Nowe trendy w menu restauracji: zdrowe posiłki, kuchnia regionalna, comfort food i inne

Nowe trendy w gastronomii

Trendy w branży gastronomicznej potrafią się dynamicznie zmieniać. Obecnie coraz popularniejsze stają się m.in. potrawy regionalne, zdrowe posiłki oraz potrawy wegańskie. Czy wprowadzenie kuchni roślinnej do stałego menu lokalu gastronomicznego przyczyni się do jego sukcesu w branży? Jakie trendy gastronomiczne możemy wprowadzić do naszej restauracji? O tym w artykule.

Jakie są trendy w gastronomii?

Trendy w gastronomii wyznaczają kierunek, w którym mogą podążać restauratorzy, by być na bieżąco z wymaganiami klientów oraz ogólnymi preferencjami rynkowymi.

Niektóre trendy gastronomiczne wciąż pozostają niezmienne: liczy się świetna obsługa (zarówno stacjonarna, jak i online), miła atmosfera lokalu i oczywiście pyszne jedzenie. Coraz popularniejsze staje się zdrowe jedzenie, czyli tzw. zielona kuchnia. To oznacza, że przygotowywanie potraw w ramach „zielonej” kuchni może pomóc nam rozwinąć lokal gastronomiczny, przyciągnąć większą uwagę potencjalnych klientów i zwiększyć sprzedaż.

Najpopularniejsze trendy gastronomiczne, które obecnie królują w wielu restauracjach to: kuchnia regionalna, potrawy sezonowe oraz wspomniane zdrowe posiłki. Trendem z tendencją wzrostową wciąż jest weganizm oraz comfort food (czyli dania „jak u babci”, podawane w różnych teksturach, kolorach i smakach).

Zdrowe jedzenie – rosnące oczekiwania w zakresie zdrowej żywności

Zdrowa żywność, czyli jaka? To żywność nieprzetworzona, pozbawiona konserwantów, która jest wytwarzana metodami tradycyjnymi i pochodzi z upraw ekologicznych.

Badania przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej wskazują, że większość ankietowanych osób, bo aż 80%, twierdzi, że żywi się „raczej zdrowo”. To oznacza, że świadomość polskiego społeczeństwa w zakresie zdrowego żywienia stale rośnie. Obecnie nawet influencerzy i osoby publiczne często promują zdrowy tryb życia oraz restauracje, w których podawana jest ekologiczna żywność.

Niektóre analizy wskazują, że nawet 43% ankietowanych czerpie informacje o zdrowym żywieniu ze stron internetowych. A zatem zainwestujmy w rozwój swojego biznesu i załóżmy stronę internetową dla restauracji. W ten sposób poszerzymy zasięgi, dotrzemy do większej liczby klientów, przekazując rzetelną wiedzę na temat zdrowego żywienia w naszym lokalu.

Miska i talerz z warzywami i bakaliami

Weganizm i kuchnia roślinna – nadal rośnie liczba zwolenników

Weganizm jako trend w gastronomii jest coraz powszechniej stosowaną praktyką zarówno w małych, jak i dużych restauracjach. Co oznacza ten trend/ sposób odżywiania? Weganizm wyklucza z menu wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Wegańska jadłospis składa się z warzyw, owoców, kasz, orzechów.

Jeśli chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, to powinniśmy zwrócić uwagę na kuchnię roślinną i wprowadzić jej element do naszego lokalu. W ten sposób mamy szansę zdobyć serca wielu nowych klientów.

Według analizy rynku dostawców HORECA w Polsce w ramach raportu z 2021 roku weganizm jest coraz popularniejszym trendem wśród Polaków. Nawet 73% osób ankietowanych decyduje się na dania wegańskie ze względów zdrowotnych.

Zdrowe jedzenie czy kuchnia roślinna to trendy gastronomiczne, które cieszą się dużym uznaniem wśród klientów. Jeśli chcemy osiągnąć sukces w branży, przyciągać uwagę dzisiejszych klientów i stale rozwijać nasz lokal gastronomiczny, powinniśmy być otwarci różne rodzaje kuchni i (choć częściowo) wdrażać je do restauracji.

Pozostałe trendy restauracyjne

Prowadząc własny biznes, np. mały punkt gastronomiczny lub sieć restauracji, na pewno spotkamy się też z innymi trendami w gastronomii. Zyskujące na popularności trendy to przede wszystkim: kuchnia regionalna, comfort food oraz wirtualne restauracje, które działają wyłącznie z opcją dostawy jedzenia do klienta.

Comfort food

Dość nowym trendem w gastronomii jest comfort food, czyli poszukiwanie innowacyjnych form serwowania znanych potraw. Z założenia comfort food ma smakować i wyglądać tak, aby przenosić klienta w świat smaków z dzieciństwa oraz wywoływać dobre odczucia, skojarzenia.

Dania tworzone w myśl tego trendu mają za zadanie poprawić nasz nastrój, polepszyć samopoczucie i kojarzyć się z pozytywnymi chwilami. Przykładem comfort food może być m.in. chrupiący tost z awokado, owsianka z dużą ilością cynamonu i rodzynek albo gęsta zupa cebulowa, która idealnie sprawdzi się w okresie jesienno-zimowym.

Kuchnia w stylu comfort food pozwala wykorzystać w restauracji różnorodne połączenia smaków, struktur oraz składników.

Tradycyjne potrawy na drewnianym stole

Kuchnia regionalna

Lokalizacja prowadzonej działalności gastronomicznej mocno wpływa na to, jakie trendy w gastronomii oddziałują na nasz biznes. 

Wykorzystywanie składników i przepisów znanych w konkretnym regionie to często klucz do sukcesu. Wprowadzenie kuchni regionalnej pozwala wykorzystywać lokalne skarby natury. Jeśli prowadzimy lokal np. w pobliżu jeziora, naszym gościom możemy serwować świeże ryby. Z kolei bliska obecność lasu zwiększa szanse na tworzenie potraw pełnych grzybów i leśnych owoców.

Kuchnia regionalna obejmuje również dania charakterystyczne dla obszaru, w których znajduje się lokal. Dla przykładu, prowadząc restaurację w Wielkopolsce obowiązkowym daniem w menu, będą pyzy z gzikiem. Z kolei na Suwalszczyźnie możemy serwować aromatyczne kartacze.

Kuchnia wirtualna

Nowością w trendach gastronomicznych są kuchnie wirtualne, czyli tzw. ghost kitchens. To rodzaj restauracji, której nie poprowadzisz w tradycyjnym stylu. Prowadzenie wirtualnej restauracji polega przede wszystkim na tym, że wszystkie zamówienia są przyjmowane online. W ten sposób ograniczamy koszty prowadzenia działalności i celujemy w pozyskanie nowych klientów.

Pamiętajmy, że jeśli chcemy zwiększyć zyski lokalu i dotrzeć do szerokiej grupy klientów, to – poza znajomością trendów w gastronomii – przyda się wsparcie specjalistów w branży. Aby z niego skorzystać, wystarczy nawiązać kontakt z doradcą Restaumatic. 

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

Social Media & Content Marketing Specialist

W Restaumatic zajmuje się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.