Karta menu restauracji: jak powinna wyglądać, aby klient zamawiał?

Menu stanowi wizytówkę lokalu. To jeden z głównych elementów, na które klient zwraca uwagę. Wygląd karty dań może pobudzać apetyt gości, zwiększać zyski z zamówień i wyróżniać lokal na tle innych. Aby tak się stało, menu powinno spełniać kilka warunków. Podpowiadamy, jakie są zasady tworzenia kart menu i jak właściwie ułożyć menu do restauracji.

Jak zrobić menu restauracji?

Menu powinno wyglądać tak, by zachęcać klienta do wyboru i degustacji potraw. Ma być krótkie, ale treściwe. Należy zadbać o odpowiednią oprawę graficzną karty dań – ważna jest zarówno okładka menu, jak i jego zawartość. Menu powinno być czytelne, estetyczne i jasno informować użytkownika o ofercie restauracji. Istotny jest w nim nie tylko dobór odpowiednich potraw – dobrze skonstruowana karta dań powinna komponować się z wystrojem i atmosferą restauracji.

Wsparcia w zakresie optymalizacji widoczności menu w sieci dostarcza Restaumatic. Serwis Zapewniamy nowoczesne i responsywne szablony stron www wraz z odpowiednio wyeksponowanym menu. Dodatkowo restaurator ma możliwość edytowania wirtualnej karty dań oraz dokonywania w niej zmian. Proponujemy też narzędzia marketingowe, które poprawiają widoczność strony i menu w sieci.

Najważniejsze zasady układania kart menu

Układając karty menu, należy pamiętać o kluczowych zasadach:

●  okładka – musi być estetyczna, przyciągająca wzrok, wytrzymała;

●  kształt karty – karta powinna być wygodna w użyciu;

format czcionki – prosta, łatwa do rozszyfrowania. Najczęściej wybieraną jest Calibri lub Times New Roman;

kolorystyka – ważne, by pasowała do wystroju i atmosfery restauracji. Ma być przyjemna dla oka;

●  długość karty – karta nie powinna być za długa;

poprawność językowa – należy bezwzględnie unikać błędów językowych w karcie.

Warto również umieścić w menu dane kontaktowe lokalu, godziny otwarcia, a także namiar na media społecznościowe (o ile restauracja je prowadzi). Kartę dań można również wzbogacić o dane szefa kuchni i krótką historię miejsca.

Jedna czy kilka kart menu?

Liczba kart menu zależy od preferencji restauracji i jej polityki wewnętrznej. Niektóre lokale ograniczają się do jednej, standardowej karty menu, którą uzupełniają o menu sezonowe (w postaci wkładki). Zdarza się również, że restauracja proponuje kilka kart. Zmienia wówczas podstawowe menu zgodnie z porami rok. Klient restauracji ma wtedy do wyboru menu zimowe, wiosenne, letnie i jesienne.

Trzeba podkreślić, że istnieją różne typy kart menu. Lokal może przygotować specjalną kartę menu, która sprawdzi się np. przy okazji przyjęć albo wesel. W restauracji często znajduje się też karta menu dla dzieci. Takie rozwiązanie z pewnością podkreśli familijną atmosferę miejsca. W eleganckich lokalach lub w miejscach specjalizujących się w serwowaniu win można spotkać również kartę win, która jest dołączona do głównego menu.

Projektowanie kart menu – zdjęcia potraw

Jednym z pomysłów na wzbogacenie menu jest dodawanie zdjęć potraw. Okazuje się, że odpowiednie zdjęcia dań skutecznie oddziałują na apetyt klienta. Oryginalne oraz apetyczne obrazki mogą skłonić gości restauracji do złożenia zamówienia. Warto więc pomyśleć nad dodaniem tego elementu graficznego do karty.

Wygląd menu a rodzaj serwowanych dań

Wygląd karty dań w restauracji powinien pasować do stylu restauracji. Menu utrzymane w nowoczesnym stylu będzie odpowiednie dla kuchni nowoczesnej, a menu o bardziej regionalnym designie – do kuchni staropolskiej.  Warto dodać, że przykładowa karta menu w tradycyjnych restauracjach składa się z 6 części: przystawki zimne, przystawki ciepłe, zupy, dania główne, sery i desery. Zaleca się, aby w każdej z nich znalazło się od 3 do 8 potraw[3].

Ważne, by menu było różnorodne i świadczyło o bogactwie używanych produktów. Dobrze, gdy znajdzie się w nim sekcja dań wegetariańskich lub wege, co będzie stanowiło miły gest w stronę klientów, którzy preferują taki model żywienia. Rodzaj serwowanych potraw (i wielkość porcji) również powinien być odpowiedni do charakteru lokalu. Zazwyczaj w eleganckich i wykwintnych restauracjach podawane są mniejsze porcje, a w miejscach o nieco niższych standardzie – większe.

Informacje, których nie może zabraknąć w menu

Prawidłowo stworzona karta menu zapewnia klientowi wszystkie niezbędne i ważne informacje, dotyczące serwowanych potraw. Gość restauracji powinien dowiedzieć się z niej o ostrości potraw i gramaturze porcji oraz znaleźć wzmiankę o tym, czy danie jest przeznaczone dla np. wegan. Co ważne: menu musi zawierać ceny potraw.

Informacje o alergenach – obowiązkowe dla klienta

Od grudnia 2014 r. w karcie menu restauracji powinna znaleźć się informacja o alergenach w potrawach. Konsument ma zostać poinformowany, czy w daniu występują: zboża zawierające gluten, skorupiaki, jaja, ryby, orzeszki ziemne, soja, mleko, orzechy, seler, gorczyca, nasiona sezamu, dwutlenek siarki i siarczyny (w stężeniach powyżej 10 mg/kg), łubin oraz mięczaki.

Restauratorzy muszą podać pełen skład z wyszczególnieniem alergenów oraz udostępnić listę gościom w formie pisemnej. Informacja może być zamieszczona w menu lub na osobnej kartce, jednak koniecznym do spełnienia warunkiem jest dostępność tych informacji dla każdego konsumenta w formie pisemnej. Informowanie nie może odbywać się tylko w formie ustnej na życzenie klienta[4].

Tworzenie menu – podsumowanie

Menu jest jednym z ważniejszych elementów, które reprezentuje restaurację. Powinno być przyjemne dla oka klienta, a także pasować do charakteru lokalu. Ważne, aby przyciągało uwagę oraz zachęcało do degustacji proponowanych potraw. Karta dań ma być czytelna i estetyczna. Musi również zawierać istotne informacje o posiłkach. Ponadto prawidłowo stworzone menu podkreśla walory restauracji, a więc może mieć duże znaczenie na gruncie sprzedaży promocji. Dlatego właśnie warto zadbać o jego atrakcyjny wygląd.

Social Media Specialist

W Restaumatic zajmuję się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.