Zmniejszenie rotacji pracowników restauracji – jak o to zadbać?

Jak zmniejszyć rotację pracowników restauracji?

Personel stanowi jeden z najważniejszych zasobów restauracji, o który należy właściwie dbać. Zmniejszenie rotacji pracowników lokalu to złożony proces, który wymaga od restauratorów zaangażowania i odpowiedniej strategii działania. Jak skutecznie zmniejszyć ich rotację w gastronomii? Jakie kroki należy podjąć, aby personel z chęcią pracował w naszym lokalu?

Dlaczego niska rotacja pracowników jest ważna?

Niska rotacja pracowników w branży restauracyjnej w dużej mierze wpływa na właściwe funkcjonowanie lokalu. Odchodzenie pracowników z pracy może się negatywnie odbijać na pozostałym personelu i dezorganizować jego pracę. Wraz z odejściem danego pracownika ktoś inny musi przejąć jego obowiązki (w części lub w całości). 

Jeżeli więc nie uda nam się w porę znaleźć odpowiedniej, nowej osoby na zastępstwo – możemy przeciążyć obowiązkami innych pracowników, na których spadną dodatkowe zadania.

Utrzymywanie niskiej rotacji jest kluczowe jeszcze kilku powodów:

  1. Poprawa wydajności – jeśli dbamy o zadowolenie swoich pracowników i redukujemy przyczyny rotacji zatrudnionych osób, wtedy zyskujemy realną szansę na optymalizację działań w restauracji. Pracownicy, którzy są doceniani i dobrze czują się w pracy, działają efektywniej, wydajniej i z uśmiechem na twarzy. Personel, który lubi swoje miejsce pracy, będzie bardziej zaangażowany w wykonywane obowiązki. 
  2. Lepszy standard obsługi klienta – pracownicy restauracji są w stanie zagwarantować wyższy standard obsługi klienta, jeśli dłużej pracują w danym lokalu. Dlaczego? Mają większą znajomość menu, a więc mogą lepiej opowiedzieć gościom o danych potrawach i zachęcić  do ich spróbowania. Długoletni pracownicy często też nawiązują relacje ze stałymi klientami lokalu i ich obecność może wpływać na decyzję o odwiedzeniu przez nich lokalu.
  3. Optymalizacja kosztów – niska rotacja pracowników optymalizuje wydatki. Jeśli personel często się zmienia, musimy inwestować w kolejne procesy rekrutacji lub szkolenia. Gdy utrzymujemy stałą grupę pracowników – redukujemy tego typu koszty. Chcąc efektywnie zarządzać lokalem, musimy dbać o ograniczanie wydatków.
Sposoby na zmniejszenie rotacji pracowników restauracji - infografika.

Jak zmniejszyć rotację pracowników w restauracji?

Jeśli chcemy ograniczyć rotację pracowników, powinniśmy zidentyfikować źródło problemu. Aby dowiedzieć się więcej, dlaczego brakuje pracowników w gastronomii, kliknij tutaj.

Chcąc utrzymać niską rotację pracowniczą w gastronomii, postarajmy się:

  • zadbać o potrzeby pracowników, 
  • proponować kursy i szkolenia,
  • motywować atrakcyjnym wynagrodzeniem i benefitami pracowniczymi, 
  • rekrutować osoby o odpowiednich kompetencjach na dane stanowisko.

Zbadaj potrzeby pracowników

Jeśli zagraża nam duża rotacja pracowników, powinniśmy przeanalizować potrzeby swoich podwładnych. W tym celu możemy przeprowadzać cykliczne ankiety, w których pracownicy będą mogli przekazać nam swoje bolączki oraz powody do zadowolenia.

Inne rozwiązanie stanowią indywidualne rozmowy albo anonimowe zgłoszenia – dzięki temu w prosty sposób dowiemy się, czego potrzebuje nasz personel. Zapewniając pracownikom restauracji optymalne warunki pracy, zmniejszamy ryzyko dużej rotacji na poszczególnych stanowiskach.

Inwestycja w szkolenia i udogodnienia dla personelu

Na niską rotację pracowników w lokalu wpływa dostęp do szkoleń i kursów, udostępnianych jako benefity pozapłacowe. W ten sposób podtrzymujemy dobre relacje z pracownikami, zniechęcamy ich do zmiany miejsca pracy, a także podnosimy ich kwalifikacje. Tym samym podnosimy standard obsługi klienta czy jakość serwowanych dań w restauracji.

Dodatkowe udogodnienia, które zmniejszają rotację personelu gastronomicznego to m.in.: zniżki na posiłki, elastyczne godziny pracy, możliwość skorzystania z opieki nad dzieckiem.

Warto również zadbać o dostęp do nowoczesnych narzędzi, które ułatwiają pracownikom wykonywanie obowiązków. Możemy zdecydować się na wdrożenie nowoczesnego systemu POS. Dzięki temu m.in. usprawnimy proces obsługi zamówień (zarówno telefonicznych, online, jak i stacjonarnych), zarządzanie stanami magazynowymi czy obsługę płatności za zamówienia. System sprawia, że praca personelu przebiega sprawniej i przyjemniej.

Dostęp do szkoleń i kursów gastronomicznych obniża rotację pracowników.

Stwórz system motywacyjny

Dobrym sposobem na redukcję rotacji pracowników jest przygotowanie planu motywacyjnego. Może on obejmować np. premie za wyniki w sprzedaży, nagrody za wysoką jakość obsługi klienta.

Kiedy odpowiednio dopasujemy system motywacyjny do potrzeb swoich pracowników, może uda nam się zredukować rotację pracowniczą praktycznie do zera.

Rekrutacja odpowiednich osób

Kluczem do sukcesu w branży gastronomicznej jest współpraca z osobami, które mają odpowiednie kwalifikacje na dane stanowisko. Jeśli poszukujemy osoby na stanowisko kucharza warto, aby miała ona:

  • doświadczenie w pracy na kuchni w restauracji, 
  • wykształcenie kierunkowe o profilu gastronomicznym, np. technikum żywienia i usług gastronomicznych,
  • wyczucie smaku i znajomość trendów kulinarnych.

Z kolei kandydaci na stanowiska menadżera lokalu gastronomicznego powinni m.in. przejawiać umiejętności liderskie i komunikowania się z zespołem czy rozwiązywania sytuacji konfliktowych.

Warto zatrudniać osoby zaangażowane, odpowiedzialne i nastawione na rozwój. Pamiętajmy, aby dokładnie sprawdzić kwalifikacje i poznać możliwie jak najlepiej charakter kandydatów podczas rozmów rekrutacyjnych. W ten sposób możemy realnie ocenić, czy dana osoba będzie chętna, aby pozostać w naszej restauracji na dłużej.

Rekrutacja odpowiednich osób ma kluczowe znaczenie w obniżaniu rotacji pracowników restauracji.

Zmniejszenie rotacji pracowników restauracji – podsumowanie

Warto zadbać o to, aby rotacja pracowników w gastronomii była jak najniższa. Dzięki temu mamy szansę uniknąć wysokich kosztów rekrutacji i szkoleń nowego personelu czy obniżenia jakości obsługi gości lokalu. Wysoka rotacja pracowników wpływa negatywnie na wizerunek restauracji – pracodawca, od którego często „uciekają” pracownicy nie jest dobrze postrzegany.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

W Restaumatic zajmuję się zarządzaniem komunikacją marketingową i zespołem projektowym w obszarze UX, UI i SXO.