Jakie auto na dostawy jedzenia wybrać? Ekonomiczny dowóz zamówień

Zamawianie na wynos lub dowóz jedzenia do domu to jedna z najpopularniejszych form korzystania z usług restauracji. Aby jednak spełnić wymagania klientów, jedzenie musi być odpowiednio przewożone i dostarczane na miejsce w stanie nienaruszonym. W realizacji tego zadania pomocne okazują się samochody dostawcze. Jakie auto na dostawy jedzenia warto wybrać i czym kierować się przy podejmowaniu decyzji? Sprawdź!

Auto do rozwożenia jedzenia dla restauracji – wybierz ekonomiczne rozwiązanie

Wybór samochodu do rozwożenia jedzenia to spore wyzwanie. Pojazd powinien być zarówno ekonomiczny, tak aby generować jak najmniejsze koszty, jak i przystosowany do potrzeb restauracji. Przy kupnie samochodu warto kierować się przede wszystkim specyfiką lokalu i serwowanych dań. Ważna jest także szacowana liczba zamówień. Im większe zainteresowanie ofertą restauracji, tym większego oraz bardziej pojemnego bagażnika będziemy potrzebować. Obsługa dużej liczby zamówień wymaga także umiejętności logistycznych i zadbania o odpowiednie zabezpieczenie posiłków. W przypadku większej ilości zamówień zazwyczaj świetnie sprawdzają się właśnie samochody dostawcze. Wyposażone w dodatkowe torby termiczne pozwalają szybko i sprawnie dotrzeć do klienta z ciepłym posiłkiem.  

Łatwy dostęp do bagażnika

Kolejnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze samochodu dostawczego, jest wielkość i dostępność bagażnika. Im większą powierzchnią w samochodzie dysponujemy, tym więcej potencjalnych klientów jesteśmy w stanie obsłużyć. Samochody z nadwoziami kombi, SUVY, minivany, sedany czy hatchbacki mogą pozwolić osiągnąć kompromis pomiędzy kosztami a dostępnym miejscem. Tego typu pojazdy umożliwiają swobodny przewóz dużej ilości zamówień i bezproblemowe poruszanie się po mieście. Dodatkowo dzięki swojej pojemnej, ale kompaktowej formie, dadzą szansę na logistyczne rozplanowanie rozkładu zamówień.  

Auto do dowozów – rodzaj paliwa

Jaki samochód dostawczy będzie najtańszy w utrzymaniu? Biorąc pod uwagę obecne ceny paliwa, najtańszą opcją pozostają auta z instalacją gazową (LPG). Inwestycja w samochód zasilany gazem to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Pojazdy te nie tylko jeżdżą cicho i płynnie, ale także emitują znacznie mniej spalin. W przypadku aut z instalacją gazową istnieje zasada, że im więcej jeździmy, tym więcej oszczędzamy. Szacuje się bowiem, że koszty tankowania wynoszą ponad 2 razy mniej niż w przypadku pojazdów na benzynę czy ropę.

Auto do dowozów – nowe czy używane?

W obecnych czasach kupno nowego samochodu wiąże się nie tylko z wyższymi kosztami utrzymania, ale także długim czasem oczekiwania. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w samochód używany. Auto z udokumentowana historią, bezwypadkowe i w dobrym stanie technicznym świetnie sprawdzi się w codziennej pracy restauracji, nie będzie też generowało wysokich kosztów. Do używanego auta łatwiej niekiedy znaleźć tańsze części zamienne, przez co również serwisowanie może być mniej uciążliwe dla firmowego budżetu.

Jakie auto na dostawy jedzenia wybrać – podsumowanie

Jedzenie na dowóz to usługa, która niewątpliwie wymaga od właściciela restauracji dobrej logistyki oraz dbałości o sprawną i bezproblemową obsługę. Dowóz posiłków nabiera w branży gastronomicznej coraz większego znaczenia, co dla restauratorów stanowi zarówno szansę na zwiększenie zysków, jak i organizacyjne wyzwanie. Jednym z nich jest wybór odpowiedniego samochodu do rozwożenia jedzenia. Powinien być on tani w utrzymaniu i ekonomiczny, posiadać łatwy dostęp do pojemnego bagażnika oraz relatywnie mało palić. Najlepiej wybrać auto do dowozu jedzenia spośród popularnych modeli kombi, SUVów, minivanów, sedanów lub hatchbacków.

Social Media Specialist

W Restaumatic zajmuję się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.