Bar kanapkowy – jak otworzyć mały lokal z kanapkami?

bar kanapkowy - jak otworzyć?

Dobrze zorganizowany bar z kanapkami to taki lokal, który jest w stanie obsłużyć dużą liczbę klientów w stosunkowo krótkim czasie. Stanowi udany pomysł na biznes, ale wymaga odpowiedniego przygotowania: marketingowego, sprzętowego oraz prawnego.

Zobacz, jak uruchomić własny bar kanapkowy i jakich kwestii nie można pominąć podczas zakładania nowego biznesu gastronomicznego.

Bar kanapkowy – na czym polega ten typ gastronomii?

Bar kanapkowy można prowadzić w ramach małego lokalu z kanapkami, np. w budynkach biurowców korporacyjnych, a także jako mobilny food-truck. Bar kanapkowy specjalizujący w serwowaniu kanapek na wynos wyróżnia się przede wszystkim:

  • bogatą ofertą kanapek dostępnych od ręki,
  • możliwością stworzenia dowolnej kanapki od podstaw, zgodnie z preferencjami klienta,
  • zawsze świeżymi składnikami do wyboru,
  • atrakcyjnymi cenami kanapek.
kanapki podane na podstawce drewnianej

Bar z kanapkami – od czego zacząć?

Aby otworzyć bar z kanapkami, trzeba przede wszystkim podjąć stosowne kroki formalne. Warto też opracować strategię działania w formie rzetelnego biznesplanu. Kluczowe jest także znalezienie dostawców świeżych produktów, potrzebnych do robienia kanapek. Trzeba również zadbać o wystrój baru kanapkowego oraz odpowiedni marketing.

Dobrze jest sprawdzić różne wskazówki, dotyczące np. tego jak otworzyć restaurację krok po kroku. Korzystając z takich porad, będziemy mogli lepiej zaplanować działania związane z naszym barem kanapkowym.

Opracuj plan działania

Ważny krok w uruchomieniu baru z kanapkami stanowi oszacowanie kosztów rozpoczęcia i prowadzenia działalności gastronomicznej. Polecamy zrobić to jednocześnie z weryfikacją potrzeb rynku, np. poprzez analizę SWOT. W ten sposób można oszacować wydatki, ustalić wstępne ceny kanapek i stworzyć prognozy zysków na kolejne miesiące prowadzenia baru kanapkowego.

Zarejestruj działalność

Kolejny krok to rejestracja działalności gospodarczej na wniosek CEiDG-1. Sama rejestracja baru kanapkowego zajmuje zaledwie kilkanaście minut, a formalności można dopełnić przez internet. Niemniej jednak uzyskanie wpisu do rejestru przedsiębiorców to dopiero początek drogi.

Ważna również jest rejestracja baru kanapkowego pod odpowiednim kodem PKD. Kod PKD 56.10.A to ogólny kod przypisany dla restauracji i innych punktów gastronomicznych, które oferują posiłki na miejscu oraz na wynos. Jeśli w barze będą przygotowywane i podawane napoje lub sprzedawane kanapki w formie cateringu – rejestracja dodatkowo obejmie kolejno PKD 56.30.Z i PKD 56.21.Z.

Uzyskaj pozwolenia

Każdy, kto zamierza otworzyć bar kanapkowy, powinien wiedzieć, że konieczne jest dostosowanie lokalu do wymogów stawianych przez Sanepid. Niezbędne jest także pozytywne przejście kontroli pracownika tego urzędu oraz wpisanie działalności do rejestru zakładów podlegających kontroli Sanepidu. Zgłoszenia działalności należy dokonać nie później niż 14 dni przed planowaną datą rozpoczęcia pracy baru kanapkowego.

Stwórz ciekawe menu

Kluczem do osiągnięcia sukcesu baru kanapkowego jest stworzenie atrakcyjnego menu. Można wprowadzić stałe pozycje kanapek do wyboru lub pozwolić klientom na samodzielny dobór składników. Pracownik baru kanapkowego będzie przygotowywać świeże kanapki dla klientów lokalu zgodnie z indywidualnymi preferencjami.

