Szkolenia kulinarne dla personelu restauracji – dlaczego warto je prowadzić?

Odpowiednio dobrane szkolenia kulinarne dla personelu restauracji przynoszą wiele korzyści.

Odpowiednio wyszkolony personel restauracji to źródło wielu korzyści dla lokalu gastronomicznego. Dzięki szkoleniom pracownicy mogą lepiej (wydajniej i efektywniej) realizować swoje zawodowe obowiązki. Personel, który się rozwija i poszerza kompetencje oraz wiedzę jest dla restauracji cennym kapitałem. Jakie szkolenia dla pracowników wybrać? Wyjaśniamy w artykule.

Dlaczego warto szkolić personel?

Profesjonalne szkolenia pracowników są niezwykle ważne, jeśli chcemy sprawnie zarządzać restauracją i ją rozwijać. Im wyższe są kwalifikacje kelnerów, pracowników zaplecza kuchennego, a także managerów, tym lepiej przebiega organizacja ich pracy (pomóc w tym mogą także systemy POS). 

Przeszkoleni pracownicy potrafią pracować lepiej – są bardziej produktywni. Efektywnie pracujący personel w dużym stopniu przyczynia się do zwiększenia zysków i zmniejszenia strat w lokalu. Dlaczego? Wyszkoleni pracownicy popełniają mniej błędów i potrafią pozyskiwać gości: kucharz – pyszną kuchnią, kelner – świetną obsługą, barman – smacznymi trunkami. Goście lokalu gastronomicznego lubią przecież dobrze i smacznie zjeść. To żelazna reguła niezależnie od tego, czy zamawiają dania online, czy stacjonarnie. 

Jeśli więc przeszkolimy kucharzy (i pomocników kuchennych) w zakresie odpowiedniego przygotowania i serwowania różnych potraw, jesteśmy w stanie zadowolić podniebienia naszych klientów. Możemy też sprawić, że będą częściej korzystać z oferty restauracji. Co więcej – wieści o pysznych oraz estetycznie podawanych daniach mogą dotrzeć do nowych gości i sprawić, że grono naszych klientów się powiększy.

Szkolenie kelnerskie przyczynia się znacznie do poprawy jakości obsługi gości.

Profesjonalna obsługa klientów

Konsumenci chcą być miło obsłużeni. Personel przeszkolony w zakresie obsługi efektywniej zadba o dobre samopoczucie gości w lokalu. Będzie miał też większą wiedzę na temat serwowanych dań czy sposobu ich dosprzedaży

Załóżmy taką sytuację: klient po spróbowaniu otrzymanego dania stwierdza, że jest niezadowolony, a składniki są nieświeże lub źle skomponowane. Kelner powinien zachować się profesjonalnie i próbować załagodzić sytuację. Kiedy zostanie odpowiednio przeszkolony w zakresie obsługi gości i radzenia sobie w takich trudnych sytuacjach, lepiej sobie poradzi, co przełoży się na wizerunek lokalu.

Inwestowanie w szkolenie stanowi również pozytywny sygnał dla pracowników. Dzięki temu poczują, że właściciel lokalu dba o ich rozwój. Taka świadomość personelu może sprawić, że nie będzie chciał szukać innej pracy. Szkolenia to również świetna okazja do polepszania relacji i zacieśnia pracowniczych więzi. 

Obowiązkowe szkolenie BHP

Pamiętajmy również, że pracownicy powinni być obowiązkowo przeszkoleni z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, a także higieny żywności. Dbajmy o bezpieczne i higieniczne warunki wykonywania obowiązków nie tylko dla personelu, ale też dla jakości usług, oferowanych naszym gościom.

Szkolenia dla pracowników są źródłem kluczowych korzyści dla restauracji. Wpływają również na zmniejszenie rotacji pracowników, poprawę atmosferę wśród zatrudnionych osób i polepszenie wizerunku marki na lokalnym rynku.

Szkolenie wewnętrzne w restauracji musi być dostosowane do oczekiwań pracowników i potrzeb restauracji.

Jakie szkolenia dla pracowników restauracji wybrać?

