10 udogodnień dla gości restauracji, którymi pozytywnie ich zaskoczysz.

Gościnność personelu, atmosfera w restauracji i pyszne jedzenie to jedne z najważniejszych czynników dla każdego klienta. Istnieją jednak inne drobiazgi, o które także warto zadbać, by klienci czuli się mile widziani w Twojej restauracji. Te kilka udogodnień sprawi, że goście będą nie tylko pozytywnie kojarzyć Twój lokal, ale też polecać go swoim znajomym.

Akcesoria dla dzieci

Gośćmi restauracji często są rodzice z małymi dziećmi, które nie potrafią długo skupić uwagi na jednej czynności. Zadbaj o to, by dzieci miło spędziły czas, a tym samym dały swoim rodzicom możliwość wytchnienia i spokojnego zjedzenia posiłku. Jeśli decydujesz się na urozmaicenie swojej restauracji o udogodnienia dla dzieci, to warto pamiętać o: kąciku do zabawy z różnymi rodzajami zabawek, kredek, kolorowanek, gier i klocków. Wszystko zależy od wolnej przestrzeni, którą możesz zaadaptować. Na pewno w lokalu przydadzą się krzesełka do jedzenia dla dzieci oraz silikonowe śliniaczki i małe łyżeczki, na wypadek, gdyby rodzice maluchów zapomnieli ich ze sobą zabrać.

kącik zabaw dla dzieci

Wyposażenie łazienki

Pamiętaj o przewijaku dla dzieci w łazience oraz gadżetach pielęgnacyjnych takich jak awaryjne pieluszki, mokre chusteczki, woreczki jednorazowe, chusteczki higieniczne. Dla dorosłych, można wystawić koszyczek uzupełniony o igłę i nitkę, podpaski lub tampony, antyperspirant, bibułki matujące, krem do rąk, małą paczkę plastrów. Dobre wrażenie zrobi przyjemny zapach w łazience, zadbaj więc by toalety były możliwie jak najlepiej odseparowane od części jadalnej i postaw w niej odświeżacz powietrza o przyjemnym, neutralnym zapachu lub patyczki zapachowe

Parking

Bardzo dużym udogodnieniem dla klientów jest możliwość zaparkowania jak najbliżej lokalu. Idealnie, jeśli posiadasz miejsce dla samochodów swoich gości lub w Twojej okolicy znajduje się bezpłatny lub prywatny parking, gdzie goście restauracji będą mogli zaparkować i pokonać możliwie jak najkrótszą drogę do drzwi.

Menu

Dopracuj swoje menu! Pamiętaj o daniach dla wegetarian i wegan, a także osób na zdrowej diecie. Oznacz poszczególne dania lub napisać przy nich, dla kogo są polecane. Wtedy ułatwisz klientom wybór. Rozważ dodanie informacji o bestsellerach w menu przy daniach, które najczęściej się sprzedają. 

Przydatnym rozwiązaniem jest też menu w języku angielskim, a nawet menu w języku używanym w regionie (np. Śląsk, Kaszuby, Tatry), to na pewno zrobi dobre wrażenie na klientach. 

Przygotuj osobne menu dla dzieci, najlepiej ze zdjęciami potraw i gramaturą. To ważne, jeśli nie chcesz wyrzucać jedzenia, którego mali klienci nie zjedzą. Na odwrocie dziecięcego menu umieść kolorowankę. Połączysz przyjemne z pożytecznym. 

Pamiętaj –  goście nie lubią długo czekać na złożenie zamówienia.  Dlatego idealnym rozwiązaniem jest ustawienie na stołach stojaków z kodami QR, które każdy gość może zeskanować swoim telefonem. Wyświetli mu się menu, z którego będzie mógł wybrać potrawę i zapłacić za nią, a to wszystko bez pomocy obsługi! To dobre rozwiązanie również dla osób, które z różnych powodów wolą zachować dystans społeczny. 

