Szef kuchni – jakie powinien mieć wykształcenie i kwalifikacje?

Jakie cechy powinien mieć dobry szef kuchni?

Szef kuchni to osoba, która odgrywa kluczową rolę w pracy restauracji. Odpowiada za smak i jakość potraw oraz może zarządzać pracownikami na zapleczu kuchennym. Dodatkowo szef kuchni musi liczyć się z braniem dużej odpowiedzialność m.in. za zawartość i szybkość wydawanych dań. Jakie cechy powinien mieć, aby dobrze wywiązywać się ze swoich zadań? Wyjaśniamy w artykule.

Obowiązki szefa kuchni

Podstawowe obowiązki szefa kuchni to przede wszystkim pełna odpowiedzialność za dania wydawane na salę restauracyjną, a także organizacja przestrzeni na zapleczu kuchennym tak, aby każdy z pracowników mógł komfortowo i bezpiecznie wykonywać swoją pracę. Osoba zatrudniona na stanowisku szefa kuchni w restauracji powinna odpowiadać m.in.za:

  1. Planowanie menu restauracji oraz nadzór nad pracą innych kucharzy na zapleczu kuchennym.
  2. Przygotowywanie zamówień do dostawców. To jeden z głównych obowiązków szefa kuchni. Im lepiej zorganizowane dostawy żywności, tym wyższa jakość serwowanych dań.
  3. Kontrola jakości wydawanych potraw i ich zgodność z opracowanymi wcześniej przepisami.
  4. Delegowanie zadań do poszczególnych pracowników kuchni. Szef kuchni powinien zawsze wyznaczyć swojego zastępcę, który przejmie obowiązki na czas jego nieobecności.

Dodatkowo szef kuchni musi odpowiadać za przygotowywanie przepisów, a także poprawę działań realizowanych w kuchni. Dzięki temu codzienna praca w restauracji jest wygodniejsza, bezpieczniejsza i efektywniejsza.

Zdarza się, że szef kuchni może również brać udział w poszukiwaniu nowych pracowników kuchennych. Osoba zarządzająca kuchnią powinna też wiedzieć, jakie są cechy dobrego kelnera. Dzięki temu przyszła współpraca między kuchnią a obsługą gości restauracji będzie przebiegała sprawniej.

Dobrze wykwalifikowany szef kuchni potrafi odpowiednio ocenić umiejętności pracowników.

Czym powinien cechować się szef kuchni?

W trakcie poszukiwania osoby odpowiedzialnej za pracę kuchni w naszej restauracji powinnyśmy brać pod uwagę wykształcenie i praktyczne umiejętności szefa kuchni. Dobrym wyborem będzie osoba, która ukończyła szkołę gastronomiczną i ma wieloletnie doświadczenie w branży (najlepiej na stanowisku szefa kuchni).

A zatem jak powinniśmy wybierać idealnego kandydata do tej pracy? Na co należy zwrócić uwagę?:

  • zdolności interpersonalne – dobry szef kuchni powinien być zaangażowany, empatyczny i komunikatywny,
  • predyspozycje do zarządzania zespołem kucharzy,
  • znajomość aktualnych trendów gastronomicznych,
  • umiejętność przyrządzania posiłków i układania karty dań,
  • zdolności analityczne.

Dopiero po dokładnej analizie potencjalnych kwalifikacji szefa kuchni będziemy w stanie wybrać odpowiednią osobę na to stanowisko. 

Szefowa kuchni robi zamówienie składników do restauracji.

Praca pod presją

Umiejętność pracy pod presją czasu, to niemal obowiązkowa cecha u szefa kuchni. Silny charakter i odporność na stres i zgranie zespołu pozwolą na sprawniejsze funkcjonowanie zaplecza kuchennego.

Zdarza się przecież, że na sali restauracyjnej jest pełne obłożenie gości i dania muszą być wydawane w ekspresowym tempie z zachowaniem najwyższych standardów.

