Jak obniżyć koszty w gastronomii? 5 sposobów na oszczędności

obniżenie kosztów restauracji

Biznes gastronomiczny – jak pokazują analizy Głównego Urzędu Statystycznego – należy do najpopularniejszych w Polsce. Według danych GUS z 2021 roku, w Polsce działa około 234 tysiące podmiotów działających na rynku przygotowania i sprzedaży posiłków lub ich dystrybucji*.  Łączy je – najczęściej – jeden wspólny mianownik: poszukiwanie sposobów na to, by obniżyć koszty w gastronomii. Jak można wprowadzić oszczędności, prowadząc restaurację lub punkt gastronomiczny? 

Dlaczego warto oszczędzać, prowadząc restaurację?

Prowadzenie gastronomii to nieustanna analiza ekonomiczna: estymacja przychodów, szukanie oszczędności w zestawieniu kosztów, poszukiwanie form optymalizacji. Niewątpliwie prowadzenie restauracji czy osiedlowego bistro wiąże się z kosztami działalności. Wyzwaniem bywają niemałe koszty administracyjne czy związane z zakupem surowców. Stąd tak ważna jest optymalizacja wydatków – rozsądna polityka oszczędności, dzięki którym można, nawet przy relatywnie mniejszych przychodach, utrzymać rentowność biznesu. W jaki sposób?

Odpowiednie żarówki

Oświetlenie to element, który wpływa nie tylko na funkcjonowanie restauracji czy kuchni, ale również na wystrój wnętrza i klimat lokalu. Stąd w praktyce trzeba liczyć się z tym, że żarówki będą działać w nim przez cały czas otwarcia. Choć na pozór wydaje się to być kwestią błahą, w skali miesiąca – już nie. Żarówki energooszczędne zamiast np. przestarzałych modeli mogą zapewnić kilkanaście zł oszczędności. Niewiele? Jeśli spojrzeć na to przez pryzmat np. kilkudziesięciu sztuk, różnica robi się znacząca.

żarówki energooszczędne w restauracji

Kwiaty doniczkowe zamiast ciętych

To kolejny element wystroju wnętrza – jakże ważny czynnik, do którego zależy to, czy restauracja postrzegana jest jako atrakcyjna, czy też nie. Wobec znaczącego wzrostu cen za kwiaty warto poszukać alternatywy. Nie muszą to być oczywiście ich nienaturalne odpowiedniki. Można jednak rozważyć inny wariant – zakup kwiatów stałych, które będą zdobić wnętrze nie przez kilkanaście dni, ale np. przez miesiące, będzie znacznie bardziej ekonomiczny. 

kwiaty doniczkowe w restauracji

Muzyka – korzystaj z darmowych źródeł

Sporym źródłem dylematów bywa to, jak zaoszczędzić na wydatkach związanych z odtwarzaniem muzyki w lokalu. Uruchomione radio to opłaty związane z ZAIKS. Można wybrać też jeden z wielu serwisów oferujących bibliotekę utworów po opłaceniu np. miesięcznego abonamentu. Warto jednak pamiętać, że nie trzeba sięgać po powszechnie znane hity. Dobrą opcją jest wykorzystanie banków darmowych utworów, które można dopasować do np. nastroju lokalu czy typu serwowanych dań. 

Polityka Less Waste

Czas przekuć teorię w praktykę – odpowiednie zarządzanie zasobami sprawi, że na produkty do przyrządzania dań można zapłacić mniej. Wystarczy np. analizować precyzyjnie, jak wiele potrzeba ich do przyrządzenia konkretnego posiłku i określić koszt produktów spożywczych, potrzebnych do wykonania dania. Warto też policzyć, kiedy najchętniej klienci wybierają dane produkty i czy można mówić o sezonowości. Dzięki temu polityka zakupowa będzie bardziej efektywna, co doprowadzi do odczuwalnych oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej. 

Oferuj możliwości dowozu

Mądra polityka obniżania kosztów to nie tylko redukcja wydatków, ale też szukanie nowych form przychodów. Taką może być dowóz dań do odbiorcy. Ci skłonni są zapłacić za to, by posiłki dostarczyć im we wskazane miejsce – odpowiednia kalkulacja sprawi, że nie będzie to problemem finansowym, a może podwyższyć liczbę realizowanych zleceń. W tym celu warto również dokładnie przeanalizować, jakie auto wybrać do realizacji dowozów.

Wobec stałych kosztów prowadzenia biznesu każda dodatkowa sprzedaż – również poza lokalem – będzie opłacalna. Aby skutecznie rozwinąć sprzedaż online, warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania od Restaumatic. W ramach współpracy możemy liczyć na dostęp do zautomatyzowanych narzędzi marketingowych np. Programu Lojalnościowego czy generatora kuponów promocyjnych lub zyskać profesjonalną stronę WWW z systemem zamówień online.

Jak obniżyć koszty w gastronomii – podsumowanie

Okazuje się, że prowadzenie biznesu gastronomicznego może być kosztowne ze względu na wiele czynników, takich jak koszty zakupu sprzętu kuchennego, koszty wynajmu lokalu, koszty zatrudnienia personelu oraz koszty zakupu i przechowywania żywności.

Nie można mieć wątpliwości, że najważniejszym kosztem w biznesie gastronomicznym jest sama żywność. Skala wydatków będzie się tu różnić od sezonu czy rodzaju restauracji – np. tego, czy jest oryginalna, czy raczej korzysta z tańszych produktów. Dodatkowo restauratorzy muszą również uwzględnić koszty utrzymania zapasu żywności i środków czystości, co może wymagać dużych magazynów i specjalnych urządzeń.

Innym kosztem są nieruchomości – np. wynajem lokalu pod restaurację. Nie chodzi wyłącznie o czynsz, ale utrzymanie lokalu, np. zapewnienie ciepła czy mediów. Rosną także koszty personelu. W rezultacie, prowadzenie biznesu gastronomicznego może być kosztowne. Trzeba jednak zauważyć, iż duże znaczenie odgrywa specyfika danej działalności oraz skali i zakresu prowadzenia biznesu. Stąd tak istotne jest, by dokładnie analizować strukturę kosztów w gastronomii i optymalizować swój zysk z biznesu restauracyjnego.

Bibliografia:

https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5466/7/28/1/rynek_wewnetrzny_w_2021.pdf

Brand & Marketing Coordinator

Odpowiada za planowanie i realizację strategii marketingowej Restaumatic w PL i w oddziałach zagranicznych. Koordynuje i analizuje działania online i offline.