Przyjazna atmosfera w restauracji – jak ją stworzyć?

Wpływ na przyjazną atmosferę w restauracji ma szereg czynników.

Według badania przeprowadzonego przez instytut Coyle Hospitality atmosfera jest najważniejszym z czynników, który wpływa na chęć wizyty w danym lokalu gastronomicznym1. Stworzenie dobrej atmosfery w restauracji ma więc dla niej ogromne znaczenie. Jak o nią zadbać? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Dlaczego atmosfera w restauracji jest taka ważna?

Przyjemna, pozytywna atmosfera w sali restauracyjnej zachęca gości nie tylko do odwiedzin, ale też do dłuższego przesiadywania przy stoliku i zamawiania kolejnych dań, deserów i napojów. 

Jeśli goście czują, że tuż po wejściu na salę panuje dobra atmosfera, zyskujemy szansę na utrzymanie długofalowych i lojalnych relacji z klientami. Goście z chęcią będą korzystać z oferty lokalu, który dobrze im się kojarzy i z którym mają miłe wspomnienia.

Pozytywna atmosfera w restauracji stanowi jeden z najważniejszych czynników wpływających na jej renomę. Mówiąc o atmosferze, chodzi o rzeczy materialne np. estetyczne wyposażenie lokalu, jak i te niematerialne np. muzyka i zapachy.

Jeśli chcemy prowadzić lokal przyjazny gościom, powinniśmy zadbać o spokojną, relaksującą muzykę np. spokojny jazz, a także wystrój adekwatny do profilu prowadzonej działalności i rodzaju podawanych potraw.

Warto też wiedzieć, jak reagować, gdy klient zgłasza uwagi do zamówienia. To przydatna wiedza, szczególnie jeśli chcemy zachować pozytywny wizerunek lokalu oraz swobodną atmosferę na sali restauracyjnej.

Co tworzy przyjazną atmosferę w restauracji? Infografika.

Pracuj nad przestrzenią w restauracji

Dobry plan aranżacji przestrzeni w lokalu gastronomicznym to jeden z czynników, który wpływa na jego pozytywną atmosferę. Jak przygotować taki plan?

  1. Zaplanujmy rozmieszczenie miejsc siedzących.
  2. Ustalmy, ile stolików potrzebujesz w lokalu, aby swobodnie obsłużyć klientów.
  3. Nie stawiajmy stolików obok drzwi wejściowych, na zaplecze kuchenne i bardzo blisko toalet.
  4. Zadbajmy o to, aby oświetlenie w lokalu nie było zbyt ostre i barwne. Tutaj najlepiej sprawdzają się kolory ciepłe, neutralne.

Starajmy się też oddzielić od siebie małe stoliki (przeznaczone np. dla par i romantycznych spotkań) od dużych (przeznaczonych dla grup znajomych lub rodzin z dziećmi).

Pamiętajmy, że dobrze zaplanowana przestrzeń w lokalu to wabik na klientów. Goście chętnie będą wracać do przyjemnego i miłego miejsca. Z czasem mogą stać się naszymi lojalnymi i wiernymi klientami.

Trzymaj się obranej tematyki

Ważnym elementem utrzymania pozytywnej atmosfery w lokalu jest zachowanie w nim spójności tematycznej. Co to oznacza? Serwowane dania powinny współgrać z aranżacją sali restauracyjnej oraz sposobem obsługi klientów.

Przykładowo: jeśli stawiamy na kuchnię regionalną (np. góralską), postarajmy się też nawiązać do niej za pomocą wystroju wnętrza czy wyglądem menu. 

Przyjazna obsługa w restauracji jest niezbędna do stworzenia odpowiedniej atmosfery w lokalu.

Wykorzystaj oświetlenie

Lampy w restauracji powinny być spójne z ogólnym stylem aranżacji lokalu. Kluczowa jest też barwa światła, która wypełnia naszą restaurację. Do wprowadzenia pozytywnej atmosfery najlepiej sprawdzi się światło o barwie neutralnej lub lekko żółtej (ocieplającej wnętrze).

Jeśli chcemy zadbać samopoczucie gości, powinniśmy też stawiać na rozwiązania techniczne umożliwiające dopasowanie barwy światła (i rodzaju muzyki) np. adekwatnie do różnych wydarzeń odbywających się w lokalu.

Odpowiednie nakrycie stołu

Nakrycie stołu to ważny składnik jego atmosfery i działań marketingowych. Aranżacja stolików, która jest spójna z wystrojem wnętrza i zgodna z charakterem i stylem dań serwowanych w lokalu, wywiera korzystny wpływ na gości. 

Czują oni, że przebywają w miejscu, w którym panuje harmonia, równowaga i dobra jakość. Takie odczucia przekładają się na pozytywne opinie o restauracji czy chęć ponownych odwiedzin. Właściwie dobrane nakrycie stołu buduje więc pozytywny wizerunek restauracji w oczach klientów. 

W nowoczesnych restauracjach najlepiej sprawdzą się proste, białe nakrycia stołu. Jeśli w grę wchodzą restauracje typu vintage, to tutaj uzupełnieniem pozytywnej atmosfery na sali będą nakrycia stołu ze wzorami w stylu retro.

Odpowiednie nakrycie stołu jest szczególnie ważne dla stworzenia przyjaznej atmosfery w restauracji.

Czystość i schludność

Na atmosferę lokalu wpływa czystość i schludność jego wnętrza. Zadbane, higieniczne warunki serwowania potraw i goszczenia klientów mają ogromne znaczenia dla ich samopoczucia w restauracji.

Warto więc bezwzględnie dbać o czystość blatów stołów, obrusów, sztućców i innych elementów zastawy. Jeżeli prowadzimy bar z kanapkami – lada do ich przygotowywania i okolica bemarów powinny być czyste oraz uporządkowane. Jeśli prowadzimy kawiarnię – ekspres do parzenia kawy, filiżanki czy stoliki muszą być regularnie czyszczone. 

Załóżmy, że grupa gości pojawia się w lokalu, ale kelner nie posprzątał pozostałości po poprzednich klientach ze stolików lub podłoga jest mocno zabrudzona. W takiej sytuacji nowi goście mogą niestety zrezygnować z wizyty i co gorsza… poinformować znajomych o zaistniałej sytuacji. 

Jak stworzyć przyjemną atmosferę w restauracji? Podsumowanie

Na pozytywną atmosferę w lokalu składa się wiele różnych elementów. Wynika ona m.in. z przyjemnego, schludnego wystroju, odpowiedniego wystroju, jakości serwowanych dań czy dbałości o szczegóły. Klienci wyczuwają ją niemalże od razu, po przekroczeniu progu. Jeśli poczują się dobrze w lokalu, z chęcią do niego wrócą i poleca znajomym. 

Atmosfera restauracji wpływa na lepsze relacje z gośćmi, poziom sprzedaży i pozwala wyróżnić się na tle konkurencji. 

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

Źródło:

[1] https://coylehospitality.com/restaurants-bars-diners-clubs/atmosphere-makes-an-impact/

W Restaumatic zajmuję się zarządzaniem komunikacją marketingową i zespołem projektowym w obszarze UX, UI i SXO.