Otwarcie restauracji: jak otworzyć własną restaurację krok po kroku

Jak założyć restaurację? Pytanie to zadaje sobie wiele osób marzących o prowadzeniu działalności w branży gastronomicznej. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać otwarcie restauracji krok po kroku – począwszy od zbudowania dobrego biznesplanu, przez wypełnienie niezbędnych formalności, aż po wyposażenie lokalu, dobór personelu oraz nawiązanie kontaktu z najlepszymi dostawcami. 

Dobry biznesplan, czyli jak zacząć

Podobnie jak w przypadku innego rodzaju działalności, tak i przy otwieraniu własnej restauracji najważniejszy jest jasny i skonkretyzowany plan. Biznesplan to punkt, od którego powinno się zacząć działanie. Przy jego formułowaniu warto przemyśleć mocne i słabe strony przedsięwzięcia, a także związane z nim szanse i zagrożenia. Wszystkie te cztery czynniki składają się na tak zwaną analizę SWOT, która jest nieodłączną częścią każdego biznesplanu. Oprócz tego powinien on brać pod uwagę:

 • ogólną wizję i profil restauracji;
 • zdefiniowanie grupy docelowej klienteli;
 • analizę rynku i konkurencji;
 • oszacowanie początkowych kosztów i rentowności całego przedsięwzięcia.

Wszystko to pozwoli usystematyzować nasze działania i pomoże sprostać wszelkim trudnościom, które często pojawiają się na początku działalności lokalu gastronomicznego.

Formalności konieczne do otwarcia własnej restauracji

Polskie prawo umożliwia prowadzenie lokalu gastronomicznego w postaci pięciu form działalności gospodarczej: jednoosobowej działalności, spółki cywilnej, spółki osobowej, spółki kapitałowej oraz spółdzielni. Najczęściej wybieraną formą jest działalności jednoosobowa.

Jak założyć własny biznes w tej formie?

Pierwszym krokiem jest wypełnienie formularza CEIDG, czyli złożenie wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Należy zrobić to drogą elektroniczną lub w dowolnym urzędzie miasta czy gminy. We wniosku należy podać nasze dane osobowe, nazwę i adres firmy, datę rozpoczęcia działalności i wybraną formę opodatkowania. 

Pozytywnie przyjęty wniosek skutkuje wpisem do CEIDG, nadaniem numerów REGON i NIP oraz zgłoszeniem działalności do Urzędu Skarbowego i ZUS. Kolejny krok to złożenie do ZUS w ciągu pierwszych 7 dni funkcjonowania działalności dokumentów związanych ze zgłoszeniem opłacania składek społecznych i składki zdrowotnej.

Początki własnej działalności gospodarczej wiążą się także ze zgłoszeniem do ZUS swoich pracowników, założeniem konta firmowego w banku oraz znalezieniem księgowego lub biura rachunkowego. 

O czym należy pamiętać po otwarciu restauracji?

Wśród początkowych formalności, z jakimi należy liczyć się przy otwarciu restauracji, są również te związane ze spełnieniem wytycznych, dotyczących bezpieczeństwa prowadzenia lokalu i usług gastronomicznych. Należą do nich przede wszystkim:

 • wytyczne sanitarne;
 • przepisy ochrony przeciwpożarowej;
 • przepisy budowlane;
 • przepisy BHP;
 • koncesja na sprzedaż alkoholu (jeśli chcemy mieć go w swojej ofercie).

Idealny lokal na restaurację – co warto wiedzieć?

Znalezienie odpowiedniego lokalu to podstawa otwarcia własnej restauracji, dlatego warto zadbać o jego wystrój, wyposażenie i ogólną estetykę wnętrza. Na początku należy jednak odpowiedzieć na pytanie: co jest najlepszą opcją – wynajem lokalu, jego kupno, a może zbudowanie od podstaw? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Wiele zależy również od lokalizacji naszej inwestycji.

