Kuchnia molekularna – na czym polega i jak działa?

Kuchnia molekularna na czym polega i jak działa?

Kuchnia molekularna wykorzystuje znajomość chemii i fizyki do modyfikowania składników i przygotowywania potraw w niestandardowy sposób. Jeśli zależy nam na wprowadzeniu nietypowych tekstur, form i smaków w naszym lokalu, powinniśmy poznać bliżej dania oraz zasady kuchni molekularnej.

Co to jest kuchnia molekularna?

Kuchnia molekularna to specjalny sposób gotowania, gdzie używa się nauki o chemicznych i fizycznych zmianach w jedzeniu. Dzięki temu można przygotowywać bardzo niezwykłe i inaczej wyglądające dania. W restauracjach, gdzie stosuje się te techniki, powstają potrawy, które mogą bardzo zaskoczyć i zachwycić ludzi, którzy lubią próbować nowych smaków.

deser w ciekłym azocie

Dania molekularne – jak je przyrządzić?

Do przygotowywania dań w kuchni molekularnej wykorzystujemy przede wszystkim metody przetwarzania żywności takie jak:

 • obróbka ciekłym azotem,
 • pakowanie próżniowe i gotowanie,
 • technika gotowania sous vide (metoda gotowania potraw w zamkniętych torebkach próżniowych).

Kucharz w restauracji może korzystać z dobrodziejstw kuchni molekularnej na wiele sposobów. W ramach gotowania molekularnego przygotuje dania mięsne, warzywne, a nawet lody o nietypowych smakach, np. o smaku jajecznicy lub sera pleśniowego.

Kuchnia molekularna daje niesamowite możliwości przygotowywania potraw w restauracji tak, aby zaskoczyć gości: smakiem, konsystencją, temperaturą podania oraz powonieniem dań. W przypadku gotowania molekularnego mamy do dyspozycji temperatury w przestrzeni od 300 stopni Celsjusza do -196 stopni Celsjusza (dla chłodzenia ciekłym azotem).

Cały proces przygotowywania jedzenia molekularnego polega na wykorzystywaniu kilku procesów chemicznych i fizycznych, np.:

 • sferyfikacja – to technika polegająca na łączeniu płynnego składnika z roztworem wapnia w celu wytworzenia żelowej powłoki. W ten sposób tworzy się małe kulki przypominające kawior.
 • emulsyfikacja – to stabilne połączenie dwóch płynów, które zazwyczaj nie ulegają mieszaniu, np. olej i woda.
 • liofilizacja – technika konserwacji żywności, która polega na zamrażaniu produktu i usuwaniu z niego wody.
 • dehydratacja – ten proces dotyczy usuwania wody z żywności pod wpływem oddziaływania ciepła i suchego powietrza.

Gotowanie jedzenia molekularnego to prawdziwa sztuka kulinarna. Natomiast pracownicy kuchni w restauracji powinni mieć podstawową wiedzę z zakresu chemii, fizyki oraz przetwarzania żywności w różnych warunkach.

Dobrze jest też znać kilka przykładowych dań kuchni molekularnej. Być może uda się wprowadzić niektóre innowacje kulinarne do swojego lokalu gastronomicznego. Do wyboru mamy m.in.:

 • kawior z melona poddany obróbce termicznej ciekłym azotem,
 • pianka z parmezanu, która jest przyrządzona w wyniku procesu emulsyfikacji,
 • liofilizowane chipsy z jabłek,
 • chrupkie warzywa z dipem, które zostały poddane dehydratacji.

Oddziaływanie różnymi temperaturami na mięso pozwala na uzyskanie nietypowych struktur i smaków. Krew utlenia się w temperaturze już 70 stopni Celsjusza, natomiast przy 80 stopniach ściany komórkowe ulegają destrukcji, a to przyczynia się do brązowej barwy mięsa.

Robienie smoothie z ciekłym azotem.

Kuchnia molekularna w restauracji – jakie ma korzyści?

Nowoczesna gastronomia molekularna to metoda przygotowywania dań restauracyjnych, np. z użyciem ciekłego azotu tak, aby podawać dania w lokalu w niebanalnej odsłonie. Kluczowe korzyści, które zauważymy po wdrożeniu w restauracji zasad kuchni molekularnej, to m.in.:

 • ogromna różnorodność smaków, tekstur i zapachów podawanych dań,
 • kreatywność działania na kuchni, która przyciąga uwagę potencjalnych gości restauracji,
 • możliwość połączenia nauki z pasją do gotowania.

Kuchnia molekularna wymaga precyzji podczas przygotowywania potraw i wymaga wykorzystywania konkretnych składników w jasno określonych ilościach.

Dodatkowo po wprowadzenia molekularnego jedzenia do karty menu mamy realną szansę na przyciągnięcie uwagi wielu nowych gości do restauracji. Kuchnia molekularna umożliwia stworzenie tzw. efektu wow u gości podczas serwowania im dań w lokalu gastronomicznym.

Gotowanie molekularne – co warto wiedzieć?

Molekularne jedzenie to nie tylko ciekawy sposób na połączenie nauki i pasji do gotowania. Efektywny wygląd dań molekularnych sprawia, że prowadzone działania marketingowe są o wiele skuteczniejsze. Jeśli poważnie myślimy o rozwoju swojej działalności gastronomicznej, postawmy na dania kuchni molekularnej. Być może taka technika gotowania w połączeniu z wydajnym systemem zarządzania restauracją pozwoli osiągnąć sukces w tej branży.

Na etapie planowania wprowadzenia kuchni molekularnej w swojej restauracji zadbajmy o: szkolenia pracowników zaplecza kuchennego, dostawy świeżych towarów oraz wydajny system do zamawiana online. Świetnym wyborem będzie ten od Restaumatic, który pozwala na szybką i bezbłędną obsługę zamówień od klientów.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

Social Media & Content Marketing Specialist

W Restaumatic zajmuje się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.