Barman – czy jego obowiązki są ważne dla restauracji?

Barman – obowiazki zarobki wplyw na wizerunek lokalu

Barman to osoba, która odpowiada za obsługę baru, przygotowuje zimne i ciepłe napoje oraz utrzymuje wysoki standard obsługi gości restauracji. Kiedy szukamy osoby na to stanowisko, powinniśmy dowiedzieć się, jakie są dokładne obowiązki barmana, czego można od niego wymagać oraz sprawdzić, ile zarabia na godzinę. W poniższym artykule znajdują się odpowiedzi na te pytania.

Barman – jakie ma obowiązki?

Obowiązki barmana są różnorodne i wymagają radzenia sobie z wieloma, wieloma sytuacjami. Osoba na takim stanowisku odpowiada m.in. za eksponowanie alkoholi i innych trunków podawanych w restauracji oraz bieżącą obsługę gości. Dodatkowo barman jest odpowiedzialny za:

 1. Przygotowywanie napojów – zarówno tych alkoholowych, jak i bezalkoholowych. W pracy barmana istotne są jego umiejętności, gdyż całą pracę wykonuje na oczach gości (lub nawet całej sali restauracyjnej). Liczy się więc nie tylko jakość podawanych napojów, ale też efektowne metody ich przygotowywania.
 2. Obsługiwanie gości – oprócz przygotowywania napojów barman musi też odpowiadać za miłą i profesjonalną obsługę klientów baru.
 3. Planowanie zapasów – mowa tu głównie o dostawach akcesoriów baristycznych i barowych, napojach alkoholowych i bezalkoholowych oraz kaw, które są podawane bezpośrednio na barze restauracji.
 4. Posługiwanie się maszynami, urządzeniami, narzędziami mierniczymi oraz drobnym sprzętem niezbędnym do przygotowania, przechowywania oraz ekspedycji potraw i napojów z zastosowaniem zasad bhp i ppoż1.
 5. Przyjmowanie należności od gości oraz rozliczanie dziennego utargu, a także prowadzenie związanej z tym dokumentacji2.

Do podstawowego zakresu obowiązków barmana zaliczamy też utrzymywanie czystości baru. To reprezentatywne miejsce w każdej restauracji, dlatego musi on dbać o jego estetykę i higienę. 

Aby ułatwić pracę barmana, możemy zainwestować w innowacyjny system obsługi zamówień RePOS od Restaumatic. Dzięki temu programowi barman (oraz pozostała obsługa lokalu) może na bieżąco kontrolować spływające zamówienia, które od razu wyświetlają się na ekranie komputera. System daje też możliwość łatwej obsługi płatności, minimalizując przy tym ryzyko pomyłek. Takie oprogramowanie znacznie usprawnia nie tylko jego pracę, ale i całej restauracji.

Barman przygotowuje koktajle dla gości w lokalu przy barze.

Na co zwrócić uwagę przy rekrutacji barmana?

Zanim zatrudnimy barmana do swojej restauracji, upewnijmy się, ile zarabia barman w Polsce. Według danych z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana zarobków barmana to 4690 złotych brutto3. Przed podpisaniem osoby z wybranym kandydatem, zawsze zweryfikujmy takie punkty jak m.in.:

 • doświadczenie na stanowisku barmana,
 • umiejętności praktyczne, dotyczące przygotowywania napojów i koktajli alkoholowych oraz bezalkoholowych,
 • zdolności komunikacyjne i interpersonalne,
 • wiedzę kandydata o napojach, które są najczęściej serwowane w restauracjach.

Najlepszy kandydat na barmana to osoba dobrze zorganizowana, pewna siebie, pełna zapału i charyzmy. Pamiętajmy, że postawa i osobowość barmana wpływa na atmosferę całego lokalu (a tym samym odczucia klientów). Dlatego osoba zatrudniona na to stanowisko powinna emanować uśmiechem i pozytywnym nastawieniem.

Strzałem w dziesiątkę może okazać się podpisanie umowy z barmanem, który dodatkowo ma ukończony kurs sommeliera. Dzięki temu będzie on mógł polecić gościom różnorodne gatunki wina, co z pewnością wpłynie na jakość obsługi i zwiększy prestiż lokalu.

Na etapie poszukiwania idealnego kandydata na stanowisko barmana nie musimy samodzielnie zajmować się procesem rekrutacji. Takie obowiązki może przejąć manager restauracji, który odpowiada nie tylko za sprawne funkcjonowanie lokalu gastronomicznego, ale także za to, żeby zespół pracowników był zgrany.

Czy warto zatrudnić barmana w restauracji?

W planowaniu listy stanowisk w gastronomii warto uwzględnić wakat barmański. Jest wiele powodów wskazujących na opłacalność zatrudnienia barmana restauracji. Kiedy przyjmiemy nową osobę na takie stanowisko, zyskujemy możliwość:

 • rozszerzenia oferty w swojej restauracji o napoje alkoholowe i bezalkoholowe podawane w efektownej odsłonie,
 • zwiększenia dochodów restauracji poprzez wysokie marże na alkoholach,
 • poszerzenie obsługi gości.

Dodatkowo z pomocą barmana możemy też organizować wydarzenia specjalne i eventy z pokazami barmańskimi. To kluczowe korzyści wynikające z zatrudnienia barmana. Zakres obowiązków takiego pracownika powinniśmy jednak ustalić już na początku współpracy, aby uniknąć ewentualnych niedomówień w przyszłości.

Barman wykonuje pokaz barmański i nalewa koktajle do szklanek.

Podsumowanie

W restauracji barman odpowiada za utrzymywanie przyjaznej atmosfery na sali restauracyjnej. Goście odwiedzający nasz lokal gastronomiczny po pierwszym zetknięciu się z osobą za barem powinni czuć się zaopiekowani i obsłużeni zgodnie z najwyższymi standardami.

W trakcie poszukiwania nowego barmana do lokalu gastronomicznego zwracajmy przede wszystkim uwagę na: umiejętności kandydata, kwalifikacje, doświadczenie. Ponadto jasno ustalmy zakres obowiązków, aby utrzymać jak najwyższą jakość świadczonych usług w restauracji.

Nie korzystasz jeszcze z systemu Restaumatic? Skontaktuj się nami – przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę na stronę WWW z systemem do zamawiania jedzenia w lokalu!


📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic


1 https://dobrekadry.pl/wp-content/uploads/2019/04/Barman-opis-zawodu-PL.pdf
2Ibidem
3https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-barman

Social Media & Content Marketing Specialist

W Restaumatic zajmuje się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.