, gdzie przebywają młodzi ludzie

Internet to jedno, ale uczniowie i studenci również chodzą do szkoły, na uczelnię, do pierwszych, studenckich prac, ćwiczą na siłowni, imprezują, robią zakupy w dyskontach, siedzą w akademiku, itp. Do części z tych miejsc jesteś w stanie dotrzeć na dwa sposoby: z reklamą w formie ciekawie zaprojektowanych ulotek zostawionych gdzieś “pod ręką” lub z reklamą online, np. targetując kampanię na Facebooku na osoby, które znajdują się w konkretnej lokalizacji, np. w Akademiku X lub pubie Y. Wystarczy skorzystać z opcji targetowania po konkretnym adresie. Podobnych możliwości jest wiele, warto z nich korzystać, bo Twoi przyszli klineci tylko czekają na dobrą reklamę jedzenia, które będą mogli zamówić. 

Ulotka na ulicy – czy warto?

Czy warto jeszcze rozdawać ulotkina ulicy każdemu napotkanemu obok nastolatkowi lub studentowi, który akurat ma przerwę w wykładach na uczelni? To zależy 🙂 W takich miejscach świetnie sprawdzą się ulotki w formie kuponów zniżkowych lub opcji lojalnościowych. Dobrym pomysłem będzie też szybka akcja, ogranioczona czasowo, np. tylko dzisiaj (piątek) 2 pizze w cenie jednej na hasło “POLIBUDA”. 

Jakie reklamy najlepiej trafiają do młodych ludzi?

Wiemy już gdzie szukać młodych klientów dla naszego lokalu, teraz trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie formy reklamy będą najbardziej przekonujące

Video

W przypadku reklam online strzałem w 10-tkę będą oryginalne i krótkie reklamy video, najlepiej nie przekraczające 20 sekund. Z powodzeniem można w taki projekt zaangazować obsługę restauracji, co dodatkowo sprawi, że reklama będzie bardziej swojska i wiarygodna. 

Memy

Młodzi ludzie lubią żartować, w sposób, który dla nieco starszych może się wydać dziecinny lub pretensjonalny: żarty z kotków, ze słów polityków, z celebrytów, z samych siebie, itp. Podążając tym tropem można zrobić bardzo dobrą reklamę, która nie tylko zostanie dobrze zapamiętana, przełoży się na sprzedaż, ale też rozejdzie się wiralowo i dostarczy nam kolejnych klinetów i rozpoznawalność. 

Zniżki i kupony

Nic tak dobrze nie działa jak “okazja”. Niezależnie od wieku lubimy promocje, super okazje i kupony, za które możemy coś dostać nieco taniej. Ta forma sprawdzi się świętnie wśród młodzieży. Nie tylko w reklamach onliane ale też tych zwykłych, drukowanych, które Ty – Restaurator udostepniasz w różnych miejscach. 

W danym miejscu i czasie

Krótkie akcje promocyjne podczas różnych wydarzeń skierowanych do młodych ludzi to kolejna okazja do dotarcia do nich z reklamą naszego lokalu. Mowa tu przede wszystkich o imprezach typu: festiwale muzyczne, koncerty, juwenalia, zakończenie roku szkolnego, rozpoczęcia roku szkolnego, Halloween, imprezy świąteczne w klubach, Walentynki, itp. Takich okazji może być tyle, ile sam stworzysz na potrzeby swojej reklamy. Kluczem jest krótkoterminowość i “bycie” tam, gdzie grupuje się młodzież, np. w formie foodtracka, gdzie dodatkowo możesz prowadzić akcję SMS dla uczestników eventu i rozdawać ulotki reklamowe. 

Mocny brand hero lub hasło

Masz oryginalne logo? Hasło, którym często się posługujesz w komunikacji swojej restauracji? Wykorzystaj to i stwórz wokół tego historię, temat reklamy, grafikę. To nada autentyczności, zaciekawi, zapadnie w pamięci, stanie się symbolem, z którym młodzież będzie identyfikować Twoją markę. 

Czego unikać?

Wiadomo już jakimi konsumentami są młodzi ludzie w wieku kilkunastu i dwudziestu paru lat. Czego więc należy unikać w reklamach skierowanych do tej grupy?

Boomerstwa

Różnica pokoleń buduje podziały, to naturalne zjawisko. Dlatego też młodego człowieka bardziej przekona reklama, w której widzi swojego rówieśnika niż kogoś w wieku swoich rodziców, kto próbuje prawić morały, tłumaczyć w sposób pretensjonalny jak z czegoś korzystać i nakłaniać do nieatrakcyjnych dla nich produktów lub usług.  

Kłamstwa

Młodzież nie lubi rutyny i fałszu. Wbrew pozorom młody odbiorca reklam jest bardzo surowy i uważny. Techniki marketingowe często nie są im obce. Wyczuwa manipulację. Codziennie przeglądają dziesiątki reklam produktów, osób, usług, które mają ich skłonić do zakupu, subskrypcji, polecenia dalej. 

Nudy

Pokolenie Z nie lubi również oczekiwania. Dlatego w reklamach skierowanych do nich “akcja” musi być możliwa od razu, inaczej takie reklamy zostaną po prostu zignorowane. 

Drożyzny

Uczeń lub student nie ma pieniędzy. Tutaj od lat nic się nie zmieniło. Choć czasy są zdecydowanie bardziej nastawione na zarabianie i wydawanie pieniędzy niż 20-30 lat temu, to trend został ten sam. Nie sprzedamy młodzieży czegoś, co jest drogie. Lepiej zaproponować im dwa tańsze produkty do wyboru w ramach “promocji” niż nakłaniać do najdroższej pozycji w menu, bo to się po prostu nie uda. Dajmy się zapamiętać jako lokal otwarty na młodych ludzi i ich cienkie portfele, to mimo wszystko aktywna grupa klinetów w branży gastronomicznej, szczególnie w przypadku pizzerii, kebabów, bistro.  

Wnioski

Tym co wiadomo na 100% jest to, że młodzież czeka na reklamodawców w internecie. Docierając z reklamą swojej restauracji do uczniów i studentów musisz pamiętać, żeby ta reklama była “jakaś”: chwytliwa, rozpoznawalna, z dobrą, zabawną treścią, dopasowana do języka młodego pokolenia, szczera i przede wszystkim z atrakcyjną dla nich ofertą, która nie będzie zbyt droga. Jeśli wolisz również wykorzystać klasyczne ulotki reklamowe, to spróbuj, ale z głową. Dopasuj ulotki reklamowe do okoliczności, nie próbuj rozdawać ich na siłę na przystanku autobusom pod szkołą, bo możesz być pewny, że wylądują w koszu na śmieci. Pamiętaj by w reklamowaniu swojej restauracji być kreatywnym, nadążać za duchem czasu i działać zawsze tam, gdzie są Twoi klienci.

Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu kampanii reklamowej do uczniów i studentów? Skontaktuj się z nami:

Więcej o usługach marketingowych Restaumatic: https://www.restaumatic.com/pl/marketing/