Wynajem lokalu pod działalność gastronomiczną stanowi często najtańszą opcję – jednak w niektórych przypadkach ma ona swoje wady. Jest tak na przykład w przypadku, kiedy lokal użytkowy nie jest dostosowany do działalności gastronomicznej lub kiedy w jego progach funkcjonowała wcześniej restauracja o wątpliwej renomie. Kupno lokalu z kolei jest obarczone dużymi kosztami. Takie rozwiązanie sprawdzi się  w przypadku posiadania odpowiedniego zaplecza finansowego lub zdolności kredytowej oraz wówczas, gdy chcemy uniknąć stałych obciążeń (np. wynikających z konieczności płacenia czynszu). Budowa nowego lokalu także wiąże się z dużą inwestycją finansową. Ta opcja pozwala jednak na samodzielne zaaranżowanie jego przestrzeni od podstaw oraz dopasowanie wielkości do potrzeb biznesu.

Właściwy wystrój i wyposażenie restauracji

Na wystrój restauracji składają się takie elementy jak: podstawowe meble (stoły, krzesła), kolorystyka wnętrza, ozdoby, kwiaty, świece czy oświetlenie. Ważne jest, aby wszystkie te elementy były estetyczne i spójne względem siebie, a także pasowały do ogólnej specyfiki restauracji i serwowanej w niej kuchni. Dobrym pomysłem przy projektowaniu wnętrz naszego lokalu gastronomicznego jest więc nawiązywanie do miejsca pochodzenia potraw oraz lokalizacji restauracji. I tak w położonej nad morzem restauracji, która serwuje dania rybne, jej kolorystyka może akcentować barwy bieli i błękitu, a całość wystroju może być utrzymana w stylu marynistycznym. 

Jakie wyposażenie musi się znaleźć w kuchni restauracyjnej?

Jednym z najważniejszych punktów, w jaki należy zainwestować, otwierając swoją restaurację, jest oczywiście wyposażenie kuchni. Oto główne elementy, jakie powinny się w niej znaleźć:

 •  urządzenia do smażenia – patelnie, frytownice, płyty do smażenia beztłuszczowego;
 • urządzenia do gotowania – kotły warzelne, garnki, steamery;
 • piec;
 • robot kuchenny;
 •  lodówki, szafy chłodnicze i mroźnicze;
 • zmywarka.

Produkty i dostawcy

Jednym z głównych czynników powodzenia i popularności restauracji wśród klientów jest atrakcyjność serwowanych w niej potraw, a ta zależy w dużej mierze od jakości sprowadzanych produktów. Z tego powodu nie warto oszczędzać na składnikach, dbając o ich świeżość, najwyższą jakość i wiarygodne źródło, z którego pochodzą. 

Co warto brać pod uwagę przy wyborze dostawcy produktów? Oprócz ceny asortymentu istotne są jakość produktów, posiadanie przez nie odpowiednich certyfikatów (HACCP, ISO, certyfikaty ekologiczne), szerokość asortymentu, kwestie logistyczne (np. częstotliwość i terminowość dostaw) czy obecność dodatkowych usług oferowanych przez dostawcę (np. pakowanie, mycie lub porcjowanie produktów).

Personel – znajdź właściwych ludzi do pracy

Odpowiednio dobrany personel restauracji może być jej prawdziwą wizytówką, która przyciągnie  rzesze klientów. Doświadczony szef kuchni, kompetentni kelnerzy i barmani zapewnią wysoką jakość usług oraz minimalizują ilość  niedociągnięć, które mogą  pojawić się na początku działania lokalu. Dlatego warto zainwestować w  zbudowanie zgranego zespołu. Przyczyni się to do szybkiego wzrostu zainteresowania naszą działalnością.

Wszystko gotowe – czas przyciągnąć gości 

Po dopięciu wszystkich wymienionych etapów przychodzi najważniejszy, a zarazem najbardziej stresujący (ale i ekscytujący) moment – otwarcie! Zanim pierwsi goście przekroczą próg naszego lokalu, warto zainwestować w rozpoznawalność. Wśród działań, które warto podjąć na końcowym etapie przygotowań do otwarcia restauracji, są płatne akcje promocyjne oraz marketingowe takie jak  kampania na Facebooku i Google lub reklama zewnętrzna.

Teraz pozostaje tylko czekać na pierwsze opinie klientów, motywujące do dalszego rozwoju restauracyjnego biznesu!

Social Media Specialist

W Restaumatic zajmuję się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.