Wszystko o dostawach jedzenia. Część 1: samodzielne dostawy czy z zewnętrznymi firmami?

Jeszcze dziesięć lat temu zamówienia jedzenia z dostawą były przyjmowane wyłącznie telefonicznie i to przez niewielką liczbę restauracji. Wszechobecny postęp technologiczny znacząco rozwinął obszary delivery (dostawy zamówień) oraz pick up (odbioru zamówień przez klienta).

W związku z rozwojem wspominanych obszarów przygotowaliśmy dla Was serię artykułów pt. WSZYSTKO O DOSTAWACH JEDZENIA.

Czy warto uruchomić zamówienia z dostawą?

Na przestrzeni lat życie statystycznego Kowalskiego uległo zmianom. Coraz więcej osób żyje na pełnych obrotach. Życie w ciągłym biegu wymusiło zmiany w codziennych przyzwyczajeniach — z dnia na dzień telewizja i radio ustępują miejsca platformom VOD czy streamingom muzyki. 

Podobnie sprawa ma się z produktami — Polacy robią coraz więcej zakupów przez Internet, również tych spożywczych. Towarzyszenie klientowi tam, gdzie tego potrzebuje, jest standardem w XXI wieku i chcąc nie chcąc, każda branża będzie musiała się do tego dostosować — również gastronomiczna. 

Najlepszym sposobem na podążanie za potrzebami klienta jest uruchomienie dostaw oraz odbiorów osobistych w restauracjach. Doskonale wiedzą o tym fast-foodowi giganci, którzy umożliwiają swoim gościom składanie zamówień prosto z samochodu. 

Dodatkowym argumentem przemawiającym za uruchomieniem zamówień online z dostawą są doświadczenia restauratorów: pandemia koronawirusa i ograniczenia administracyjne nałożone na restauracje i punkty gastronomiczne znacząco utrudniły ich pracę. Brak możliwości zjedzenia posiłku w lokalu dla wielu restauratorów okazał się dużym problemem, dlatego warto postawić na dwutorowy sposób obsługi zamówień — zarówno w restauracji jak i poza nią (zamówienia z dostawą lub odbiorem osobistym). Dywersyfikacja świadczonych usług stanowi rodzaj zabezpieczenia na przyszłość — nikt nie wie, jak będą wyglądać kolejne miesiące w branży gastronomicznej. 

Obostrzenia dodatkowo napędziły rozwój w obszarach zamówień z dostawą i odbiorem osobistym — pokazują to statystyki: w 2020 roku rynek dowozów jedzenia był wart prawie 9,5 mld zł i w porównaniu do 2019 roku urósł aż o 42 procent (wg. Stava). 

Te argumenty jednoznacznie pokazują, że zamówienia realizowane poza lokalem stanowią przyszłość gastronomii i nie powinniśmy się ich bać!

Jaki sposób dostawy wybrać — samodzielny czy realizowany przez zewnętrzną firmę?

Restauracja może dostarczać zamówienia z dowozem na dwa sposoby — organizując dostawy samodzielnie lub zlecając dowóz zewnętrznym firmom. Każdy z modeli dostawy ma swoje wady i zalety.

Do plusów własnych dostaw realizowanych przez restauracje możemy zaliczyć:

 • elastyczność i niezależność — restaurator sam decyduje o wielu czynnikach, takich jak strefa dowozu, koszty dostawy, minimalna wartość zamówienia. Wszystko może być dowolnie modyfikowane i dopasowywane do potrzeb restauracji;
 • oszczędność — w przypadku dużej liczby dostaw posiadanie własnego zaplecza może być tańsze niż korzystanie z usług zewnętrznych firm;
 • budowanie wizerunku marki — pojazdy, kierowcy i ich narzędzia (np. torby termiczne) stanowią idealne miejsca na reklamę restauracji.

Niewątpliwie wadą może być początkowa inwestycja we flotę dostawczą oraz zatrudnienie nowych pracowników, jednak w perspektywie czasu zainwestowane pieniądze mogą się zwrócić, jeśli ilość realizowanych zamówień z dostawą będzie wystarczająco duża.

Oprócz dostaw realizowanych samodzielnie warto rozważyć zlecenie tych działań zewnętrznym firmom. Z pewnością plusem takiego rozwiązania jest brak problemów kadrowych i kłopotów z pojazdami.

