Ekspres do kawy do restauracji – czym się kierować przy wyborze?

Czym kierować się przy wyborze ekspresu do kawy do restauracji?

Lokal gastronomiczny powinien być dobrze wyposażony. Nie może w nim zabraknąć ekspresu do kawy. Zarówno mała kawiarnia, jak i restauracja czy pizzeria powinna mieć możliwość serwowania tego smacznego i aromatycznego napoju gościom. A zatem jaki ekspres do kawy do restauracji będzie najlepszy? Jakie modele warto wziąć pod uwagę i czym kierować się przy wyborze? Wyjaśniamy w artykule. 

Dlaczego restauracja potrzebuje dobrego ekspresu?

Ekspres do kawy stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia lokalu gastronomicznego. Dlaczego? Bo większość klientów po prostu uwielbia kawę! Stanowi ona jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Statystyczny Polak wypija rocznie aż ok. 95 litrów kawy1.  

Pyszna „mała czarna”, przygotowana w profesjonalnym ekspresie, powinna znaleźć się w menu każdego lokalu. Jednak nie tylko ze względu na swoją popularność. Oto kilka powodów, dla których warto zainwestować w ekspres do kawy: 

 • rosnące oczekiwania gości – klienci cenią sobie jakość i różnorodność. Chcą mieć możliwość wyboru pysznych, różnych napojów, które zaoferuje im lokal. Świeżo mielona, esencjonalna kawa jest pozycją w menu, jakiej z pewnością będą poszukiwać i która spełni ich konsumenckie potrzeby;
 • szansa na uzyskanie dodatkowych dochodów ze względu na rozszerzenie oferty o różne typy kawy;
 • poprawa wizerunku lokalu – choć na pierwszy rzut oka związek między ekspresem do kawy a wizerunkiem restauracji może nie być zbyt wyraźny, to jednak istnieje. Lokal, który oferuje wysokiej jakości produkty (w tym kawę), zyskuje w oczach klientów i poprawia ich doświadczenie konsumenckie. Pozytywne odczucia gości związane z lokalem budują i wzmacniają jego korzystny wizerunek na rynku. Posiadanie świetnej jakości sprzętu stanowi więc ważny element zarządzania restauracją.
Świeżo zaparzona kawa jest dużym atutem restauracji.

Goście chcą nie tylko spróbować smacznych dań. Oczekują pysznych deserów, które idealnie się prezentują w towarzystwie świeżo parzonej kawy z ekspresu. 

Kawa stanowi także częsty element spotkań biznesowych lub wyłącznie towarzyskich w lokalu. Przy filiżance dobrze zaparzonej kawy rozmowy mogą przebiegać w miłej, swobodnej atmosferze. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że spożywanie „małej czarnej” jest po prostu wpisane w charakter takich spotkań.

Po inwestycji w profesjonalny ekspres do gastronomii możemy rozszerzyć ofertę lokalu o kawy typu: 

 • espresso, 
 • espresso dopio, 
 • flat-white, 
 • cappuccino, 
 • americano i wiele innych.

Zakup ekspresu ma więc także znaczenie z punktu widzenia marketingowego i sprzedażowego.  Różnorodna oferta kaw ucieszy nie tylko zapalonych kawoszy, ale też gości, którzy od czasu do czasu lubią próbować różnych wariantów kawy i cenią sobie jej rozmaite smaki.

Profesjonalny gastronomiczny ekspres do kawy warto umieścić w widocznym miejscu np. na barze. W ten sposób pokażemy klientom, że mogą zasmakować przepysznej kawy, przygotowywanej w profesjonalny sposób.

Jakie kryteria musi spełniać ekspres do restauracji?

Zakup konkretnego modelu ekspresu do kawy musi wynikać z potrzeb klientów restauracji. A zatem co wziąć pod uwagę, rozważając jego kupno? Jaki ekspres do kawy będzie najlepszy? Na początek ustalmy:

 • średnie natężenie ruchu w lokalu – w ten sposób oszacujemy, ile kaw dziennie zostanie przygotowanych w ekspresie;
 • preferencje klientów związanych z typem i rodzajem kawy – zawsze warto przeprowadzić badania np. w formie ankiety, którą można umieścić na platformach social mediów lokalu. W ankiecie zapytajmy, jakie typy kawy cieszą się największym uznaniem klientów (czy jest to espresso, a może kawa z mlekiem).
Na jakie cechy ekspresu do kawy do restauracji zwrócić uwagę? Infografika.

Wydajność

Wydajność urządzenia to jeden z ważnych czynników określających opłacalność zakupu ekspresu do kawy. Jak już wspomnieliśmy, w tej kwestii warto oszacować zapotrzebowanie na ten napój w lokalu.  

Aby ekspres sprawdził się w naszej restauracji, zadbajmy o sprawdzenie parametrów takich jak:

 • odpowiednia moc,
 • duża pojemność bojlera,
 • szybkość parzenia kawy.

Korzystnym wyborem będzie profesjonalny ekspres gastronomiczny, który może zaparzyć jak najwięcej filiżanek kawy w jak najkrótszym czasie. Kluczowy jest też czas nagrzewania ekspresu – im krócej, tym lepiej – szczególnie jeśli w restauracji pojawi się niecierpliwy klient.

Funkcjonalność

Mówiąc o funkcjonalności ekspresu do kawy do gastronomii, musimy wziąć pod uwagę trzy główne parametry. Należą do nich:

 • typ parzonej kawy – ekspres do parzenia zwykłego espresso jest inny niż ten przeznaczony np. do przygotowania cappuccino. Model do parzenia kawy w stylu cappuccino ma wbudowany specjalny spieniacz do mleka;
 • automatyczne funkcje – niektóre wersje profesjonalnych ekspresów dla gastronomii mogą automatycznie parzyć kawę z mlekiem (bez konieczności przygotowania tych dwóch składników osobno);
 • sposób obsługi urządzenia – sprzęt powinien być na tyle prosty w obsłudze, aby personel restauracji szybko radził sobie z jego obsługą.

