Food truck: pozwolenia i koszty. Jak zacząć i ile można zarobić

Food truck to przykład mobilnej gastronomii, która stanowi alternatywę dla stacjonarnej restauracji. Taka forma biznesu gastronomicznego zyskuje na popularności. Zanim jednak zadecydujemy się na prowadzenie food trucka, warto dowiedzieć się, na jakie zarobki można liczyć przy tej formie działalności. Ile kosztuje food truck? W artykule podpowiemy, jak otworzyć food truck i zwrócimy uwagę na niezbędne koszty oraz pozwolenia. 

Odpowiednie auto to podstawa

Niezbędnym elementem prowadzenia food trucka jest oczywiście posiadanie odpowiedniego auta. Jego zakup i dostosowanie do przygotowywania i serwowania potraw to największy koszt tego rodzaju gastronomicznego biznesu. Dokładny koszt samochodu zależy od jego stanu technicznego, modelu, wielkości i wyposażenia. Cena używanego samochodu pod food truck może zatem liczyć od 30 tysięcy złotych (w przypadku auta używanego) do nawet 200 tysięcy złotych (auto nowe i dostosowane do działalności gastronomicznej). 

Do niezbędnych elementów wyposażenia food trucka należą agregat prądotwórczy, instalacja wodna, płyty grzewcze, okap czy urządzenia chłodzące i mrożące. W początkowej fazie działalności nie warto inwestować w sprzęt najdroższy – warto go zakupić dopiero wówczas, kiedy biznes się rozwinie i będzie dobrze rokować na przyszłość.

Food truck
Zainspiruj się jednym z naszych restauratorów – Tomcio Paluch

Koszty, których nie można lekceważyć

Ile kosztuje food truck? Zarobki związane z tą formą działalności mogą być bardzo zróżnicowane i zależeć od wielu czynników. Na niektóre z nich nie mamy żadnego wpływu (warunki pogodowe), inne natomiast możemy sami kształtować (lokalizacja food tracka). Przyjąć należy, że koszt food tracka jest niższy, niż w przypadku prowadzenia restauracji, jednak i ten biznes może generować niemałe wydatki – w szczególności na początku działalności.

Głównym kosztem początkowym prowadzenia food tracka jest zakup odpowiedniego auta przystosowanego do mobilnej gastronomii. Koszt może wahać się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych – w zależności od tego, czy zdecydujemy się na samochód używany, czy też nowy. Doliczyć do tego należy koszty związane z koniecznością przebudowania i dopasowania auta do specyfiki jego przyszłej roli. Dotyczy to m.in. jego personalizacji graficznej i  zainstalowania wewnątrz pojazdu urządzeń gastronomicznych niezbędnych do przygotowywania i serwowania posiłków i napojów. Warto pamiętać również o kosztach związanych z opłatami za miejsce postojowe czy paliwo.

Wybór odpowiedniego menu jest kluczowy

Jeden z warunków sukcesu każdej działalności gastronomicznej to wybór menu, które powinno być dostosowane do potrzeb klientów i specyfiki lokalizacji oraz wyróżniać nas na tle konkurencji. Jest to szczególnie istotne przy prowadzeniu food trucka. Serwowane w nim potrawy powinny być łatwe do przygotowania i wykorzystywać możliwie jak najmniejszą liczbę produktów. Wymóg ten jest podyktowany ograniczoną przestrzenią dla instalacji urządzeń kuchennych i przechowywania artykułów spożywczych. 

Co wpływa na zyski Food trucka?

Wysokość zysków z food tracka uzależniona jest w głównej mierze od:

  • serwowanej kuchni – podobnie jak w przypadku stacjonarnej formy działalności gastronomicznej, ważna jest jakość posiłków, ich cena oraz dostosowanie oferty do potrzeb klientów w danej lokalizacji;
  • lokalizacji food tracka – podejmując decyzję o umiejscowieniu food tracka w danym miejscu, należy mieć na uwadze możliwość pozyskania w niej dużej ilości potencjalnych klientów. W zależności od charakteru oferty gastronomicznej dobrze sprawdzą się zatem okolice centrów biznesowych (działalność całoroczna) czy kurortów turystycznych (działalność sezonowa);
  • warunków pogodowych i pory roku – w naszej szerokości geograficznej pogoda bywa kapryśna, co może dawać się we znaki tym właścicielom food trucków, którzy stawiają na działalność sezonową. 

