Zarobki lokalu gastronomicznego. Ile zarabia właściciel restauracji?

Na rentowność lokalu wpływa m.in.: lokalizacja, w jakiej prowadzimy działalność, nasza konkurencja, liczba pracowników oraz rodzaj serwowanych dań. Trzeba pamiętać, że stworzenie restauracji jest przedsięwzięciem, które może wymagać dużego nakładu finansowego. Dlatego przed otwarciem lokalu, chcemy się dowiedzieć, ile można zarobić na restauracji i jaka jest rentowność takiej inwestycji. A zatem – czy biznes gastronomiczny jest opłacalny? 

Dane statystyczne

Prowadzenie restauracji – czy się opłaca?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, czy prowadzenie restauracji jest opłacalnym biznesem. Wszystko zależy od tego, jak przyjmie się nasza kuchnia i czy będzie wzbudzała długotrwałe zainteresowanie u klientów. Warto również sprawdzić, w jakim modelu biznesowym możemy prowadzić nasz lokal i czy jest on opłacalny.

Lokale bez wypracowanej strategii i biznesplanu, w złej lokalizacji, bez dobrych jakościowo produktów, działające chaotycznie i pozwalające sobie na błędy nie będą cieszyły się popularnością. Z kolei nawet dobre restauracje muszą liczyć się z liczną konkurencją i zmiennymi warunkami ekonomicznymi, które mogą utrudnić im funkcjonowanie. Widać więc, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do otwarcia i stworzenie zawczasu długofalowego planu działania.

Zarobki w branży gastronomicznej

Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że mediana zarobków w branży gastronomicznej wynosi 3,370 złotych brutto. Pensja ta różni się jednak w zależności od stanowiska, posiadanego doświadczenia, wielkości restauracji, a także województwa. Tym samym zarobki pracowników gastronomii są wyższe w większych miastach, a zdecydowanie niższe w mniejszych miejscowościach. 

Dużą rolę w wysokości wynagrodzenia odgrywa także rodzaj umowy, na którą zatrudniony jest pracownik. W dużym mieście, takim jak na przykład Warszawa, zarobki szefa kuchni oscylują w granicach 5 do 6 tysięcy złotych brutto. Z kolei kelnerzy i pomoc kuchenna mogą liczyć na stawki w granicach od 19 do 25 złotych na godzinę. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku barmanów, których zarobki oscylują w granicach od 19 do 30 złotych za godzinę. 

W kontekście zarobków i rentowności lokalu gastronomicznego pomocne są rozwiązania takie jak system zamówień online. Restaumatic oferuje proste w obsłudze rozwiązanie, które umożliwia właścicielom restauracji nie tylko uruchomienie własnej strony internetowej, ale także wprowadzenie efektywnego systemu do zamawiania online. Dzięki temu klienci mogą łatwiej składać zamówienia, a restauratorzy zyskują narzędzie do lepszego zarządzania zamówieniami, co przekłada się na zwiększenie przychodów.

Zarobki właściciela restauracji

Ile zarabia właściciel restauracji po odliczeniu wszystkich kosztów? Odpowiedź także nie jest prosta i zależy od wielu czynników. Średnio szacuje się, że zarobek właściciela to od 8% do 15% wartości zamówienia. 

W Polsce największą część ceny produktów stanowią koszty surowców, obsługa oraz przygotowanie dania, koszty związane z mediami oraz podatki. Marża, jaką pobiera właściciel na pojedynczym zamówieniu, jest jedną z najmniejszych części składowych. Tym samym, aby mówić o wysokich i satysfakcjonujących zarobkach, potrzebne jest dobre wyważenie ceny i spora sprzedaż.

Liczenie pieniędzy przez mężczyznę

Ryzyko związane z biznesem restauracyjnym 

Omawiając zarobki restauracji i rentowność tej inwestycji, trzeba wspomnieć o ryzyku związanym z biznesem gastronomicznym. Każdy właściciel powinien być bowiem świadomy konsekwencji, jakie może nieść za sobą posiadanie lokalu. Branża gastronomiczna jest jedną z trudniejszych nisz. Szacuje się, że większość nowopowstałych lokali nie przetrwa pierwszego roku funkcjonowania. Na zjawisko to mają wpływ zarówno czynniki wewnętrzne (np. źle prowadzony lokal), jak i zewnętrzne (np. sytuacja ekonomiczna i polityczna kraju). 

Niedawna pandemia mocno zweryfikowała rynek gastronomiczny i doprowadziła do zamknięcia sporej części branży. Stałymi problemami są także duże rotacje pracowników, zmieniające się przepisy i wymagania sanepidu czy sezonowe remonty infrastruktury miejskiej, utrudniające codzienne funkcjonowanie. 

Najczęstsze błędy popełniane przez restauratorów

Jak zatem sprawić, aby prowadzenie restauracji wiązało się z sukcesem? Przede wszystkim sumiennie przygotować się do przedsięwzięcia i nie pozostawiać żadnych kwestii losowi. Upadek większości lokali gastronomicznych związany jest zarówno ze złym zarządzaniem, jak i z niedoszacowaniem podstawowych kosztów. 

Na porażkę często składają się także problemy z łańcuchami dostaw, złe gospodarowanie żywnością, brak dobrej obsługi i brak długofalowych planów na rozwój oraz promocję miejsca. Otwierając restaurację, trzeba być świadomym, że jest to inwestycja, która zwraca się dopiero z czasem. 

Jeśli nastawiamy się na szybki i łatwy zysk, możemy się bardzo rozczarować. Zwykle pierwsze miesiące są dla lokalu trudne i wymagają wzmożonej pracy. Przed podjęcie decyzji o otwarciu restauracji warto zorientować się, jak zacząć wdrażać nasze pomysły w życie oraz od czego zacząć nasze działania gastronomiczne.

Czy gastronomia do dobry biznes? – podsumowanie

Własna restauracja to biznes, który wymaga dużego zaangażowania i pasji – zarówno od właściciela lokalu, jak i całego zespołu pracowników. Funkcjonowanie w branży gastronomicznej wiąże się z dużym ryzykiem, ale i możliwością wysokich zarobków – wszystko zależy od naszego przygotowania oraz umiejętności przetrwania trudnych początków funkcjonowania restauracji.

Social Media Specialist

W Restaumatic zajmuję się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.