5 sprawdzonych strategii łagodzenia konfliktów między pracownikami w branży gastronomicznej

Konflikty w miejscu pracy są nieuniknione i mogą się zdarzać dość regularnie, szczególnie w gastronomii. To, jak zachowuje się Twój personel, gdy dochodzi do konfrontacji, to jednak tylko część problemu. Dzięki temu, że pracownicy potrafią szybko i skutecznie rozwiązywać konflikty restauracja działa sprawniej i klienci są bardziej zadowoleni.

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad oraz wskazówek, które pomogą Ci rozwiązywać konflikty pracownicze z łatwością, mając na uwadze najlepszy interes pracowników, jak i firmy.

Jak poznać, kiedy pracownik jest nieszczęśliwy i dlaczego to ma znaczenie?

Kluczem do radzenia sobie z niezadowolonymi pracownikami jest najpierw rozpoznanie problemu. W większości przypadków, nieszczęśliwy pracownik jest łatwy do zauważenia. Jednak nie zawsze jest to takie proste. Dlatego upewnij się, że masz co najmniej jedno comiesięczne spotkanie z każdym pracownikiem. Niektórzy pracownicy będą ukrywać swoje frustracje, ale dobra rozmowa jeden na jeden może ujawnić ukryty konflikt. Radzenie sobie z niezadowolonymi pracownikami jest tym łatwiejsze, im wcześniej zdasz sobie sprawę, że są oni zdenerwowani. Ma to kluczowe znaczenie nie tylko dla utrzymania ich w pracy, ale także dla wyniku finansowego. Jak pokazują ostatnie badania, szczęśliwi pracownicy są o 12% bardziej wydajni niż nieszczęśliwi. Ponadto, rozgniewani lub niezadowoleni członkowie zespołu są bardziej skłonni do wszczynania konfliktów: z Tobą, Twoimi klientami, a najczęściej – z innymi członkami zespołu. 

Kłócący się ludzie

5 porad dotyczących postępowania z niezadowolonymi pracownikami i zapobiegania konfliktom

W gastronomii do rozwiązywania konfliktów można stosować różne sposoby, takie jak: opracowywanie skutecznych strategii komunikacyjnych, zapewnianie szkoleń dotyczących radzenia sobie w trudnych rozmowach lub sytuacjach oraz tworzenie struktur rozwiązywania sporów. Dzięki zrozumieniu, jak skutecznie rozwiązywać konflikty w miejscu pracy, restauracje mogą stworzyć bardziej harmonijne środowisko dla swoich pracowników. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie 5 porad, które warto wprowadzić w lokalu zanim dojdzie do eskalacji problemów wewnętrznych. 

Zaangażuj w to swoich menedżerów

Każda restauracja powinna mieć plan postępowania podczas wybuchu konfliktu między pracownikami. Warto przeanalizować kroki takiej strategii z menedżerami i upewnić się, że są oni świadomi wszelkich technik stosowanych w celu rozwiązania sporów. W ten sposób personel będzie wiedział jak się zachowywać, żeby od razu “zgasić powstały pożar”. 

Wczesne rozwiązywanie problemów

Jeśli pracownik zwróci się do kierownictwa z problemem, zwłaszcza jeśli dotyczy on innego członka zespołu, poświęć mu uwagę, której potrzebuje. Takie podejście do niezadowolonych pracowników może zazwyczaj powstrzymać narastanie problemów, które wymagają natychmiastowego rozwiązania.

Najpierw obserwuj i słuchaj

Czasami radzenie sobie z niezadowolonymi pracownikami oznacza przyjęcie na początku tzw. postawy „hands off”, czyli sposobu zarządzania, w którym pozwalasz ludziom podejmować ich decyzję i nie angażujesz się w nie bezpośrednio. Jeśli zaczynasz słyszeć sygnały świadczące o kłótni między pracownikami, słuchaj zanim się zaangażujesz. Niektóre konflikty w restauracjach można rozwiązać bez ingerencji menedżera. Zwróć uwagę na temat i ton dyskusji, a następnie określ, czy naprawdę musisz zajmować się niezadowolonymi pracownikami – lub czy mogą sobie poradzić sami.

Zero tolerancji dla mobbingu

Bardzo dużym problemem w miejscu pracy może być mobbing. Ten podpunkt dotyczy mniej rozwiązania konfliktów, a bardziej upewnienia się czy wszyscy czują się bezpiecznie w Twoim miejscu pracy. Pamiętaj, że wyraźne określenie jakie zachowanie nie jest tolerowane i wytłumaczenie jak zapobiegać mobbingowi jest podstawą wdrażania nowego pracownika. Dostarczenie jasnych wytycznych na temat tego, co stanowi nieakceptowalne zachowanie jest kluczowe. Brak jasnych reguł na temat tego jak się NIE zachowywać jest jedną z głównych przyczyn konfliktów w miejscu pracy. Musisz chronić swoich pracowników i zapewnić im bezpieczne środowisko pracy: zaczyna się to od jasnego określenia, co jest,a co nie jest tolerowane.

Postępuj zgodnie z dyscypliną

Upewnij się, że Twój zespół jest świadomy kar obowiązujących za naruszenie Twoich wytycznych i bądź konsekwentny w ich egzekwowaniu. Częścią radzenia sobie z niezadowolonymi pracownikami jest zapewnienie im zdrowego strachu przed złym postępowaniem.

Rozwiązywanie konfliktów między pracownikami – podsumowanie

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest stworzenie miejsca pracy wolnego od niepotrzebnych konfliktów. Bądź proaktywny i zacznij od zapoznania się z tymi skutecznymi sposobami na poprawę morale pracowników. Jeśli napięcie występuje między kuchnią a wydawką, zachęcanie do komunikacji między zespołami może pomóc im zrozumieć znaczenie każdej roli. Dzięki temu zyskuje się wzajemny szacunek dla każdej pozycji, co może prowadzić do mniejszej liczby konfliktów w przyszłości. Zbierz wszystkich razem, organizując imprezę integracyjną – daj szansę, żeby wszyscy zapoznali się ze sobą w komfortowych warunkach. Co najważniejsze, sam dawaj przykład! Radzenie sobie z niezadowolonymi pracownikami zaczyna się od zespołu zarządzającego i przenosi się na personel. Twój zespół będzie wdrażał Twoje zachowanie, więc traktuj każdego pracownika sprawiedliwie i z szacunkiem. Jeśli pojawi się jakiś problem, zajmij się nim szybko, korzystając z 5 wskazówek dotyczących rozwiązywania konfliktów w restauracjach, które znajdziesz powyżej. Następnie przejdź dalej, nie rozwodząc się nad wynikiem. Zajmowanie się niezadowolonymi pracownikami może nie być najprzyjemniejszą częścią pracy, ale jest konieczne.

Social Media Specialist

W Restaumatic zajmuję się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.