Wiemy już, że aby obsługa gości w restauracji była na najwyższym poziomie, a kucharze przygotowywali potrawy zgodnie z przepisami BHP i sztuką kulinarną, inwestycje w odpowiednie szkolenia są niezbędne.

Najpopularniejsze z nich, to m.in.:

  1. Szkolenia kelnerskie i baristyczne – to świetny sposób na podniesienie kwalifikacji swoich pracowników, a tym samym jakości obsługi gości. Kelnerzy i pracownicy baru po takim szkoleniu będą m.in. w stanie przygotowywać pyszne napoje kawowe, a także obsłużą klienta na odpowiednio wysokim poziomie.
  2. Szkolenie dla menedżera lokalumenedżer restauracji odgrywa kluczową dla jej funkcjonowania i rozwoju. Osoba na tym stanowisku zarządza personelem, dba o rentowność lokalu i jego dobry wizerunek oraz pozycje na rynku. Takie szkolenie obejmuje m.in. wiedzę z zakresu marketingu, ekonomii oraz umiejętności optymalizacji sposobu funkcjonowania restauracji. 
  1. Szkolenia z technik obróbki mięsa – dotyczą m.in. sposobów pasteryzacji i przechowywania żywności, a także nietypowych metod obróbki mięsa, dzięki którym dania serwowane w restauracji smakują jeszcze lepiej.
  1. Szkolenia HACCP – obejmują zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa żywności, informacji o drobnoustrojach, a także ryzyk związanych z zakażeniem jedzenia i higieną osobistą pracowników restauracji.

Inne szkolenia, w które możemy zainwestować z myślą o  pracownikach gastronomii to np. szkolenie ze znajomości win (kurs sommelierski) lub nalewania piwa. 

Popularne szkolenia dla pracowników restauracji - infografika.

Szkolenie wewnętrzne – jak je zorganizować?

Aby zorganizować szkolenie wewnętrzne, powinniśmy ustalić kilka, ważnych kwestii. Przede wszystkim musimy określić jego cel – skupmy się na tym, co chcemy dzięki niemu osiągnąć dla naszej restauracji, a także ustalmy, jakie są potrzeby personelu. Szkolenie powinno mieć ustalony program i przebieg. Zadbajmy o odpowiednie treści oraz materiały. 

Przeanalizujmy też budżet i czas, które możemy przeznaczyć na realizację takiego szkolenia. Ważne jest również miejsce, w jakim będzie się ono odbywać. Czy chcemy je zorganizować w lokalu, a może na wyjeździe integracyjnym? 

Szkolenia wewnętrzne w restauracji mogą być prowadzone np. przez wyższych stażem specjalistów w lokalu. Osoby bardziej doświadczone na danych stanowiskach mogą w ten sposób pomóc w podnoszeniu kwalifikacji np. osób krócej pracujących w restauracji.

Inne rozwiązanie stanowi wynajęcie zewnętrznego trenera, który m.in. zadba o poprawę relacji pracowniczych zarówno między pracownikami, jak i na linii pracownik-pracodawca.

Pamiętajmy jednak, że zanim zajmiemy się organizacją wewnętrznego szkolenia, powinniśmy przeprowadzić audyt swojej restauracji. W ten sposób dowiemy się, jakie aspekty działalności wymagają uwagi i rozwinięcia umiejętności personelu.

Szkolenie wewnętrzne powinno być dostosowane do oczekiwań pracowników i potrzeb naszej restauracji. Ma przynieść korzyść zarówno zatrudnionym osobom, jak i lokalowi.

Szkolenia dla pracowników gastronomii – podsumowanie

Jeśli zależy nam na utrzymaniu wysokich standardów obsługi klienta w restauracji, koniecznie powinniśmy inwestować w szkolenia personelu. Mogą to być szkolenia kulinarne, menedżerskie i HACCP. Im lepiej wykwalifikowany personel, tym łatwiejsze zarządzanie lokalem i skuteczniejsza sprzedaż jego oferty. 

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

W Restaumatic zajmuję się zarządzaniem komunikacją marketingową i zespołem projektowym w obszarze UX, UI i SXO.