Kuchnia bez glutenu – zasady przygotowywania dań bezglutenowych

Kuchnia bez glutenu – zasady przygotowywania dań bezglutenowych

Restauracja serwująca bezglutenowe jedzenie świetnie wpisuje się w potrzeby klientów, którzy z różnych powodów wybierają tego rodzaju kuchnię. Chcąc prowadzić lokal z bezglutenowym menu, powinniśmy zadbać o wiele kwestii – nie tylko o dostawy produktów żywnościowych oznaczonych jako bezglutenowe. Co jeszcze jest ważne i o czym musimy pamiętać? Jak powinniśmy zarządzać restauracją, w której chcemy serwować takie menu?

Co to znaczy, że kuchnia jest bezglutenowa?

Gluten to odmiana białka, którą znajdziemy przede wszystkim w nasionach zbóż. To oznacza, że w kuchni bezglutenowej nie powinniśmy wykorzystywać do przygotowywania potraw składników z jego zawartością np. takich jak: pszenica, żyto, jęczmień, owies. Dodatkowo taka kuchnia musi spełniać inne, ważne wytyczne, jakie koniecznie musimy znać.

Zasady bezpieczeństwa w kuchni bezglutenowej

Aby móc zaoferować gościom restauracji bezglutenowe menu, powinniśmy stosować się do kilku, istotnych zasad. Przede wszystkim musimy dbać o prawidłowy sposób przechowywania żywności bezglutenowej. Należy pamiętać, że nie możemy doprowadzić do tego, by została ona zanieczyszczona glutenem.

Lokal gastronomiczny powinien też regularnie monitorować i kontrolować procedury przygotowywania potraw bezglutenowych, aby ograniczyć ryzyko zanieczyszczenia ich glutenem. Ponadto produkty z jego zawartością należy trzymać w innych miejscach niż te bez niego.

Przed wprowadzeniem dań bezglutenowych do menu restauracji powinniśmy poznać zasady żywienia bezglutenowego, a także przeszkolić personel kuchenny z zakresu przygotowywania obróbki i serwowania tego rodzaju potraw. 

Personel restauracji powinien być gotowy odpowiedzieć na pytania klientów, dotyczące składników potraw oraz sposobu ich przygotowania pod kątem obecności glutenu.

Dodatkowo produkty bezglutenowe muszą mieć odpowiednie oznakowanie, aby żaden z pracowników restauracji nie doprowadził do pomyłki i łatwo je rozpoznał. Nawet niewielkie ilości glutenu mogą być szkodliwe dla osoby, której organizm jego nie toleruje1. W menu należy odpowiednio oznaczyć dania bezglutenowe, aby goście z nietolerancją glutenu lub celiakią mogli łatwo je zidentyfikować.

Pieczywo bezglutenowe przygotowane w restauracji.

Jak przygotować bezglutenowe posiłki: produkty bezglutenowe

Prowadzenie restauracji z bezglutenową kuchnią wiąże się z wieloma obowiązkami zarówno dla restauratora, jak i pracowników lokalu. Jeśli chcemy podawać dania bez glutenu w menu restauracji, powinniśmy m.in. zadbać o ich prawidłowe przygotowywanie.

Ważne kwestie, o których należy pamiętać to np.:

  • dokładne mycie powierzchni, na jakich przygotowujemy posiłki dla gości restauracji,
  • wybieranie produktów oznaczonych jako bezglutenowe.

Podczas przygotowywania posiłków w restauracji dla osób uczulonych na gluten nie możemy wykorzystywać tego samego wyposażenia kuchni, które zostało już użyte, np. do smażenia produktów zawierających ten związek. W myśl tej zasady kucharze powinni unikać obróbki cieplnej produktów glutenowych i bezglutenowych jednocześnie na tych samych patelniach czy też serwowania ich na jednym talerzu. Trzeba też pamiętać, że powierzchnie do przygotowywania potraw z menu bezglutenowego nie mogą mieć styczności z glutenem.

Istnieje też kilka, innych zasad, które powinniśmy przestrzegać, aby kuchnia bezglutenowa w naszej restauracji działała prawidłowo. Przykładowo: podczas korzystania z piekarnika i foremek do pieczenia, powinniśmy usunąć wszelkie zanieczyszczenia po glutenie. Co więcej, jeśli np. podajemy śniadania z tostami – toster powinien być przeznaczony do pieczywa bezglutenowego.

Pamiętajmy, że przygotowywanie dań glutenowych nawet w niedalekiej odległości od dań z glutenem może przedostaniu się śladowych ilości glutenu do potraw.

Szkolenie personelu do pracy w kuchni bezglutenowej

Szkolenia pracownicze są niezwykle istotne – szczególnie jeśli wprowadzamy do menu restauracji produkty bezglutenowe. Każdy z pracowników zaplecza kuchennego i kelnerzy powinien zostać przeszkolony z zakresu: podawania dań bezglutenowych, przygotowywania takich potraw, a także podstawowych zasad, jakimi muszą się kierować podczas obsługi kuchni bez glutenu.

W trakcie takiego szkolenia pracowniczego powinniśmy uwzględnić bloki tematyczne, takie jak m.in.:

O czym jeszcze dobrze jest pamiętać? Chcąc sprawnie prowadzić kuchnię bezglutenową w lokalu, warto zdecydować się na system RePOS od Restaumatic. Oprogramowanie daje nam dostęp m.in. do KDS –system ekranów kuchennych, dzięki którym kucharze natychmiast widzą złożone zamówienie i jego rodzaj. 

Obsługa restauracji przyjmuje zamówienie za pomocą systemu POS.

Takie rozwiązanie zapewnia szybką i bezbłędną obsługę zamówień. Zmniejszenie ryzyka pomyłek w realizacji zamówień jest szczególnie ważne przy wydawaniu potraw dla osób nietolerujących glutenu.

Dzięki systemowi POS od Restaumatic zyskujemy też możliwość śledzenia raportów i statystyk ze sprzedaży dań (w tym oczywiście tych bezglutenowych). Taka opcja pozwala nam ocenić popularność i popyt na  tego rodzaju kuchnię w naszym lokalu, co pozwala nam na wprowadzenie w ewentualnych zmian w menu.

Wybierając Restaumatic mamy realną szansę na poprawę jakości obsługi oraz efektywności działania naszej kuchni serwującej bez glutenu.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic


1 https://www.gov.pl/web/gis/wymagania-dla-zywnosci-znakowanej-jako-bezglutenowa-lub-o-bardzo-niskiej-zawartosci-glutenu–informacje-dla-konsumentow-i-obowiazki-przedsiebiorcy

Social Media & Content Marketing Specialist

W Restaumatic zajmuje się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.