Dobrym pomysłem na urozmaicenie menu kanapkowego jest wprowadzenie np. sezonowych warzyw. Kanapka z nowalijkami na pewno przypadnie do gustu klientom. Warto również zwrócić uwagę na sosy do kanapek. Powinny mieć różne smaki, które będą się świetnie komponować z pozostałymi składnikami.

Znajdź dobrych dostawców

Wbrew pozorom znalezienie rzetelnego dostawcy produktów spożywczych wcale nie jest takie proste, ale jakże kluczowe. Tylko wysokiej jakości i świeże produkty potrzebne do przygotowywania kanapek w barze stanowią gwarancję zadowolenia potencjalnych klientów. 

Zadbaj o odpowiedni wystrój

Jeśli otwierasz mały lokal z kanapkami, zadbaj też o jego przyjazny i elegancki wystrój. W przypadku baru kanapkowego warto postawić na minimalizm, prostotę i stonowane barwy. Wnętrze powinno być przytulne i przejrzyste, natomiast bannery reklamowe, ulotki oraz menu czytelne i zgodne z identyfikacją wizualną baru kanapkowego.

Jeżeli natomiast zamierzamy prowadzić sprzedaż kanapek w food-trucku także musimy pamiętać, aby zadbać o jego wystrój. Powinien być dobrze oświetlony (najlepiej jasnym, ale przytulnym światłem), możemy go też ozdobić lampkami, które dodadzą uroku i przytulności. Wnętrze food-trucka można ożywić za pomocą roślin – w tej roli świetnie sprawdzą się np. świeże zioła w doniczkach.

obsługa foodtrucka przekazuje zamówienie

Jak zwiększyć sprzedaż w barze z kanapkami?

Istnieje kilka sposobów na zwiększenie sprzedaży w barze kanapkowym. Co można zrobić, by zwiększyć zyski w takim lokalu? Dobrym rozwiązaniem jest :

  • korzystanie z systemu typu POS do zarządzania restauracją, który pozwala m.in. na efektywną obsługę klientów, bezbłędną realizację dostaw czy wgląd do statystyk sprzedaży;
  • stworzenie strony internetowej, która będzie sprawnie i szybko działać;  
  • reklamowanie lokalu np. na Facebooku i w wyszukiwarce Google;
  • wprowadzenie zmiany oferty kanapek w celu urozmaicenia menu.

Zadbaj również o odpowiednie wypromowanie lokalu. Wszelkie akcje i oferty promocyjne z pewnością zwiększą zadowolenie gości. Możemy np. zaproponować im napój gratis przy zakupie dwóch kanapek. Dobrym sposobem na przyciągnięcie uwagi klientów mogą być też zabawne nazwy dla kanapek. Dzięki temu zabiegowi klienci zapamiętają nie tylko bar, ale i jego menu.

Bar kanapkowy – co trzeba wiedzieć?

W dzisiejszych czasach nawet niewielki bar kanapkowy może okazać się świetnym pomysłem na dochodowy biznes. Aby tak się stało, należy stworzyć solidny  biznesplan, dopełnić wszystkich formalności urzędowych i zadbać o odpowiednie wyposażenie. 

Trzeba również zadbać o profesjonalny system zamówień online. Dzięki takiemu narzędziu zyskamy pełną kontrolę nad obsługą zamówień i poprawimy ich jakość. To bardzo ważny aspekt. Dobrze obsłużony klient z chęcią ponownie skorzysta z naszej oferty i poleci ją innym. 

Ważną rolę w prowadzeniu baru kanapkowego odgrywa także przemyślany marketing. Należy zaplanować różne akcje promocyjne i reklamowe, zatroszczyć się o odpowiednią widoczność w sieci i komunikację z klientem. Przede wszystkim jednak powinniśmy być cierpliwi i konsekwentni w działaniach.

Social Media & Content Marketing Specialist

W Restaumatic zajmuje się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.