Zobacz jak nasz QR Waiter może wspomóc pracę Twojego personelu:

https://www.restaumatic.com/blog/wirtualny-kelner-gotowy-do-pracy-poznaj-qr-waitera/

menu w restauracji

Obsługa

Dobra obsługa kelnerska potrafi zdziałać cuda. Goście, którzy poczują się doskonale obsłużeni będą miło kojarzyć Twój lokal i często do niego wracać. Ważny jest uśmiech, kultura osobista, pełne zainteresowanie klientami. Goście źle postrzegają personel, który podczas ich wizyty skupiony w grupie śmieje się na głos lub siedzi z nosem w telefonie. Bardzo ważna jest Twoja obecność w restauracji – gospodarza, który wita swoich gości, rozmawia z nimi, wysłuchuje ich uwag oraz wprowadza przyjemną atmosferę.

obsługa kelnerska

Zwierzęta

Pomyśl o przygotowaniu gadżetów dla zwierząt, które przychodzą do lokalu ze swoimi właścicielami. Miska z wodą dla piesków czy drobna zabawka jest zawsze mile widziana. 

pies w restauracji

Klimat

Zatroszcz się o miły i przyjazny wystrój. Rozmieść krzesła i stoły, w taki sposób by gościom nie było za ciasno. Dobierz muzykę, która będzie odzwierciedlać charakter Twojej restauracji, ale jednocześnie nie będzie przytłaczająca. Od czasu do czasu,  jeśli masz taką możliwość  wprowadź wieczory z muzyką “na żywo”. Na regałach zostaw kilka książek, albumów, czasopism czy gier planszowych. Dobrym pomysłem jest posiadanie również  wazonów. Niejednokrotnie w lokalach organizowane są urodziny i inne jubileusze, podczas których obdarowani dostają kwiaty, z którymi nie zawsze mają co zrobić.

wystrój w restauracji

Gadżety pierwszej potrzeby

Istnieje zestaw przedmiotów, które potrafią bardzo ułatwić życie klientom w lokalach gastronomicznych. Do takich gadżetów należą: ładowarki do telefonów, parasole lub peleryny przeciwdeszczowe, tabletki przeciwbólowe, herbatki ziołowe, np. rumianek lub mięta. Obsługa restauracji często jest pytana o tego typu rzeczy. 

parasole dla klientów restauracji

Niespodzianki dla klientów

Zaskocz swoich gości! Wiadomo, że osoby, odwiedzające restauracje są głodne. Po złożeniu zamówienia minie jeszcze kilka chwil zanim dostaną talerze ze swoimi daniami. Przygotuj dla nich “czekadełko”, niewielką przekąskę, która zaspokoi ich pierwszy głód w oczekiwaniu na posiłek. Ciekawym pomysłem jest również przygotowanie stanowiska do robienia selfie! Przygotuj tło: kolaż, fototapetę, ścianę z mchu i roślin, dodaj kilka zabawnych gadżetów i oznacz to miejsce jako to, gdzie goście mogą sobie zrobić grupowe zdjęcie. 

Zakończenie wizyty gości w Twojej restauracji jest również bardzo ważne. Zaskocz klientów oryginalnym sposobem podania rachunku, w ciekawym pojemniku, słoiczku, woreczku, dodaj kilka cukierków, gumy do żucia lub ciasteczko. Napisz na rachunku miłe podziękowanie. To drobiazgi, które potrafią zrobić klientom dużą przyjemność. 

Chcesz rozbawić klienta? Ciekawą metodą jest wydrukowanie i położenie na stolikach przyciągających wzrok ulotek np. “Food porn: jak zrobić idealne zdjęcie jedzenia na social-media” wraz ze zdjęciami i z krótkimi poradami jak je wykonać “krok po kroku”.

ścianka do selfie w restauracji

Ogródek

Warto pomyśleć o tym, jak ściągać klientów do restauracji przez cały rok, niezależnie od pogody. Świetnym pomysłem jest wydzielenie ogródka letniego lub stworzenie ogrzewanego “ogrodu zimowego”. Twoi goście nie zmarzną, a jednocześnie powiększysz powierzchnię użytkową swojego lokalu! Natomiast w letnim ogródku na długie, nieco chłodniejsze wieczory na świeżym powietrzu możesz pozostawić koce, którymi goście będą mogli się okryć. 

ogródek w restauracji

Dobra restauracja to również atmosfera, a tę tworzą często detale, więc jeśli chcesz żeby goście Twojej restauracji czuli się po prostu miło oraz swobodnie i do Ciebie wracali tworząc społeczność podaruj im te kilka udogodnień. Na pewno sprawią im przyjemność, a Tobie pozwolą na uzyskanie większej liczby zamówień i budowanie opinii lokalu z klimatem, gdzie właściciel troszczy się o swoich gości. 

Social Media Specialist

W Restaumatic zajmuję się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.