Ekologiczna restauracja – jak ją stworzyć i o czym warto pamiętać?

Ekologiczna restauracja jak ją stworzyć i o czym pamiętać

Ekologiczna restauracja często wykorzystuje regionalne produktów oraz działa zgodnie z ideologią zero waste. W tego typu lokalu serwuje się głównie ekologiczne produkty, bez konserwantów oraz dania przygotowywane w taki sposób, aby zminimalizować marnowanie jedzenia. Jak prowadzić biznes gastronomiczny i nie szkodzić środowisku naturalnemu? Wyjaśniamy.

Restauracja ekologiczna – jak ją prowadzić?

Chcąc prowadzić restaurację w stylu eko, powinniśmy znać popularne metody ochrony środowiska naturalnego, które znajdują zastosowanie w branży gastronomicznej. Kilka kluczowych elementów  sukcesu dla eko restauracji to m.in.:

 • wykorzystywanie tradycyjnych potraw i produktów z lokalnego rynku,
 • ograniczenie marnotrawstwa pożywienia, np. zgodnie z ideologią zero waste,
 • wprowadzenie ekologicznych opakowań w przypadku dań na wynos,
 • inwestycja w energooszczędne wyposażenie zaplecza kuchennego,
 • recykling odpadów, a w tym bezpieczne składowanie zużytego oleju gastronomicznego.

Zadbajmy też o to, by w naszej eko restauracji oferować gościom sezonowe produkty. Dzięki temu zużywamy zasoby, które natura dostarcza zgodnie ze swoim cyklem i serwujemy klientom zdrowe i różnorodne przysmaki.

Prowadząc nasz eko lokal, musimy również zadbać o odpowiednie pokazanie dań w sieci. Funkcjonalna i estetyczna strona internetowa stanowi klucz do ich właściwej prezentacji (oraz pozyskania klientów).

Ogródek restauracyjny otoczony własną ekologiczną uprawą warzyw.

Nie marnuj jedzenia

Jeśli do prowadzenia biznesu gastronomicznego podchodzimy w proekologiczny sposób, to staramy się zmniejszyć marnowanie żywności w swojej restauracji. Aby zminimalizować ryzyko wyrzucania żywności w lokalu, możemy m.in.:

 • zmniejszać porcję dań – powinny być one dopasowane do potrzeb gości (jeżeli klientami restauracji są też dzieci, warto stworzyć menu przeznaczone właśnie dla nich)
 • wykorzystywać produkty sezonowe od lokalnych dostawców.

Starajmy się też dopasowywać menu restauracji tak, aby tworzyć gotowe dania nawet z resztek. Głowy ryb wykorzystajmy do zup lub wywaru rybnego, natomiast niewykorzystane mięso do bulionu np. na sos.

Zmniejsz produkcję plastikowych śmieci

Ekologiczna restauracja to taka, która m.in. korzysta z bezpiecznych artykułów jednorazowych. Zgodnie z tą zasadą powinniśmy ograniczyć w swoim lokalu użycie plastikowych sztućców, słomek do napojów, a także klasycznych serwetek. Zamiast tego zainwestujmy w materiały pochodzące z recyklingu. W ten sposób przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego, a nasz lokal będzie postrzegany jako eko restauracja.

Dobrym sposobem na zmniejszenie produkcji plastikowych śmieci jest też rezygnacja z klasycznych opakowań na wynos. Biodegradowalne pudełka są nie tylko lepsze pod kątem ekologii, ale także nie generują ryzyka zmiany smaku potraw na wynos.

Ekologiczne sztućce i naczynia wykonane z papieru.

Odpowiednio zarządzaj odpadami

Dokumentem, który reguluje kwestie związane z zarządzaniem odpadami, jest Ustawa z dnia 11 maja 2001 roku o opakowaniach i odpadach opakowaniowych1. Jako producent żywności powinniśmy planować, projektować i prowadzić ewidencję odpadów gastronomicznych, aby:

 • redukować ilość powstających odpadów w restauracji,
 • składować i wywozić odpady gastronomiczne zgodnie z zasadami ochrony środowiska naturalnego,
 • na bieżące kontrolować stany zapasów oraz terminy przydatności do spożycia produktów spożywczych.

Zgodnie z zasadami wynikającymi z Systemu Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli (HACCP) odpadów gastronomicznych nie można przekazywać w ręce prywatnych odbiorców, np. jako pokarm dla zwierząt gospodarskich2

Konieczne jest podpisanie umowy z zewnętrzną firmą, która zajmie się odbiorem i przekazywaniem takich odpadów z naszego lokalu.

Dodatkowe wymogi związane z zarządzaniem odpadami w eko restauracji to:

 • pojemniki na odpady muszą być szczelne i oznakowane „odpady pokonsumpcyjne”,
 • usuwanie odpadów gastronomicznych po zapełnieniu pojemnika w ⅔ jego objętości,
 • miejsca składowania odpadów muszą być położone z dala od miejsc, gdzie są przygotowywane posiłki,
 • pojemniki na odpady muszą być czyste i zdezynfekowane.

1 https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20010630638
2 https://www.gov.pl/web/psse-piotrkow-trybunalski/system-haccp–podstawowe-informacje-podstawy-prawne

Ekologiczna restauracja – podsumowanie

Prowadzenie eko restauracji to doskonały pomysł, chociażby ze względu na stale zmieniające się trendy w branży gastronomicznej. Na ten moment dużym uznaniem cieszą się ekologiczne lokale, w których serwowane są zdrowe posiłki przygotowywane zgodnie z ideologią zero waste. 

Jeśli chcemy mieć pewność, że optymalizujemy pracę naszej ekologicznej restauracji, koniecznie zainwestujmy w system zarządzania lokalem gastronomicznym od Restaumatic. RePOS pozwala na sprawną i bezbłędną obsługę lokalu. Dzięki temu rozwiązaniu zyskamy możliwość integracji różnych kanałów sprzedaży, śledzenia dostaw na mapie czy szybkiej obsługi zamówień telefonicznych i stacjonarnych.

Dodatkowo wraz z tym funkcjonalnym systemem otrzymamy wsparcie specjalistów z Restaumatic, którzy pomogą przy wdrożeniu i obsłudze programu. 

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

Social Media & Content Marketing Specialist

W Restaumatic zajmuje się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.