Wirtualna restauracja: cloud i dark kitchen. Nowy trend na biznes

72% Polaków przyznaje, że w ciągu ostatniego roku zamówiło jedzenie z dowozem. Dla 70% z nich nie ma znaczenia, czy restauracja, z której zamawiają dania, jest tradycyjna, czy ma tylko kuchnię[10]. Model dark kitchen zyskuje na popularności. Na czym polega? Czym jest wirtualna restauracja? Jak ją prowadzić? Sprawdź!

Czym jest wirtualna restauracja?

Wirtualna restauracja sprzedaje posiłki przez internet, wyłącznie za pośrednictwem dostawy. Klient nie ma możliwości skonsumowania potrawy na miejscu, czyli w restauracji przy stoliku. W restauracji wirtualnej namacalna jest wyłącznie kuchnia. To w niej się realizuje zamówienia, z niej wychodzą gotowe dania. Klienci nie muszą znać lokalizacji kuchni, z której pochodzi jedzenie. Istotny jest system sprzedaży online lub aplikacja, służące do zamawiania potraw

Wirtualna restauracja może mieścić się w:

● stacjonarnej restauracji;

● kuchni przemysłowej;

● food trucku; 

Zarówno stacjonarna restauracja, jak i food truck mogą, poza swoją ofertą kulinarną – proponować ofertę marek wirtualnych, które działają wyłącznie w dostawie. Z kolei kuchnia przemysłowa służy wyłącznie do przygotowywania potraw. Warto wspomnieć, że restauratorzy mogą skorzystać z naszej aplikacji Apetilo, przeznaczonej do zamawiania jedzenia online. Przyłączenie lokalu do aplikacji pozwala restauracji na rozwinięcie sprzedaży w sieci i budowanie bazy klientów.

Jak działa dark kitchen/ghost kitchen/cloud kitchen?

Restauracja wirtualna stanowi koncept restauracyjny pozbawiony tradycyjnej formy kulinarnej. Istnieje wyłącznie online, oferując dostawę lub odbiór. W restauracji wirtualnej nie ma sali, zaplecza, magazynu, obsługi „na żywo”. Korzysta się w niej wyłącznie z kuchni, która służy do przygotowania potraw.

Format kuchni wirtualnej dotarł do nas z Zachodu, gdzie rozwijał się prężnie jeszcze przed pandemią COVID-19. Oczywiście pandemia również przyczyniła się do popularyzacji tego formatu gastronomicznego. Kuchnia po pandemii (częściej niż przed) przyjmuje postać wirtualną. W Polsce trend ten dynamicznie się rozwija, a restauratorzy stają się świadomi korzyści, które płyną z wirtualnej restauracji.

Wirtualna kuchnia – korzyści

Prowadzenie cloud kitchen jest pod wieloma względami o wiele korzystniejsze i bardziej opłacalne od działalności w tradycyjnej formule. Wirtualni restauratorzy doceniają mniejsze koszty ogólne, większy komfort pracy pracowników oraz elastyczność tego modelu biznesowego. Ponadto restauracje wirtualne wykazują dość dużą odporność na obostrzenia, jakie może wymusić pandemia (kontakt z drugim człowiekiem jest dość ograniczony).

Jedno miejsce – kilka restauracji

Model wirtualnej gastronomii pozwala łączyć kilka franczyz w jednym miejscu. W jednej kuchni mogą powstawać różne dania na zlecenie wielu marek. Dark kitchen umożliwia również realizowanie zamówień innych lokali gastronomicznych, które w wyniku dużej liczby klientów, nie są w stanie wykonać serwisu.

Zmniejszenie kosztów

Warto podkreślić, że cloud kitchen generuje mniejsze koszty ogólne w porównaniu do tradycyjnej restauracji. Wirtualny restaurator nie musi płacić wysokiego czynszu w atrakcyjnej biznesowo lokalizacji. Taki model kuchni nie wymaga również inwestycji w wystrój i dekoracje wnętrz. Ponadto dark kitchen pozwala zredukować wydatki związane ze zużyciem energii elektrycznej.

