Franczyza w gastronomii: czy można zarobić na takim modelu?

Czy franczyza się opłaca? I na czym dokładnie polega ta forma działalności biznesowej? Pytania te zadaje sobie wielu przedsiębiorców, w tym ci działający w branży restauracyjnej. Dla niejednego właściciela lokalu działalność pod szyldem większej marki to większa szansa na biznesowy sukces. Jakie korzyści związane są z przejściem na franczyzę gastronomiczną i z jakimi kosztami się to wiąże?

Czym jest franczyza?

Franczyza (ang. franchising) to popularny w wielu branżach sposób prowadzenia działalności gospodarczej, który polega na prowadzeniu swojego biznesu pod szyldem innej marki. Umowa franczyzy podejmowana jest przez dwie strony: franczyzodawcę i franczyzobiorcę. Pierwsza z nich udziela praw oraz nakłada określone obowiązki i ramy prowadzenia działalności. Franczyzobiorca z kolei zobowiązuje się do wynikających z umowy opłat i zezwala na kontrolę swojej działalności, a także godzi się na ogólną koncepcję marki franczyzodawcy. Z drugiej strony ma on prawo do korzystania z wiedzy technicznej (know-how) franczyzodawcy i jego znaków towarowych oraz może korzystać z jego stałej pomocy handlowej i technicznej. 

Czy franczyza się opłaca?

Wiele początkujących przedsiębiorców branży restauracyjnej zastanawia się, czy franczyza się opłaca i czy warto przejść na tę formę działalności. Niewątpliwie posiada ona wiele zalet, które sprawiają, że jest to krok warty rozważenia.

Zaletą szczególnie ważną dla przedsiębiorców stawiających pierwsze kroki w branży jest na pewno wynikające z franczyzy gastronomicznej poczucie bezpieczeństwa. Decydując się na przejście pod skrzydła rozpoznawalnej i ugruntowanej na rynku marki, zyskuje się duże szanse powodzenia i zdobycia zaufania wśród klientów.

Do plusów franczyzy gastronomicznej należą również: zaoszczędzenie środków na działania reklamowe czy korzystanie z wiedzy technicznej franczyzodawcy i pomoc, na jaką może liczyć z jego strony. Na początkowym etapie działalności dotyczy ona kompleksowych wytycznych odnośnie wyposażenia lokalu, produktów, kontaktów z dostawcami i systemu wynagradzania personelu. Wszystko to jest znaczącym ułatwieniem dla franczyzobiorcy, który  na wstępie jest w stanie określić wysokość swoich przychodów.  

Koszty uzyskania licencji 

Z decyzją o założeniu działalności franczyzowej wiążą się oczywiście również pewne koszty, przede wszystkim opłata licencyjna. Musi być ona uiszczona przez franczyzobiorcę na samym początku działania biznesu. Jest ona podstawą dla uzyskania przez franczyzobiorcę wszelkich korzyści wynikających z umowy franczyzowej: możliwości korzystania z logo marki, dostęp do bazy dostawców czy pakietów szkoleń.

Dokładne koszty uzyskania licencji uzależnione są od kilku czynników. Należą do nich doświadczenie, pozycja franczyzodawcy na rynku. Podejmując działalność franczyzową pod skrzydłami renomowanej marki, należy liczyć się z wyższą ceną. Mają na nią wpływ także konkretne zapisy umowy, między innymi zapewniany franczyzobiorcy pakiet usług, czas trwania umowy czy wysokość analogicznych opłat pobieranych przez konkurencyjne marki gastronomiczne funkcjonujące na rynku.

Kaucja gwarancyjna franczyzy

Do opłat związanych z przejściem na franczyzę gastronomiczną należy również kaucja gwarancyjna. Mimo że zapisy polskiego prawa nie definiują jej dokładnie, to jednak przyjmuje się, że jest to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiąca odszkodowanie w razie niewywiązania się z niego. Jest to więc zabezpieczenie finansowe dla franczyzodawcy. Kaucja gwarancyjna franczyzy może podlegać opodatkowaniu PIT i VAT – wszystko zależy od zapisów umowy franczyzowej.

Szeroki wybór ofert franczyzowych

Zaletą przejścia na franczyzę w branży gastronomicznej jest szeroki wybór ofert rozmaitych marek. Wiele sieci restauracji czy kawiarni decyduje się bowiem na takie rozwiązanie i aktywnie poszukuje przedsiębiorców zainteresowanych prowadzeniem biznesu pod wspólnym szyldem. Chcąc zostać franczyzobiorcą, warto dokładnie przeanalizować rynek: wziąć udział w targach gastronomicznych czy zajrzeć do bazy ogłoszeń, które publikowane są na stronach internetowych organizacji franczyzodawców. 

Dlaczego warto otworzyć franczyzę gastronomiczną?

Franczyza gastronomiczna to forma działalności, która może przynieść przedsiębiorcy mnóstwo profitów. Do najważniejszych z nich należą:

  • funkcjonowanie pod szyldem znanej marki – ułatwi to pozyskanie pierwszych klientów, dla których działalność franczyzodawcy będzie godna zaufania;
  • dostęp do wiedzy technicznej marki – know-how franczyzodawcy może okazać się pouczająca i być prawdziwym „przepisem na sukces”;
  • wsparcie od franczyzodawcy – od doradztwa w prowadzeniu lokalu po dostęp do kontrahentów oferujących produkty i elementy wyposażenia restauracji w atrakcyjnych cenach;
  • zaoszczędzenie na działalności reklamowej – niższe koszty reklamy wynikają z tego, że ich realizację bierze na siebie franczyzodawca. Jednocześnie będąc częścią większej sieci biznesowej, można liczyć na lepsze efekty kampanii reklamowych, których zasięg ma niekiedy nawet charakter ogólnokrajowy;
  • dostęp do bazy dostawców – zaoszczędzi to czas i energię włożoną w poszukiwanie najlepszych źródeł wykorzystywanych produktów;
  • propozycja gotowego menu – sprawdzona i pozytywnie zweryfikowana przez klientów karta dań to jeden z kluczy do sukcesów każdej restauracji.

Social Media Specialist

W Restaumatic zajmuję się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.