Ważna jest też sama jakość parzonej kawy i niezawodność sprzętu. Wybierajmy kawę pochodzącą z dobrych źródeł oraz takie urządzenia, które wytrzymają natłok pracy.

W restauracji warto postawić na ekspres do kawy dobrej jakości.

Materiały wykonania

Dobry ekspres do kawy dla gastronomii powinien być wykonany ze stali nierdzewnej oraz wytrzymałych tworzyw sztucznych. Takie materiały są łatwe w utrzymaniu czystości i nie ulegają zniszczeniu nawet przy wieloletniej eksploatacji sprzętu.

Cena

Średnie koszty związane z inwestycją w ekspres oscylują na poziomie od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na rynku znajdziemy sprzęty, które kosztują ok. 2 tysięcy złotych, ale też takie, których koszt oscyluje nawet w okolicach 10 tysięcy złotych.

Podejmując ostateczną decyzję o zakupie urządzenia, nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną. Choć ekspres do kawy dla restauracji może wiązać się ze sporym wydatkiem, to jednak warto postawić na sprawdzony sprzęt. W ten sposób unikniemy ryzyka występowania nagłych usterek, które przeszkodzą nam w serwowaniu kawy. 

Ciśnieniowy kolbowy, ciśnieniowy automat czy przelewowy?

Ekspres do kawy powinniśmy dobierać tak, aby urządzenie było w stanie sprostać potrzebom naszego lokalu gastronomicznego. Powinien on być wydajny, możliwie jak najprostszy w obsłudze, a także dawać szerokie możliwości przygotowywania różnych rodzajów kaw.

Wyboru możemy dokonać np. między ekspresem ciśnieniowym kolbowym, automatycznym oraz przelewowym.

Ekspres ciśnieniowy kolbowy

Ekspres ciśnieniowy kolbowy to urządzenie, w którym proces przygotowania kawy zachodzi przez przepuszczanie gorącej wody pod wysokim ciśnieniem przez jej zmielone ziarna. Pamiętajmy, że naszym zadaniem będzie zmielenie ziaren – do sitka ekspresu muszą one dostać się w takiej formie. 

Jak dokładnie działa ciśnieniowy ekspres kolbowy? Urządzenie pobiera wodę i podgrzewa ją w specjalnym podgrzewaczu (nazywanym termoblokiem). Gorąca woda pod ciśnieniem przepływa przez zmieloną kawę (umieszczoną przez nas w kolbie lub w specjalnym pojemniku wewnątrz ekspresu). W efekcie powstaje gorący, czarny napar, którym możemy się delektować.

Zalety:

 • niewielkie koszty eksploatacji,
 • prosta obsługa,
 • szybkość parzenia kaw,
 • elastyczność zastosowania,
 • odporność na uszkodzenia i występowanie usterek,
 • możliwość wykorzystania kawy mielonej oraz ziarnistej.

Wady:

 • znacznie mniej funkcji w porównaniu do innych ekspresów gastronomicznych,
 • wysokie koszty zakupu,
 • wysokie zużycie energii elektrycznej.
Profesjonalny ekspres gastronomiczny umożliwia przygotowanie różnych rodzajów kaw.

Automatyczny ekspres ciśnieniowy

W tego typu ekspresie cały proces przygotowania kawy przebiega automatycznie. Zmielenie ziaren, ich zaparzenie czy spienienie mleka odbywa się w urządzeniu. 

Zalety:

 • możliwość mielenia ziaren tuż przed zaparzeniem, dzięki czemu można zachować smak i aromat kawy,
 • szybkość działania,
 • prosta i wygodna obsługa,
 • możliwość przygotowania różnych rodzajów kaw jednym przyciskiem,
 • oszczędność energii.

Wady:

 • dość wysokie koszty zakupu sięgające kilkunastu tysięcy złotych,
 • konieczne regularne czyszczenie bloku zaparzacza i tacek.

Ekspres przelewowy

W ekspresie przelewowym za zaparzenie aromatycznej „małej czarnej” odpowiada gorąca woda, podgrzana do temperatury 90-96 stopni Celsjusza. Przepływa ona przez zmielone ziarna kawy, które musimy wcześniej umieścić w specjalnym koszyczku (wbudowanym w urządzenie). Po zaparzeniu napar spływa do dzbanka, znajdującego się na płytce ekspresu. 

Zalety:

 • prosta obsługa,
 • kontrola smaku i intensywności naparu,
 • oszczędność miejsca.

Wady:

 • dłuższy czas przygotowywania kawy niż np. w ekspresach automatycznych,
 • konieczność użycia osobnego urządzenia do spienienia mleka.

Jaki ekspres do kawy do restauracji wybrać? Podsumowanie

Ekspres do kawy może stanowić nieodzowny element wyposażenia gastronomicznego  i wpływać na wiele aspektów działalności lokalu. Jeśli nie wiemy, jaki ekspres wybrać, sprawdźmy też opinie innych użytkowników np. restauratorów i właścicieli kawiarni. To cenne źródło informacji, które pomoże nam poznać funkcjonalność i wydajność konkretnego ekspresu.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

Źródło:

[1] Dane Mintel, cyt. za: Gospodarkapodkarpacka.pl, Rynek kawy w Polsce i na świecie w 2020 r.,http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/view/41600/rynek-kawy-w-polsce-i-na-swiecie-w-2020-r

W Restaumatic zajmuję się zarządzaniem komunikacją marketingową i zespołem projektowym w obszarze UX, UI i SXO.