Własna lodziarnia – jak otworzyć ten biznes?

jak otworzyć lodziarnię

Lody cieszą się dużą popularnością wśród większości osób. To produkt chętnie wybierany zarówno w czasie upałów, jak i zimą. Na sukces takiego biznesu składa się kilka czynników m.in. unikalna receptura oraz dobra lokalizacja. Choć lodziarnia kojarzy się głównie z sezonowym biznesem, to z powodzeniem może działać w wolnostojących lokalach, czynnych przez cały rok. Zobacz, jakie wyposażenie lodziarni jest niezbędne i w jaki sposób stworzyć własny biznes w tej branży.

Otwarcie lodziarni – od czego zacząć?

Otwarcie lodziarni nie jest trudne, ale konieczne jest dopełnienie kilku formalności urzędowych. Chodzi nie tylko o przygotowanie biznesplanu, ale także zarejestrowanie nowej działalności w rejestrach CEiDG. 

Niezbędne jest także dostosowanie warunków lokalu i zaplecza do wymogów sanitarno-epidemiologicznych, a także inwestycja w niezbędny sprzęt potrzebny do wytwarzania, przechowywania i sprzedaży lodów. Oczywiście nie można zapominać o marketingu, który jest dźwignią napędową dla biznesu.

lody w rożku

Przygotuj biznesplan lodziarni

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań związanych z otwarciem lodziarni warto stworzyć jej projekt oraz biznesplan. To dwa kluczowe aspekty, które pozwalają na sprawniejsze uruchomienie i prowadzenie takiej działalności. W biznesplanie trzeba uwzględnić kilka elementów np.:

 • wyposażenie lodziarni,
 • kosztorys uruchomienia i prowadzenia działalności,
 • maksymalny budżet na marketing,
 • wielkość lokalu,
 • lokalizacja,
 • sposoby produkcji i przechowywania lodów,
 • zakres działalności,
 • prognozowane dochody.

Przygotowanie rzetelnego planu działania to pierwszy krok w celu osiągnięcia sukcesu związanego z otwarciem lodziarni. Rzetelny biznesplan przekłada się na sprawne funkcjonowanie działalności, bez zbędnych niespodzianek i problemów.

Dopilnuj formalności

Jak otworzyć lodziarnię, aby prowadzić ten biznes zgodnie z prawem? Procedura jest podobna do tej obowiązującej przy otwarciu restauracji lub baru kanapkowego. Należy zdobyć orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych, podpisać umowę na wywóz śmieci oraz zadbać o listę alergenów, które mogą znajdować się składzie lodów.

Niezbędne są także badania wody w lokalu, a także składu produkowanych lodów. Otwarcie lodziarni generuje też konieczność spełnienia wymogów GHP i GMP, które reguluje Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 roku o bezpieczeństwie żywności i żywienia. To dokument, który mówi o dokładnych warunkach przechowywania lodów, ich wydawania oraz produkcji bezpośrednio przez pracowników lodziarni.

Zainwestuj w wyposażenie lodziarni

Czego potrzeba do prowadzenia własnej lodziarni? Wyposażenie takiego lokalu lub budki z lodami to przede wszystkim:

 • automaty do lodów włoskich,
 • pasteryzator,
 • klimatyzacja,
 • lada chłodnicza i zamrażarka do przechowywania lodów,
 • miksery i blendery,
 • frezer do chłodzenia płynnej mieszanki lodów,
 • stolik i krzesła – ale tylko przy stacjonarnej sprzedaży lodów.

Typ niezbędnego wyposażenia lodziarni jest uzależniony od sposobu prowadzonej działalności. Jeśli lody są przygotowywane zawsze na bieżąco, nie ma konieczności inwestowania w zamrażarki do długotrwałego przechowywania lodów. Wtedy wystarczy zwykła lada chłodnicza. Warto też zainwestować w oprogramowanie POS dla lodziarni. Ten system znacznie ułatwia i porządkuje prowadzenie działalności oraz zwiększa zakres obsługi klientów w lokalu.

Zadbaj o odpowiednie produkty i receptury

Smak lodów jest czymś, co przyciąga klientów do lodziarni i pozostaje w ich pamięci. Pyszne lody mogą rozsławić lokal i sprawić, że będą się do niego ustawiały kolejki. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim postawmy na jakość składników i odpowiednią recepturę. Wybierajmy mleko czy owoce od sprawdzonych dostawców. Sprawdźmy, jakie smaki cieszą się największą popularnością i – mając na uwadze najlepsze przepisy – starajmy się stworzyć własne, unikalne receptury. Lody muszą być gęste, kremowe i ładnie wyglądać. Ich smak powinien zachwycić klientów, a widok pobudzić ich apetyt. 

Postawmy na różnorodne smaki (np. ciasteczkowe, smak popularnych słodyczy, połączenie owoców i mascarpone), aby trafić do jak najszerszej grupy klientów. Ważny jest też sposób podawania lodów. Możemy je serwować w chrupiących wafelkach, kolorowych, tekturowych kubeczkach lub szklanych pucharkach (w zależności od życzenia klienta). Ciekawym dodatkiem do lodów są smakowe polewy i posypki, które wzbogacą ich smak i wygląd.

różne smaki lodów

Postaw na marketing

Skuteczne działania marketingowe są ważne, szczególnie jeśli otwarcie lodziarni ma wiązać się z długotrwałym sukcesem. W celu przyciągnięcia uwagi potencjalnych klientów warto zainwestować w takie działania, jak:

 • prowadzenie i aktualizacja wizytówki lodziarni w Google,
 • pozycjonowanie strony internetowej dla lodziarni,
 • organizacja uroczystego otwarcia lodziarni,
 • wszelkiego rodzaju akcje promocyjne – bannery reklamowe, kampanie w mediach społecznościowych, ulotki.

Jakie są koszty założenia lodziarni?

Średnie koszty otwarcia lodziarni to wydatek na poziomie ok. 20-30 tysięcy złotych. Znacznie tańsza będzie też mobilna budka z lodami niż stacjonarna lodziarnia, w której goście mogą zjeść zamówione lody na miejscu. Największe koszty generuje jednak sprzęt do produkcji lodów, którego ceny mogą sięgać do kilkunastu tysięcy złotych. Mając na uwadze takie wydatki, warto sprawdzić różne możliwości znalezienia oszczędności w gastronomii

Całkowite koszty otwarcia lodziarni są uzależnione głównie od lokalizacji oraz powierzchni lokalu, w którym są sprzedawane i produkowane lody. Standardowo im większy lokal i większe miasto, tym wyższe koszty prowadzenia działalności gastronomicznej. Prestiżowa lokalizacja przekłada się na wyższe zarobki, choć wiąże się to, np. z wysokimi kosztami najmu lokalu. 

W zmniejszeniu kosztów prowadzenia lodziarni pomogą też rozwiązania od Restaumatic. Warto się na nie zdecydować z wielu powodów. Dzięki nim możemy skutecznie pozyskiwać klientów, usprawnić i przyspieszyć ich obsługę, a także stale monitorować efekty naszych działań np. poprzez raporty sprzedaży. Restaumatic pozwala lokalowi pracować lepiej i szybciej.

Social Media & Content Marketing Specialist

W Restaumatic zajmuje się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.