System POS dla restauracji – jak poprawia obsługę klienta?

Jak system POS poprawia obsługę klienta?

Do sprawnego działania lokalu niezbędne jest wdrożenie nowoczesnego systemu POS. Dzięki temu mamy możliwość utrzymania wysokiej jakości świadczonych usług gastronomicznych. To rozwiązanie, które pozwala poprawić realizację zamówień i obsługę gości restauracji. Jak działa i jakie ma zalety? O tym w artykule.

Jak działa system POS?

System POS od Restaumatic pozwala zintegrować wiele kanałów sprzedaży w jednym miejscu, co znacznie przyspiesza pracę restauracji i zwiększa liczbę sprawnie obsłużonych gości. Daje również możliwość kompleksowej obsługi zamówień (telefonicznych, stacjonarnych oraz online).

System ten obejmuje także m.in.:

  1. Wygodne zarządzanie dostawami poprzez ustalanie kolejności kursów, weryfikację pozycji kierowców na mapach oraz przygotowywanie harmonogramu dostaw zgodnie z zapotrzebowaniem lokalu gastronomicznego.
  2. Wdrożenie samoobsługowego stolika, czyli rezerwacji stolika w restauracji z użyciem usługi QR Waiter
  3. Rozpoznawanie imion osób dzwoniących do restauracji. Dzięki temu budujemy pozytywne relacje z klientami. Dodatkowo możemy automatycznie wczytywać poprzednie zamówienia klienta, co skraca czas potrzebny na obsługę.
  4. Redukcję sprzętu elektronicznego wykorzystywanego w lokalu – np. pełna obsługa płatności znajduje się w jednym miejscu.
  5. Wygodne aktualizacje menu i oferty restauracji.

Wdrażając system RePOS od Restaumatic zyskujemy także pełną możliwość monitorowania poziomu sprzedaży każdej pozycji z menu lokalu.

Właściciel restauracji korzysta z systemu POS do obsługi zamówienia.

POS do restauracji – jak wpływa na jakość obsługi zamówień?

System RePOS od Restaumatic może realnie skrócić czas oczekiwania w restauracji na zamówione dania. Dzięki niemu m.in. kucharze od razu widzą zamówienia, spływające do lokalu na ekranie komputera lub tabletu (bez potrzeby korzystania z papierowych drukarek i karteczek z rozpiską zamówionych dań). 

Dodatkowe atuty systemu POS dla restauracji stanowią również wygodniejsze płatności dla klientów. Możemy dostosować ich model do indywidualnych potrzeb gości – do wyboru mamy opcję płatności kartą, gotówką, a także z opcją dzielenia rachunków.

Wykorzystanie systemu POS od Restaumatic przekłada się też na wzrost sprzedaży i redukcję potencjalnych strat. Dzięki niemu możemy obserwować okresowe wzrosty oraz spadki sprzedaży, co skutkuje lepszą kontrolą magazynową. Osoby odpowiedzialne za zamówienia mogą precyzyjnie określić, które produkty przynoszą zyski, a które generują straty. System umożliwia nadzór nad zakupem tylko tych towarów, które są rzeczywiście potrzebne. 

Oprogramowanie POS od Restaumatic pozwala też na efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi, umożliwiając pełny wgląd w czas pracy i zakres zadań pracowników.

Pamiętajmy, że sprawnie działający lokal wpływa bezpośrednio na obsługę gości i budowanie z nimi relacji.

O czym należy pamiętać, wybierając POS?

Wybierając system POS, powinniśmy mieć pewność, że pochodzi on od sprawdzonego i rzetelnego dostawcy.

Zanim zdecydujemy się na wdrożenie oprogramowania POS zwróćmy także uwagę na m.in.:

  • konieczność przeprowadzenia szkoleń pracowniczych z zakresu systemu,
  • czas potrzebny na wdrożenie programu w restauracji.

Specjaliści z Restaumatic oferują pełne wsparcie przy wdrożeniu i obsłudze POS-u, a także dbają o jego aktualizacje. W dynamicznie zmieniającej się branży gastronomicznej ważne jest dostosowywanie systemu do bieżących wymagań rynku (oraz potrzeb klientów) właśnie poprzez odpowiednie aktualizacje.

Miejmy również na uwadze potrzeby naszego lokalu. Jeśli np. miewamy duże obłożenie sali (np. w czasie wakacji), to pamiętajmy np. o możliwości skorzystania ze wspomnianej usługi QR Waiter, która pozwala gościom zamówić dania bez konieczności oczekiwania na podejście kelnera. A jak wiemy, szybka obsługa stawia restaurację w pozytywnym świetle.

QR Waiter, wirtualny kelner na stoliku restauracyjnym.

Podsumowanie

Zawsze wtedy, kiedy chcemy rozwijać swoją restaurację, bar lub inny lokal gastronomiczny, powinniśmy brać pod uwagę możliwość wdrożenia rozwiązań technologicznych, takich jak system POS od Restaumatic. Funkcje tego oprogramowania pozwalają na szybszą obsługę, optymalizację kosztów, a także usprawnienie funkcjonowania zaplecza kuchennego.

Wdrożenie tego systemu do restauracji niesie ze sobą liczne korzyści – zarówno ekonomiczne, jak i wizerunkowe. To świetne rozwiązanie dla restauratorów, którzy chcą efektywnie rozwijać swój biznes i stale podnosić jakość świadczonych usług gastronomicznych.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

Social Media & Content Marketing Specialist

W Restaumatic zajmuje się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.