Większa higiena i komfort pracy pracowników

Okazuje się, że model dark kitchen ogranicza liczbę obowiązków, za które odpowiada personel. W restauracji wirtualnej główny nacisk jest bowiem skoncentrowany na przygotowaniu dań i dostawie. Zmniejsza się również konieczność rekrutowania dodatkowego personelu – nie ma potrzeby  zatrudnienia kelnera czy osoby pilnującej recepcji sali.

Prowadzenie wirtualnej kuchni – co warto wiedzieć?

Przed rozpoczęciem działalności w formie cloud kitchen, należy zadbać o kluczowe kwestie, które mogą przyczynić się do zwiększenia zysków lokalu.

Co jest ważne dla w prowadzenia kuchni wirtualnej?:

1. Formalności – formalności potrzebne do założenia wirtualnej restauracji nie różnią się od tych potrzebnych do uruchomienia działalności tradycyjnej. Założenie małej gastronomii nie jest skomplikowane. Należy pamiętać o rejestracji działalności w CEIDG lub KRS. Zgłoszenie rozpoczęcia działalności we wniosku do CEIDG należy wykonać na dzień złożenia wniosku CEIDG-1.

2. Lokal i lokalizacja wirtualnej kuchni – w tym przypadku należy m.in. zadbać o ergonomię miejsca pracy. Warto też sprawdzić, jak potrawy zachowują się w czasie dostawy. Istotne jest, by lokal wirtualnej kuchni był dobrze skomunikowany z resztą miasta;

3. Wygodny, szybki i opłacalny system do zamówień online dla restauracji  –  system dostarcza korzystnych rozwiązań, które pomagają zoptymalizować pracę lokalu. Pozwala m.in. na redukcję kosztów, budowanie elektronicznej bazy kontaktów, a także umożliwia pozyskanie nowych klientów w sieci. Restaurator może zyskać profesjonalną stronę www z system online do zamawiania albo połączyć istniejącą stronę z panelem systemu;

4. Profesjonalny system RePOS – usprawnia procesy związane z działaniem restauracji z poziomu jednej aplikacji. System jest przeznaczony do zarządzania restauracją i pozwala na przyjmowanie zamówień od klientów z różnych źródeł: ze strony, z aplikacji mobilnej, telefonicznie. Interfejs narzędzia jest przejrzysty oraz łatwy w obsłudze, dzięki czemu daje szybki dostęp do potrzebnych danych;

5. Właściwa strategia marketingowa i biznesplan –  to jedne z kluczowych elementów, od których może zależeć powodzenie biznesu;

6. Dobrze wyposażona kuchnia – właściwa jakość sprzętów i urządzeń kuchennych przekłada się na jakość dań;

7. Proste i spójne menu – taka karta najlepiej się sprawdza w cloud kitchen.

Wirtualna restauracja – podsumowanie

Decydując się na prowadzenie wirtualnej restauracji, trzeba mieć świadomość, że choć stanowi ona odwrócenie tradycyjnego modelu restauracji, to musi spełniać główne warunki potrzebne do rozkręcenia biznesu gastronomicznego. Podstawę stanowi właściwy i szczegółowy biznesplan, odpowiednio zdefiniowana grupa docelowa, a także dobrze wyposażona kuchnia. Ważny jest również personel, który potrafi gotować. Warto skorzystać z gotowych rozwiązań, usprawniających zarządzanie lokalem. Z taką wiedzą można śmiało podbijać rynek wirtualnej gastronomii.

Bibliografia:

Brand & Marketing Coordinator

Odpowiada za planowanie i realizację strategii marketingowej Restaumatic w PL i w oddziałach zagranicznych. Koordynuje i analizuje działania online i offline.