Jednak zewnętrzne dostawy mają także swoje wady:

 • koszt — dostawa małego zamówienia może pochłonąć nawet 30% jego wartości, więc ich realizowanie jest opłacalne głównie wtedy, gdy wartość koszyka zakupowego jest odpowiednio wysoka;
 • dostępność kierowców — w mniejszych miastach liczba kierowców jest niewielka, co wydłuża czas oczekiwania na zamówienie lub uniemożliwia jego złożenie;
 • problemy z reklamacją — współpraca z zewnętrznymi operatorami niesie ryzyko ograniczonej gwarancji, przez co słaba jakość dostaw może się niezasłużenie odbić na opinii restauracji.

W obu przypadkach sporym utrudnieniem mogą być kwestie logistyczne i planowanie dostaw. Rozwiązaniem jest aplikacja ROS dostarczana przez Restaumatic. Jej system ROS Delivery pozwala sprawnie zarządzać pracą kierowców (zarówno własnych, jak i zewnętrznych), tworzyć i przydzielać dostawy, a także rozliczać się z dostawcami za pomocą jednego kliknięcia.

Co warto wiedzieć, uruchamiając własną dostawę jedzenia?

Rzeczą, która interesuje wielu restauratorów, jest koszt uruchomienia własnych dostaw. Jest wiele czynników, które wpływają na koszty i opłacalność takich dowozów. Do najważniejszych możemy zaliczyć:

 • zatrudnienie kierowców;
 • pojazdy oraz energia elektryczna lub paliwo;
 • niezbędne wyposażenie dostawcy: torby termiczne, terminale płatnicze;
 • opakowania jednorazowe.

Aby dowozy były opłacalne, należy rozważyć następujące kwestie:

 • optymalna strefa dostaw — zbyt mała wiąże się z niewielką ilością zamówień, zbyt duża z długim czasem oczekiwania na zamówienie i/lub koniecznością zatrudnienia większej liczby kierowców;
 • godziny dostaw — w zależności od wielkości i charakterystyki miasta (a także strefy dostaw) godziny dostaw będą wymagały dopasowania do potrzeb klientów — jeśli w strefie znajduje się dużo biurowców, warto rozważyć dostawy już w godzinach przedpołudniowych, w przypadku osiedli mieszkaniowych lepiej rozpocząć dostawy w południe i zakończyć wieczorem;
 • minimalna wartość zamówienia (MWZ) — brak ustawienia dolnej granicy spowoduje, że część dostaw będzie całkowicie nieopłacalna. Zbyt duży próg może spowodować zmniejszenie ilości zamówień — jedna osoba z pewnością nie zamówi dla siebie trzech potraw, by osiągnąć MWZ;
 • dopłata za dowóz — część restauracji ukrywa opłatę za dowóz w nieco wyższych cenach dań w porównaniu do lokalu, natomiast inni stosują ten sam cennik, jednak doliczają dodatkową opłatę za dostawę;
 • sposoby zamawiania — oprócz zamówień składanych przez telefon warto pomyśleć o własnej stronie internetowej i portalach do zamawiania jedzenia, jednak przy ostatnich należy pamiętać o prowizji sięgającej kilkunastu procent wartości każdego zamówienia.

Choć wydaje się, że uruchomienie własnej dostawy jest pozornie skomplikowane, to w dłuższej perspektywie jest bardzo opłacalne — restauracje realizujące dużo zamówień z dostawą znacząco zwiększają swoje przychody, a prowadzenie własnych dostaw jest dla nich bardziej opłacalne, niż zlecanie tego działania zewnętrznym dostawcom.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten artykuł pokazał Wam możliwości związane z zamówieniami z dostawą i ułatwi Wam wybór pomiędzy samodzielnymi dostawami a dostawami realizowanymi przez kurierów z zewnątrz.

W kolejnych częściach zgłębiamy temat jedzenia — dowiecie się między innymi o tym, jak przygotować ofertę pod dostawy jedzenia i jak pakować zamówienia, a także promocji restauracji — opowiadamy o tym, jakie działania warto podjąć, by docierać z systemem zamówień online do klientów!