Jak przygotować strategię cenową dla restauracji – o czym pamiętać?

Jak przygotować strategię cenową dla restauracji?

Prowadzenie własnego lokalu gastronomicznego wymaga rzetelnego planowania działań, rozeznania na rynku oraz ustalenia docelowych grup odbiorców. To podstawa, abyśmy mogli zacząć prowadzić rentowny biznes, który pozwoli nam osiągnąć zadowalający dochód. Czynnikiem wpływającym na opłacalność prowadzenia restauracji jest również dobrze opracowana strategia cenowa. Kiedy rzetelnie ustalimy wartość dań proponowanych w menu, wtedy możemy pokryć koszty prowadzenia restauracji i zaczniemy zarabiać. Jak więc zaplanować strategie cenowe w lokalu gastronomicznym? O tym w artykule.

Strategia cenowa – jak ją stworzyć dla restauracji?

Rzetelnie opracowana strategia cenowa w restauracji to jeden z wielu czynników determinujących szansę na sukces w branży gastronomicznej. Im lepiej dopasujemy ceny restauracji do potrzeb potencjalnych klientów, tym większa szansa, że goście po pierwszej wizycie w lokalu pojawią się w nim ponownie.

Podczas tworzenia strategii cenowej dla swojego biznesu, weźmy pod uwagę możliwość przeprowadzenia ankiety gastronomicznej. To dobry sposób, aby podnieść jakość usług i ustalić optymalne ceny w restauracji. Pozostałe czynniki istotne z punktu widzenia polityki cen w restauracji to: grupa docelowa, potrzeby konsumenckie, działania najbliższej konkurencji oraz opinie dotychczasowych klientów.

Określ grupę docelową

Pierwszy krokiem do ustalenia optymalnej strategii cenowej jest określenie grupy docelowej. Ceny w restauracji serwującej dania à la carte będą na pewno wyższe niż w punkcie z samoobsługą lub knajpie typu fast food. Najważniejsze jest to, abyśmy dopasowali politykę cenową do potrzeb klientów, którzy pojawią się w naszym lokalu gastronomicznym.

Po ustaleniu grupy docelowej klientów zarządzanie restauracją również będzie łatwiejsze do optymalizacji. Znalezienie konsensusu pomiędzy atrakcyjnymi cenami w restauracji, dopasowaniem oferty do potrzeb gości oraz optymalizacją pracy jest kluczowe z biznesowego punktu widzenia.

Zrozum swojego klienta

Ustalając strategie cenowe poza ustaleniem grup docelowych, musimy też zrozumieć, czego tak naprawdę potrzebuje klient. Ceny w restauracji powinny być zrównoważone tak, aby były przystępne dla gości, ale jednocześnie pozwoliły na osiągnięcie odpowiednich dochodów. Aby to osiągnąć, weźmy pod uwagę różnorodne potrzeby klientów, które dotyczą:

  • jakości, smaku oraz prezentacji potraw serwowanych w lokalu gastronomicznym,
  • wartości odżywczych posiłków – zadbajmy o to, aby goście w naszej restauracji zawsze mogli znaleźć coś dla siebie,
  • preferencji żywieniowych – jeśli grupy odbiorców to głównie wegetarianie, postawmy na dania wegetariańskie, a nawet wegańskie.

Powyższe czynniki pomogą nam ustalić odpowiednie strategie cenowe, niezależnie od charakteru prowadzonego biznesu w branży gastronomicznej.

Kelner poleca gościom restauracji pozycje w menu restauracyjnym.

Podpatruj konkurencję

Podczas ustalania cen w restauracji sprawdzajmy działania konkurencji, a dokładnie ich strategie cenowe. Przykład? Jeśli prowadzimy niewielką pizzerię, upewnijmy się, że nasze ceny nie są zbyt wysokie względem konkurencji. Nie możemy działać poniżej kosztów, aczkolwiek ustalenie zbyt dużych cen dań w menu spowoduje, że potencjalni klienci po prostu pójdą do naszych konkurentów.

Przygotuj oferty specjalne

Skuteczność opracowanej strategii cenowej jest w dużej mierze zależna od działań promocyjnych i ofert specjalnych. Proponując nietypowe propozycje na dania serwowane w restauracji, możemy realnie przyciągnąć uwagę klientów. 

Dobrym przykładem jest oferta 2 w 1. Co to znaczy? W restauracji możemy zaproponować pakiet:

  • dwa dania w cenie jednego,
  • przy zamówieniu dwóch dań napoje gratis,
  • do dwóch zestawów obiadowych jeden deser za darmo.

To tylko przykładowe oferty 2 w 1, które mogą realnie wpłynąć na skuteczność opracowanej strategii cenowej. Kiedy ustalamy oferty specjalne, zawsze analizujmy ich opłacalność pod względem ekonomicznym – mimo promocji, nie powinniśmy wyjść na tzw. zero w budżecie restauracji.

Słuchaj opinii klientów

Kolejny czynnik rzutujący na ustalane strategie cenowe to opinie dotychczasowych klientów. Jeśli zauważymy, że goście restauracji negatywnie wypowiadają się na temat cen, to być może należy na nowo zaprojektować strategię cenową z nastawieniem na delikatne obniżki w menu.

Wprowadzaj nowe produkty

Wprowadzając nowe produkty do menu restauracyjnego, musimy zawsze na nowo ustalać strategię cenową. W przeciwnym razie zaproponowane ceny za nowe dania mogą być zbyt wysokie – to przełoży się na niezadowolenie klientów albo zbyt niskie, co skutkuje tym, że nasza restauracja po prostu przestanie zarabiać.

Klient restauracji przegląda nowości w menu.

Podsumowanie

Dla sprawnego i zyskownego działania lokalu nie wystarczy dobrze przygotowana strategia cenowa. Niezmiernie ważne jest umiejętne zarządzanie pracą restauracji, dzięki któremu możemy tę strategię wdrożyć, optymalizować i sprawnie realizować. 

RePOS od Restaumatic wspiera restauratorów w codziennej pracy. System umożliwia integrację różnych kanałów sprzedaży, wygodną obsługę płatności czy kontrolowanie czasu pracy kierowców, dostarczających jedzenie na wynos.

Poza funkcjonalnym oprogramowaniem zyskamy wsparcie ekspertów z Restaumatic, którzy służą pomocą podczas jego wdrożenia i obsługi.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

Social Media & Content Marketing Specialist

W Restaumatic zajmuje się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.