Liczne zamówienia od gości mogą też spływać przez system zamówień online od Restaumatic. Po wdrożeniu tego rozwiązania otrzymamy nowoczesną stronę WWW z systemem, który umożliwi gościom zakup dań w formie online lub sam system w formie wtyczki do zainstalowania na naszej (istniejącej) stronie. 

Dzięki temu programowi szef kuchni będzie mógł sprawdzić otrzymane zamówienia lub dokonać zmian w wirtualnym menu restauracji w łatwy i szybki sposób. To bardzo ważne. W restauracji czas i płynna obsługa gości są na wagę złota, dlatego należy zapewnić personelowi odpowiednie narzędzia, które ułatwiają pracę pod presją czasu i pozwalają na wydajną pracę w szybkim tempie.

Zarządzanie zespołem

W restauracji potrzebujemy nie tylko dobrego managera, który będzie zarządzać pełną kadrą pracowników. Szef kuchni również powinien przejawiać zdolności przywódcze i organizacyjne, by skutecznie kierować pracą kucharzy.

Poczucie smaku i estetyki

Szef kuchni powinien umiejętnie łączyć smaki w potrawach, a także wiedzieć, jak estetycznie wydać danie na salę restauracyjną. Obowiązkiem osoby zarządzającej kuchnią w naszej restauracji będzie serwowanie potraw tak, aby zachwycały gości smakiem i różnorodnością.

Doświadczony szef kuchni musi znać smaki i aromaty nawet wyjątkowo rzadkich składników. Dzięki temu przygotowywane potrawy mogą smakować doskonale i wprawić w zachwyt klientów lokalu gastronomicznego.

Dobra organizacja pracy

Aby szef kuchni (i nie tylko) mógł dobrze zorganizować własną pracę i swojego zespołu, warto zainwestować w sprawdzony do zarządzania restauracją z systemem RePOS od Restaumatic. System znacznie ułatwia wypełnianie obowiązków szefa kuchni, a dodatkowo usprawnia funkcjonowanie całego lokalu gastronomicznego.

Dzięki RePOS szef kuchni i jego zespół mają dostęp do zamówień gości od razu po ich złożeniu. Takie rozwiązanie przyspiesza obsługę klientów i minimalizuje ryzyko pomyłek. Dodatkowo system zapewnia kontrolę płatności i dostaw, integrację wszystkich kanałów sprzedaży oraz monitorowanie jej wyników.

Aby restauracja sprawnie funkcjonowała, szef kuchni musi być dobrze zorganizowany. Rozdzielenie obowiązków pomiędzy innych pracowników zaplecza kuchennego, jasno ustalone procedury działania podczas przygotowywania posiłków, a także czystość w miejscu pracy to podstawowe elementy, za które szef kuchni będzie odpowiedzialny.

Szef kuchni przygotowuje dania wraz ze swoim zespołem.

Wysokie zdolności interpersonalne i komunikacyjne

Jedną z ważniejszych umiejętności szefa kuchni jest łatwość w nawiązywaniu relacji międzyludzkich. Przede wszystkim dlatego, że musi on skutecznie i odpowiednio porozumiewać się ze swoim zespołem i innymi pracownikami.

Wartość takich zdolności jest nieoceniona, gdy szef kuchni może dzięki nim wpływać na pozytywne doświadczenia gości, nawet bez bezpośredniego kontaktu z nimi. Szef kuchni z dobrą komunikacją potrafi lepiej zarządzać swoją kuchnią i przyczyniać się do sukcesu restauracji.

Jaki powinien być szef kuchni? Podsumowanie

Pożądane cechy szefa kuchni, zarządzającego zespołem to: empatia, pewność siebie, odpowiedzialność oraz zdolność do radzenia sobie w stresujących sytuacjach. W takiej pracy liczy się również połączenie wykształcenia gastronomicznego z wieloletnim doświadczeniem w zawodzie.

Przyda się również wsparcie od Restaumatic, który od wielu lat oferuje rozwiązania polepszające pracę lokali gastronomicznych. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych rozwiązań? Skontaktuj się z nami.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

Social Media & Content Marketing Specialist

W Restaumatic zajmuje się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.