Rower gastronomiczny: food bike pomysłem na sezonowy biznes

Mobilna gastronomia to świetna i coraz bardziej popularna alternatywa dla tradycyjnych restauracji. Street food to szeroka gama możliwości – od doboru miejsca po wybór menu. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się rowery gastronomiczne. Czym są, jakie posiadają zalety i dlaczego food bike to idealny pomysł na sezonowy biznes?

Co to jest rower gastronomiczny?

Wózki i rowery gastronomiczne to jedne z najczęściej spotykanych form mobilnej gastronomii. Rower gastronomiczny to zazwyczaj obsługiwany przez jedną osobę, trójkołowy pojazd z wydzielonym stanowiskiem do wydawania napojów lub żywności. Jego ogromną zaletę stanowi możliwość ustawienia go w dowolnej lokalizacji oraz szybkiej zmiany oferty. W zależności od pory roku lub okazji możemy umieścić swój food bike na bulwarze, plenerowym festiwalu lub nadmorskim deptaku, sprzedając lody, kawę lub ciepłe przekąski.

Food Bike jako biznes sezonowy

Mobilna gastronomia to biznes wymagający otwartości, elastyczności i zaangażowania. Sprzedaż często uzależniona jest od warunków pogodowych, dlatego należy być przygotowanym na każdą sytuację. Podczas wyboru roweru gastronomicznego warto wybrać taki wysokiej jakości, z długą gwarancją i możliwością serwisowania. Choć food bike uznawany jest raczej za biznes sezonowy, to wybierając pojazd z opcją modułowości zyskujemy możliwość prowadzenia biznesu przez cały rok.

Rower wyposażony w dodatkowe moduły będzie świetnym pomysłem na biznes całoroczny i pozwoli sprzedawać zarówno ciepłe, jak i zimne napoje czy przekąski. Przykładowo w sezonie letnim możemy sprzedawać lody, a w zimowym kawę, herbatę czy kakao. Dobre pojazdy gastronomiczne wyposażone są także w odpowiednie akumulatory, co daje możliwość sprzedaży  przez cały dzień. Dzięki temu rozwiązaniu łatwiej utrzymamy świeżość produktów i nie będziemy musieli przerywać pracy na dostawy. Jest to ogromna zaleta niezależnie od tego, czy preferujemy biznes sezonowy, czy całoroczny. 

Jak przyciągnąć klientów?

W gastronomii, ze względu na dużą i prężnie działającą konkurencję, rywalizacja to nieodłączny element prowadzenia tego rodzaju biznesu. Zarówno w przypadku klasycznej restauracji, jak i mobilnej gastronomii, przyciągnięcie klientów to jedno z najważniejszych zadań. Szybkość, oryginalność, zdecydowanie i kreatywność to cechy, które mogą zadecydować o przyszłym sukcesie i wzroście sprzedaży.

Istnieje wiele sposobów na zaciekawienie i przyciągnięcie klientów swoją ofertą – od tradycyjnego rozdawania ulotek po nowoczesne reklamy w social mediach. Dobrym pomysłem jest także wprowadzanie programów lojalnościowych, np. w postaci zbierania punktów, dzięki którym klienci będą mogli otrzymać dowolnie wybrany przez nas gratis lub dodatek.

Produkty wysokiej jakości

Niezależnie od tego, jakie produkty sprzedajemy, wysoka jakość to coś, co pomoże nam wyróżnić się z tłumu. W sezonie letnim najlepiej postawić na sprzedaż lodów – rzemieślniczych, tajskich lub włoskich. Lodowe przysmaki można sprzedawać niemal wszędzie, a ich smak skusi zarówno dorosłych, jak i dzieci. 

Oprócz lodów dobrym pomysłem na dochodowy biznes jest sprzedaż napojów (w tym kawy, herbaty), kanapek czy małego garmażu. Klienci nie pogardzą także pysznymi domowymi lemoniadami czy aromatyczną ciepłą herbatą. Co najlepsze, sprzedaż tych produktów możliwa jest przez cały rok, dzięki czemu nie ograniczamy się jedynie do sezonu letniego. Również zmieniając lokalizację, możemy dopasowywać ofertę do klientów i ich aktualnych potrzeb.

Harmonogram postojów – dopasuj się do klienta

Wybranie odpowiedniej lokalizacji dla naszego roweru gastronomicznego lub rikszy do lodów to kolejna ważna część biznesu. Aby zaparkować pojazd gastronomiczny w danym miejscu, powinniśmy sporządzić stosowne dokumenty i podpisać umowę z właścicielem terenu.

Jeśli teren, na którym chcemy sprzedawać nasze produkty, należy do miasta, powinniśmy zwrócić się z wnioskiem do odpowiednich organów samorządowych. Często zdarza się także, że podczas sezonu miasto samo ogłasza przetargi na konkretne lokalizacje przeznaczone dla biznesów sezonowych. Trzeba także pamiętać, że niektóre obszary miejskie są z góry wyłączone z handlu obwoźnego. Podczas szukania dogodnej lokalizacji warto uzbroić się w cierpliwość i po dopełnieniu wszystkich formalności przygotować informacje dla klientów. Jeśli nasz rower będzie odwiedzał kilka miejsc w ciągu dnia czy miesiąca warto uprzedzić ich o tym za pomocą ulotek lub postów w mediach społecznościowych.

Zalety i wady roweru gastronomicznego

Mobilna gastronomia zyskuje na popularności i przyciąga zarówno młodych, jak i doświadczonych restauratorów. Jakie są główne zalety i wady tego biznesu? Wśród tych ostatnich dominuje przede wszystkim zależność od warunków atmosferycznych. Główne zalety natomiast to:

  • brak kosztów najmu lokalu, które w dużych miastach wynoszą około 10 tys. złotych oraz kosztów wyposażenia i remontu, które często przekraczają ponad 100 tys. złotych. Rowery gastronomiczne to zdecydowanie bezpieczniejsza inwestycja, która zwraca się w ciągu jednego sezonu;
  • elastyczne dopasowywanie się do dynamicznego rynku – to niewątpliwie jeden z największych atutów mobilnej gastronomii. Możliwość dowolnego wyboru lokalizacji sprawia, że zawsze jesteśmy tam, gdzie nasi klienci;
  • możliwość szybkiej zmiany oferty z letniej na zimową – rower gastronomiczny może być świetnym źródłem dochodu przez cały rok;
  • możliwość pracy jedynie w sezonie – jeśli chcemy prowadzić biznes jedynie w określonym czasie, przez resztę roku możemy przechować rower gastronomiczny w garażu.

Koszty food bike

Jakie są koszty prowadzenia roweru gastronomicznego? Odpowiedź brzmi – o wiele mniejsze niż tradycyjnej restauracji. W przypadku wynajmu lokalu do kosztów musimy doliczyć nie tylko czynsz, ale także remont, koszty wyposażenia i pracowników. Mobilna gastronomia pozwala na prowadzenie biznesu samodzielnie w dogodnym dla nas czasie. Dzięki możliwości umieszczenia roweru w dowolnej lokalizacji możemy łatwo dopasować się do klientów i liczyć na szybki zysk.

Koszt roweru gastronomicznego to około 20 tysięcy złotych. Gotowa do pracy riksza do sprzedaży lodów kosztuje około 25 tysięcy złotych. Koszty inwestycji zwracają się szybko, a nadwyżki można wykorzystać do podwyższenia jakości produktów. Tradycyjna restauracja nie jest w stanie zapewnić nam takich samym zysków w tak krótkim czasie.

Social Media Specialist

W Restaumatic zajmuję się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.