Wszystko o dostawach jedzenia. Część 2: jak dowozić jedzenie?

W poprzednim wpisie naszej serii WSZYSTKO O DOSTAWACH JEDZENIA pokazaliśmy Wam, dlaczego warto uruchomić zamówienia jedzenia z dostawą, w jaki sposób realizować dostawy jedzenia — samodzielnie czy współpracując z zewnętrzną firmą, oraz co warto wiedzieć, uruchamiając własną dostawę jedzenia.

Pewne potrawy takie jak steki, frytki czy tatar tracą swój smak oraz właściwości w dostawie. To daje jasną podstawę do wysunięcia wniosku, że menu w dostawie jedzenia powinno być inne, niż to dostępne w lokalu. Jednak zamówienia online dla restauracji to spora część obrotu i warto zastosować pare prostych zmian.

Czy zatem wystarczy okroić menu z potraw trudnych w transporcie? Niekoniecznie. Należy także zrezygnować z potraw, których przygotowanie trwa zbyt długo — w połączeniu z czasem dostawy oczekiwanie na taki posiłek może zmienić się w głodową męczarnię klientów.

Dobre menu (zarówno w dostawie jedzenia jak i w lokalu) nie powinno być obszerne, a dopasowane do potrzeb klientów! Jeśli większość dostaw jedzenia jest kierowana do rodzinnych domów, należy rozważyć wprowadzenie dziecięcego menu. Z kolei zestawy lunchowe (zupa + danie) to dobry pomysł, jeśli większość zamówień pochodzi z biurowców.

Przygotowując ofertę jedzenia z dostawą, należy dać klientowi wybór spośród kilku rodzajów zup, czy dań głównych. Zbyt obszerne menu może spowodować problem z podjęciem decyzji przez potencjalnego klienta i finalnie wybór innej restauracji.

Ciekawym zabiegiem jest wprowadzenie potraw dostępnych tylko w dostawie. Takie działanie spowoduje przekierowanie części klientów z lokalu do wirtualnego menu, co zwiększy ilość zamówień jedzenia z dowozem.

Jak pakować jedzenie w dostawie?

Podawane potrawy są wizytówką restauracji. Należy zadbać o to, by jedzenie w dostawie prezentowało się dokładnie tak samo, jak jedzenie w lokalu. 

Skutecznym sposobem pakowania jedzenia w dostawie jest wykorzystanie zgrzewarek do tac, dzięki którym wszystkie potrawy zostaną szczelnie zapakowane, co minimalizuje ryzyko przypadkowych zabrudzeń i przeciekających pudełek. Dopasowując rozmiar pojemników do wielkości dań, zmniejsza się ryzyko zniekształceń spowodowanych transportem. 

Sosy, świeże zioła i inne dodatki powinny być pakowane osobno. Dzięki temu ich właściwości nie zmienią się w czasie dostawy jedzenia, a dania nie rozmiękną od sosów.

Realizując zamówienie składające się z wielu potraw, należy opisać każdy pojemnik — klienci nie chcą zgadywać, czy dany pojemnik zawiera ich danie, czy posiłek koleżanki z biura. 

Tam, gdzie to możliwe, warto zamienić plastikowe opakowania na ich ekologiczne odpowiedniki — coraz większa liczba konsumentów jest świadoma wpływu plastiku na środowisko i z pewnością doceni ukłon restauracji w stronę natury. Tak samo ma się sprawa z jednorazowymi sztućcami — niektórzy klienci ich nie potrzebują, warto więc dać im wybór. Panel Restauratora w systemie Restaumatic oferuje opcję wyboru: czy klient życzy sobie dodatkowe sztućce, czy może chce zamówić jedzenie bez zbędnego plastiku.

Jak ustalić minimalną wartość zamówienia?

Określając minimalną wartość zamówienia (MWZ) należy rozważyć kilka istotnych kwestii.

Pierwsza z nich to konkurencja. Ile wynosi MWZ zamówienia w konkurencyjnych restauracjach, które mają podobny obszar dostaw? Minimalna wartość zamówienia powinna być zbliżona lub niższa od kwoty proponowanej przez inne restauracje.

Druga to indywidualny klient. Jaka musi być MWZ, by było możliwe złożenie zamówienia dla jednej osoby? Statystyki pokazują, że około 23% gospodarstw domowych to gospodarstwa jednoosobowe. Należy ustalić minimalną cenę tak, by zamówienie było w zasięgu portfela takiego klienta.

Kolejna to wartość koszyka zakupowego. Czy kwota za zamówienie (w przeliczeniu na jednego klienta) mieści się w przedziale 20-30 zł? Szacuje się, że właśnie tyle jest w stanie wydać klient na jeden posiłek.

Ostatnia to dopasowanie MWZ do strefy dostaw. Czy minimalna wartość zamówienia rośnie wraz z odległością adresu dostawy od restauracji? Ogólnie przyjętą praktyką jest zwiększanie MWZ wraz z dystansem, jaki musi pokonać dostawca. Jest to szczególnie ważne, gdy restauracja nie pobiera opłaty za dowóz jedzenia, a jest ona wliczona w ceny dań.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten wpis odpowiedział na nurtujące Was pytania związane z dostawami jedzenia, a przygotowanie menu w dostawie nie będzie stanowiło dla Was problemu! 

W kolejnym wpisie serii opowiadamy o tym, jak docierać do nowych klientów!