Menu online – jak powinno wyglądać elektroniczne menu restauracji?

Menu online – jak powinno wyglądać elektroniczne menu restauracji?

Rynek gastronomiczny jest wymagający – goście lokalu chcą być sprawnie, szybko i bezbłędnie obsłużeni. Jeśli zamierzamy rozwijać swoją działalność i przyciągać uwagę potencjalnych klientów, powinniśmy dopasować sposób działania restauracji do ich potrzeb. Jak to zrobić? Jednym z rozwiązań może być wprowadzenie menu online. Co to takiego i jak uruchomić elektroniczne menu dostępne dla gości?

Czym jest menu online w restauracji?

Elektroniczne menu online to nowoczesna forma przedstawienia oferty kulinarnej lokalu gastronomicznego. Takie menu możemy udostępnić w miejscach takich jak: 

Propozycję naszych dań możemy też udostępnić poprzez kod QR (dostępny na każdym stoliku w lokalu). Dzięki temu potencjalni klienci zeskanują kod za pomocą telefonu, a następnie uzyskują dostęp do elektronicznego menu restauracji.

Jakie korzyści daje cyfrowe menu w restauracji?

Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na wybór elektronicznego menu restauracji. Dzięki niemu mamy szansę przyciągnąć uwagę większej liczby gości i zbudować pozytywny wizerunek w branży. Na tym jednak nie koniec.

Zwiększenie sprzedaży

Dzięki menu online zyskujemy realną szansę na zwiększenie zysków ze sprzedaży w naszej restauracji. Takie rozwiązanie zapewnia klientom łatwy dostęp do różnych informacji o serwowanych daniach i napojach w dowolnym miejscu i czasie (za pośrednictwem sieci internetowej). Wystarczy kilka kliknięć w telefonie lub tablecie, aby zamówić i otrzymać pyszne jedzenie. Proste i szybkie zamawianie oraz łatwy dostęp do oferty lokalu zachęca klientów do podjęcia decyzji zakupowej.

Dodatkowo obsługa restauracji może łatwo aktualizować menu online, co pozwala na bieżąco informować klientów o nowych daniach, promocjach lub zmianach cen. Menu online to również skuteczny sposób na wyeksponowanie sezonowych potraw lub specjalnych ofert i zmniejszenie kosztów związanych z drukowaniem nowych menu w tradycyjnej formie. 

Menu online restauracji widok na laptopie.

Pełne informacje o daniach

Internetowe menu to doskonała opcja, aby przekazać więcej danych o daniach niż w przypadku klasycznego menu restauracji. Wirtualna karta dań pozwala na uwzględnienie szczegółowego składu, wartości odżywczych czy kaloryczności. Daje to klientowi pełną kontrolę nad tym, co chce zamówić i ułatwia wybór.

Dostępność 24/7

Niepodważalnym atutem menu elektronicznego dla restauracji jest dostępność oferty przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. To oznacza, że nawet jeśli nasz lokal jest nieczynny, potencjalni goście mogą sprawdzać jego ofertę i zastanowić się wcześniej nad wyborem dań.

Analiza danych

Elektroniczne menu lokalu gastronomicznego z systemem zamówień online umożliwia zbieranie informacji o preferencjach i wyborach naszych gości. To bardzo ważna i przydatna funkcja. Dzięki niej możemy łatwiej dopasować menu restauracji do potrzeb potencjalnych i stałych klientów, a także poprawić ofertę promocyjną oraz cenową. Takie działania sprzyjają zwiększeniu zysków ze sprzedaży i budowaniu długofalowych relacji z gośćmi.

Jak powinno wyglądać menu elektroniczne restauracji?

Cyfrowe menu powinno być przede wszystkim przejrzyste i czytelne. Im łatwiejsza nawigacja w wirtualnej karcie dań (np. na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej), tym większa szansa, że potencjalni goście częściej będą składać zamówienia.

W menu powinniśmy umieścić elementy, takie jak m.in.:

  • nazwę serwowanych dań,
  • zdjęcia poglądowe – każda potrawa powinna być ilustrowana wysokiej jakości, apetycznym i estetycznym zdjęciem, które zachęca klienta do zamówienia,
  • ceny – każde danie powinno mieć podaną cenę, aby klienci mieli pełną świadomość kosztów ich zamówienia,
  • skład i informacje o alergenach,
  • gramatura i kaloryczność.

Pamiętajmy, że atrakcyjne oraz funkcjonalne menu online wpływa na jakość obsługi klientów, przyczyniając się przez to do wzrostu sprzedaży.

Przykładowe menu online restauracji w widoku na stronie www, aplikacji mobilnej i na tablecie.

Podsumowanie

Gdy zależy nam wzroście sprzedaży dań w restauracji, pozyskaniu nowych klientów oraz budowaniu pozytywnego wizerunku lokalu, to zdecydowanie powinniśmy inwestować w rozwiązania, takie jak elektroniczne menu. 

We wdrożeniu menu online do naszej restauracji pomogą specjaliści z Restaumatic. Na nasze życzenie przedstawią oni zasady jego działania i obsługi, także zaproponują inne rozwiązania, dopasowane do potrzeb naszego lokalu.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

Social Media & Content Marketing Specialist

W Restaumatic zajmuje się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.