Fast food czy slow food – co wybrać do restauracji?

Slow food czy fast food? co lepiej wybrać dla restauracji

Lokal typu fast food oferuje posiłki, które są szybko przygotowywane z gotowych produktów lub półproduktów. Z kolei w restauracji prowadzonej zgodnie z ideą slow food goście mogą spożywać posiłki powoli, bez stresu, a dania są podawane w eleganckich, nowoczesnych odsłonach. Jak prowadzić lokal typu fast food lub slow food? Wyjaśniamy.

Idea slow food – co to jest?

Pod pojęciem slow food kryje się wiele definicji. Z jednej strony oznacza przede wszystkim charakterystyczny sposób obsługi gości i serwowania dań. Pod tym pojęciem kryje się również międzynarodowa organizacja, skupiająca się na ochronie lokalnych i tradycyjnych sposobów produkcji żywności. Początki tej idei miały miejsce już w 1986 roku, kiedy to były organizowane protesty przeciw McDonald’s, czyli popularnej sieci lokali typu fast food.

Kilka cech wyróżniających slow food w gastronomii to:

 • ratowanie tradycji związanych z lokalnymi potrawami,
 • spożywanie zdrowej żywności wytwarzanej w naturalnych warunkach,
 • delektowanie się smakiem dań w restauracji,
 • staranne przygotowywanie potraw często z ekologicznych składników.

Filozofia slow food oznacza czerpanie przyjemności z jedzenia oraz gotowania. W tego typu restauracji gość może bez pośpiechu delektować się smakami, aromatami i wyglądem potraw. Pobyt w lokalu slow food to kulinarna celebracja.

Stół z różnymi daniami typu slow food.

Fast food – czym jest i jak wygląda jego przyrządzanie?

Typowa restauracja fast food proponuje gościom posiłki (serwowane stacjonarnie lub na wynos), które są przygotowywane w maksymalnie kilkanaście minut. Typowe dania fast food przyrządza się z gotowych półproduktów. Najpopularniejsze szybkie dania fast food to:

 1. Hamburger – do jego przygotowania wykorzystujemy gotowe bułki, wcześniej przygotowane mięso (np. wołowe) oraz warzywa (np. sałatę, cebulę). Złożenie hamburgera z reguły zajmuje nie więcej niż kilka minut. Ważne są również dodatki: ketchup, majonez lub sos.
 2. Kebab – to popularne danie typu fast food, wywodzące się z Turcji. Kebab przyrządza się z doprawionego (ziołami i przyprawami) mięsa (np. baraniny lub wołowiny), którego kawałki odkrawa się z pionowego, obrotowego rożna. Tak przyrządzone mięso podaje się np. w bułce z dodatkiem surówek i sosów. Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z tego typu biznesem, powinniśmy dowiedzieć się, jak otworzyć kebaba krok po kroku i na co zwrócić uwagę, aby nie wpaść w ewentualne kłopoty finansowe.
 3. Hot Dog – to prawdopodobnie najprostszy fast food, jaki można podać. Wystarczy gotowa bułka, podgrzana parówka lub kiełbasa i sos (lub ketchup).

Główne cechy wyróżniające fast food to:

 • dania przygotowywane krótkim czasie – nawet do 15 minut,
 • stosunkowo niskie ceny,
 • posiłki charakteryzuje prostota i brak złożonych, skomplikowanych receptur przyrządzania,
 • możliwość wzięcia gotowych dań na wynos.

Lokal typu fast food to ciekawa opcja prowadzenia biznesu, która wcale nie musi oznaczać serwowania tzw. śmieciowego jedzenia. Prowadząc własny lokal, możemy zainwestować w wysokiej klasy produkty i samodzielnie je przetwarzać tak, aby dania były zdrowe oraz przygotowywane zgodnie z ideą fast food (szybko i prosto). 

Dania fast food na stole z widokiem z góry.

Fast food czy slow food – co wybrać dla restauracji?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co wybrać – slow food czy fast food. Jeśli chcemy prowadzić dochodowy biznes gastronomiczny, musimy przede wszystkim inwestować w dobrej jakości produkt. Liczy się również grupa docelowa naszego lokalu oraz nasze indywidualne preferencje. 

Musimy pamiętać, że jeśli naszym zamiarem jest prowadzenie eleganckiej, wykwintnej restauracji, to powinniśmy raczej unikać podawania dań typu fast food. Z kolei w osiedlowym barze kanapkowym nie sprawdzą się złożone posiłki serwowane à la carte. Klienci tego typu lokalu oczekują smacznych kanapek, które otrzymają od obsługi w krótkim czasie.

Fast food czy slow food – Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy prowadzimy lokal typu fast food, czy slow food, musimy pamiętać o sprawnej i bezbłędnej obsłudze klientów oraz o stałym zwiększaniu zysków. W tym może nam pomóc system sprzedaży online od Restaumatic. 

Decydując się na to rozwiązanie, możemy zyskać nowoczesną stronę internetową dla lokalu z własnym systemem do obsługi zamówień. Jeśli mamy działającą stronę WWW, to taki system otrzymamy w formie wtyczki (Aktywne Menu). 

Dzięki temu programowi nasz gastronomiczny biznes (fast food lub slow food) powiększy się o dodatkowy kanał sprzedaży oraz możliwość pozyskiwania klientów online. Wystarczy odwiedzić stronę internetową Restaumatic, wypełnić formularz kontaktowy i poczekać na szybki odzew jednego ze specjalistów. Możesz też wybrać inną formę kontaktu:

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

Social Media & Content Marketing Specialist

W Restaumatic zajmuje się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.