Bon turystyczny w restauracji: kiedy można nim płacić za dania?

Polski Bon Turystyczny to nazwa świadczenia przysługującego rodzinom z dziećmi do 18 roku życia, który można wykorzystać w całej Polsce na noclegi i imprezy turystyczne. Pomiędzy sierpniem 2020 roku a czerwcem 2022 roku łączna kwota transakcji opłaconych bonem turystycznym wyniosła aż ponad 2 miliardy złotych, a samych bonów wydano ponad 4 miliony. Jaka jest wysokość tego świadczenia i do kiedy obowiązuje? Gdzie można wykorzystać bon turystyczny i jak płacić bonem turystycznym w restauracji?

Czym jest bon turystyczny?

Głównym celem wprowadzenia od 1 sierpnia 2020 roku bonu turystycznego miało być ożywienie polskiej branży turystycznej, która znacznie ucierpiała za sprawą lockdownu wynikającego z pandemii Covid-19. Wysokość świadczenia wynosi 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia, któremu przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+ (1 tysiąc w przypadku dziecka niepełnosprawnego) i można je wykorzystać jeszcze do końca września 2022 roku. Bon turystyczny wydawany jest za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS w formie dokumentu elektronicznego. Zarówno aktywacja, jak i płatność bonem turystycznym w restauracji czy hotelu są bardzo proste, szybkie i bezproblemowe. 

Jak aktywować bon turystyczny?

Płatność bonem turystycznym jest bardzo prosta, jednak jak go aktywować? Ta czynność również nie powinna sprawić problemów. Wszystko, co trzeba zrobić, aby aktywować bon turystyczny, to wejść na stronę Platformy Usług Elektronicznych ZUS. W zakładce „Ogólny” należy następnie znaleźć w menu bocznym zakładkę „Polski Bon Turystyczny”. W polu „Mój bon” można upewnić się, kto z rodziny jest uprawniony do otrzymania świadczenia (jest nią osoba, która wcześniej składała wniosek z programu Rodzina 500+), a następnie wygenerować dokument elektroniczny. Cała procedura jest zatem bardzo prosta i nie wymaga składania wniosku. W przypadku wszelkich pytań i wątpliwości warto odwiedzić dedykowane Polskiemu Bonowi Turystycznemu strony administracji państwowej lub zadzwonić na infolinię ZUS. 

Na co można wykorzystać bon turystyczny?

Warto wiedzieć, gdzie można wykorzystać bon turystyczny oraz jak płacić bonem turystycznym. 

Środki ze świadczenia obowiązują przy płatnościach za:

  • hotele i pensjonaty;
  • lokale gastronomiczne wchodzące w skład obiektów turystycznych (na przykład restauracja hotelowa);
  • gospodarstwa agroturystyczne;
  • campingi;
  • imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego (na przykład wycieczki i kolonie, „zielone szkoły”, wycieczki, obozy sportowe, zloty harcerskie);
  • wybrane parki rozrywki, aquaparki i inne obiekty. oferujące atrakcje dla dzieci.

Bonu turystycznego nie można natomiast wykorzystać w celu opłacenia przejazdu (opłata za paliwo lub komunikację publiczną), pobytu w kinie i teatrze czy restauracji (z wyjątkiem lokali gastronomicznych będących częścią obiektu turystycznego). 

Bon turystyczny w restauracji – kiedy można go wykorzystać?

Czy można wykorzystać bon turystyczny w restauracji? Jak już wspomnieliśmy, jest to możliwe, ale tylko w niektórych lokalach gastronomicznych – tych stanowiących integralną część hotelu, pensjonatu czy innego miejsca oferującego noclegi. A zatem chcąc zapłacić bonem turystycznym za posiłek, można to zrobić wyłącznie, jeśli jest on oferowany wraz z noclegiem. 

Jak płacić bonem turystycznym w restauracji?

Jak dokładnie przebiega płatność bonem turystycznym? Bon okazuje się podczas rezerwacji pobytu w obiekcie turystycznym lub już w momencie zakwaterowania. Płatność odbywa się automatycznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego ZUS. Jedyne, co trzeba zrobić, to przekazać 16-cyfrowy numer bonu danemu podmiotowi w celu weryfikacji salda, a następnie potwierdzić transakcję za pomocą dwóch kodów. Pierwszy z nich jest wysyłany na skrzynkę mailową w momencie aktywacji bonu, a drugi przychodzi w chwili transakcji SMS-em. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania jego środków. W przypadku pobytu w hotelowej restauracji cały proces odbywa się w dokładnie ten sam sposób. 

Bon turystyczny w restauracji – podsumowanie

W górach, na Mazurach, czy nad Bałtykiem – bez względu na to, gdzie spędzasz rodzinne wakacje lub weekendowy wypad, możesz skorzystać z bonu turystycznego. Kto jeszcze tego nie zrobił, musi się jednak pospieszyć – Polski Bon Turystyczny obowiązuje bowiem jedynie do 30 września 2022 roku. Przed wykorzystaniem świadczenia warto dokładnie zapoznać się z zasadami jego realizacji, na przykład dotyczącymi tego, w których restauracjach można nim realizować transakcje. Można w tym celu odwiedzić dedykowane strony internetowe lub zadzwonić na infolinię Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Social Media Specialist

W Restaumatic zajmuję się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.