Na uwagę zasługuje obecność mobilnej gastronomii na eventach okolicznościowych. Szanse na powodzenie mają zatem food trucki na imprezach dorocznych (na przykład jarmarkach świątecznych). Obecnie wiele osób decyduje się również na wynajęcie food trucka na wesele. Więcej porad o najlepszym umiejscowieniu gastronomii znajduje się w artykule: „Lokalizacja restauracji: jak wybrać odpowiednie miejsce?”.

Dodatkowo, w dzisiejszych czasach, niezwykle ważne jest, aby Twój food truck był również obecny w internecie. Strona WWW wraz oraz system do zamawiania online, jakie oferuje Restaumatic, może znacząco zwiększyć Twoje zyski. Pozwala to klientom łatwo znaleźć informacje o Twojej ofercie i składać zamówienia bezpośrednio przez internet, co jest wygodne i może przyciągnąć więcej klientów.

Kobieta pracująca w food trucku z jedzeniem

Food truck – wymagania, które musimy spełnić

Chcąc otworzyć mobilną gastronomię, należy liczyć się z koniecznością spełnienia określonych prawem wymogów i pozwoleń. Przede wszystkim food truck wymaga od nas konieczności założenia działalności gospodarczej i wyboru jej określonej formy (najczęściej jest jednoosobowa działalność gospodarcza). Ponadto należy wypełniać zobowiązania podatkowe i pilnować odprowadzania składek oraz nawiązaniem kontaktu z biurem rachunkowym w celu sprawnego rozliczania się z Urzędem Skarbowym. 

Otwarcie działalności gospodarczej wiąże się również z jej rejestracją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) i wyborem kodu Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

Wymogi sanepidu dla Food trucków

Do innej kategorii formalności związanych z prowadzeniem food trucka należy spełnienia wszelkich regulowanych polskim prawem wymogów sanitarnych. Sanepid może poddać kontroli działalność, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak:

  • posiadanie przez pracowników aktualnych badań lekarskich i książeczek sanepidowskich
  • dostęp do ciepłej i zimnej wody
  • wyposażenie pojazdu w dwukomorowy zlew, umywalkę do mycia rąk, profesjonalne urządzenia chłodnicze i mroźnicze, szafki na roboczą odzież (osobnych na odzież czystą i brudną), kosze na odpady z zamykaną pokrywą, działające okapy nad urządzeniami grzewczymi
  • obecność łatwo zmywalnych i utrzymywanych w czystości powierzchni roboczych
  • odpowiednie przechowywanie produktów spożywczych, które powinny zachowywać świeżość

Więcej na temat regulacji sanitarnych znajduje się w artykule: „Wymogi sanepidu dla gastronomii: zgłoszenie, wytyczne, odbiór”.

Czy food truck to dobry biznes?

Food truck to biznes, który może być bardzo dochodowy i przynosić wysokie zyski. Wszystko zależy jednak – podobnie jak w przypadku tradycyjnych lokali gastronomicznych – od sposobu jego prowadzenia i konkretnej lokalizacji. Niewątpliwym atutem posiadania food trucka jest możliwość gastronomicznej obsługi wielu popularnych w danym mieście eventów czy wydarzeń okolicznościowych – imprez masowych, festiwali kulturalnych, koncertów czy innych wydarzeń plenerowych. Atutem tego biznesu jest zatem mobilność. Z kolei główne ryzykiem, które się z nim wiąże, to zależność od pory roku i warunków pogodowych.

Otwarcie Food trucka – podsumowanie

Otwarcie food trucka wiąże się z formalnościami i kosztami. Do najważniejszych wyzwań początkowego etapu prowadzenia tej formy mobilnej gastronomii należą zakup odpowiedniego auta oraz jego dostosowanie do przygotowywania i serwowania posiłków, wybór menu i spełnienie wymogów prawnych, w tym również tych sanitarnych.

Restaumatic oferuje proste w obsłudze rozwiązania, które umożliwiają szybkie uruchomienie własnej strony i systemu zamówień, co jest idealne dla ruchomego biznesu jak food truck.

Jeśli wciąż się zastanawiasz nad otworzeniem swojego food trucka, sprawdź jak to wygląda w praktyce! Poniżej znajdziesz wywiad z Tomaszem Stojewskim, jednym z naszych restauratorów, który opowiada o tym jak to jest posiadać food trucka.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

Social Media Specialist

W Restaumatic zajmuję się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.