Restauracja samoobsługowa – co to jest i jak ją otworzyć?

Restauracja samoobsługowa

Restauracja samoobsługowa to forma działalności, w której goście nie korzystają z usług kelnerskich. Mogą oni samodzielnie wybrać i nałożyć dowolną porcję posiłku na talerz. Wielu klientów preferuje takie rozwiązanie z uwagi na zaoszczędzony czas przeznaczony na obsługę i przygotowanie potraw. Jak w praktyce powinna funkcjonować samoobsługa w gastronomii? W jaki sposób przygotować restaurację do tej formy serwowania posiłków? O tym w artykule.

Jedzenie w bufecie

Restauracja samoobsługowa – czym się charakteryzuje?

Nowoczesne restauracje samoobsługowe to odpowiedź na stale zmieniające się potrzeby potencjalnych gości. Ten model prowadzenia biznesu daje restauracji możliwości rozwoju. To szansa na przyciągnięcie nowej grupy klientów, którzy szukają miejsca, w którym mogą zjeść szybko i bez oczekiwania na obsługę.

Do cech wyróżniających restaurację samoobsługową zalicza się m.in.: brak standardowej obsługi kelnerskiej, mniej formalną atmosferę w lokalu niż w stacjonarnej restauracji oraz różnorodne menu dopasowane do szerokiej grupy klientów.

W restauracjach samoobsługowych goście mogą wybierać z bufetu dania z kuchni polskiej, włoskiej, chińskiej czy hinduskiej. Czasami takie lokale proponują również pizzę lub sushi (które jest dostępne na specjalnej, ruchomej taśmie, umieszczonej przy barze). W niektórych restauracjach samoobsługowych klienci mają możliwość samodzielnego wyboru składników np. do kebaba. 

Lokale te mogą oferować również posiłki na dowóz, dzięki czemu klient ma możliwość wybrania oraz złożenia zamówienia np. z poziomu własnego telefonu lub komputera. W takich przypadkach warto, aby lokal posiadał system sprzedaży online. To realna szansa na sprawną i bezbłędną obsługę. Inwestycja w profesjonalny system informatyczny do zarządzania zamówieniami pozwala na ich skuteczną kontrolę.

Restauracja samoobsługowa – zalety

Restauracja samoobsługa ma liczne zalety. Warto zwrócić na nie uwagę, chcąc prowadzić biznes gastronomiczny w takiej formie. Oto najważniejsze z nich:

  • Redukcja kosztów zatrudnienia – restauracja samoobsługowa nie potrzebuje dodatkowej obsługi kelnerskiej. Wystarczy kilka osób obsługujących kasy (o ile te nie są samoobsługowe).
  • Duży wybór i różnorodność dań – samoobsługa w restauracji daje gościom możliwość komponowania posiłków dokładnie tak, jak chcą. To przekłada się też na wyższy poziom zadowolenia klientów.
  • Kontrola nad porcjami – w samoobsługowej restauracji goście mają całkowitą kontrolę nad rozmiarem porcji jedzenia. Taka opcja daje im poczucie swobodnego wyboru – jedzą to, na co mają ochotę i to w ilościach, które im odpowiadają. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć marnowania jedzenia w lokalu.

W lokalu samoobsługowym proces zamawiania dań odbywa się szybciej niż w tradycyjnej restauracji. To z kolei może przełożyć się na większą liczbę klientów, obsłużonych w ciągu dnia.

Restauracja samoobsługowa – wady

Lokal samoobsługowy nie jest pozbawiony wad. Które z nich warto mieć na uwadze?

  • Ryzyko kolejek – jeśli restauracja samoobsługowa budzi duże zainteresowanie, może okazać się, że przy bufecie będą kolejki. 
  • Ryzyko naruszenia zasad higieny w lokalu – w restauracji samoobsługowej mogą zostać naruszone standardy higieny. Wybierane potrawy mogą mieć styczność z wieloma klientami, gdy ci kolejno nakładają je np. z bemara.
  • Brak bezpośredniego kontaktu z klienta z obsługą kelnerską – dla wielu osób to minus takich miejsc. W restauracji samoobsługowej próżno szukać np. pomocy kelnerskiej przy wyborze potraw.
  • Brak wyjątkowej atmosfery – jeżeli zależy nam na spędzeniu spokojnych czy też romantycznych chwil w wyjątkowej atmosferze to trudno o takie w restauracji samoobsługowej. W takim lokalu goście nastawieni są raczej wyłącznie na konsumpcję posiłku, a nie na delektowanie się atmosferą.

Warto pamiętać, że proces pracy restauracji samoobsługowej można usprawnić poprzez implementację systemu zamówień online na stronie internetowej. System ten pozwala na pełną kontrolę spływających zamówień oraz ich płynną realizację.

Jak prowadzić restaurację samoobsługową – najważniejsze punkty

Prowadzenie lokalu gastronomicznego to spore wyzwanie, a szczególnie jeśli w grę wchodzi samoobsługa. W gastronomii jest wiele wymogów prawnych i formalnych, których trzeba dopełnić jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Mowa tu przede wszystkim o pozwoleniu sanepidu na wydawanie żywności, niezbędnym wyposażeniu lokalu gastronomicznego oraz stworzeniu planu na prowadzenie takiego biznesu

Uzyskanie zgody Sanepidu

Formalności związane z uzyskaniem zatwierdzenia i wpisy lokalu gastronomicznego do rejestru działalności podlegających PIP (Państwowej Inspekcji Pracy) można załatwić osobiście w urzędzie, listownie oraz elektronicznie1.

Aby otrzymać zgodę sanepidu na prowadzenie restauracji samoobsługowej, potrzebna jest umowa na odbiór oleju posmażalniczego, przeprowadzone szkolenia BHP pracowników, wyniki badań wody oraz umowa najmu lub własności lokalu. Wniosek o wydanie pozwolenia na prowadzenie działalności należy złożyć co najmniej 14 dni przed planowaną datą uruchomienia biznesu.

1 https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/521

Stworzenie biznesplanu

Dobry biznesplan to podstawa, aby zmaksymalizować szansę na sukces restauracji samoobsługowej. Taki dokument powinien zawierać: cele biznesowe, docelową grupę klientów lokalu, zbiór działań podejmowanych w celu wypromowania samoobsługi w restauracji oraz prognozowane, długoterminowe koszty prowadzenia takiego biznesu.

Zadbanie o wyposażenie

Samoobsługowa restauracja potrzebuje odpowiedniego sprzętu, wyposażenia oraz oprogramowania. W takim lokalu przydatne są kasy samoobsługowe, terminale płatnicze oraz nowoczesny system z możliwością obsługi zamówień internetowych. 

Wewnątrz restauracji z samoobsługą potrzebne są także wygodne stoliki, krzesła oraz tacki, na których będą ważone potrawy wybrane przez gości w lokalu.

Wnętrze restauracji z bufetem

Aby samoobsługa w lokalu zakończyła się sukcesem dla biznesu w branży gastronomicznej, podstawą jest dobry system obsługi zamówień np. RePOS od Restaumatic. Poza tym musimy zwrócić uwagę na szereg różnych elementów. Przede wszystkim ważne jest dopełnienie wszelkich formalności, aby nasz lokal działał zgodnie z prawem. Trzeba też pamiętać o tym, aby zadbać o niezbędne wyposażenie i dobrą lokalizację.

Bibliografia:
https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/521 
https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00173

Przenieś swoją restaurację na wyższy poziom, dowiedz się jak! Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

Social Media & Content Marketing Specialist

W Restaumatic zajmuje się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.