Sztuczna inteligencja w branży restauracyjnej. Zalety i wady

O plusach i minusach automatyzacji i rozwoju technologii dyskutuje się od dziesięcioleci, ale wydaje się, że przyszłość już nadeszła. Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w branży restauracyjnej już od jakiegoś czasu. Do tej pory były to usprawnienia, które nie wzbudzał tak dużej uwagi, nie był dla społeczeństwa szokujące. Automatyzacja restauracji oparta na sztucznej inteligencji zmienia sposób funkcjonowania restauracji jaki znaliśmy do tej pory i na pewno prędko nie zniknie.

Jak sztuczna inteligencja zmienia restauracje?

Obecnie coraz więcej restauracji wykorzystuje sztuczną inteligencję do automatyzacji procesów obsługi. Korzystają z chatbotów lub asystentów głosowych opartych na sztucznej inteligencji, aby przyjmować zamówienia, zarządzać rezerwacjami, a nawet polecać dania w oparciu o gusta klientów. Niedawne badanie przeprowadzone przez American Express wykazało, że sztuczna inteligencja pozwala restauracjom lepiej zarządzać personelem i wydłużyć godziny pracy nawet o 15%. Niewątpliwie to duży krok w przyszłość, odpowiedź na zwiększającą się potrzebę obsługi bezkontaktowej, ale też temat, który – szczególnie wśród pracowników gastronomii – wzbudza pewne obawy. 

roboty w restauracji
Robot-kelner w restauracji

Plusy i minusy kelnerów – robotów w restauracjach

Poniżej zestawiliśmy kilka najważniejszych zalet i wad z wdrożenia sztucznej inteligencji w formie kelnerów- robotów w lokalach gastronomicznych. Na razie jest ich najwięcej w dużych sieciach, gdzie zatrudnia się wielu ludzi i gdzie tak ważna jest szybka i sprawna obsługa klientów. Jednak codziennie przybywa mniejszych biznesów gastronomicznych, gdzie właściciele – kalkulując koszty prowadzenia restauracji – decydują się na kupno tego typu robotów i szukanie oszczędności. 

Zalety kelnerów – robotów w restauracji

 • mogą przygotowywać jedzenie szybciej i wydajniej niż ludzie, posiadają umiejętność unikania zderzeń z obiektami,
 • nie potrzebują przerw na papierosa ani obiad, nie chorują i mogą pracować przez całą dobę ze względu na wydajne ładowanie. 
 • mogą też zajmować się innymi zadaniami w restauracji, takimi jak sprzątanie talerzy po posiłkach klientów, zaopatrywanie kuchni czy zmywanie naczyń.
 • mogą pełnić funkcję kelnera, witać gości, wchodzić z nim w ciekawą interakcję, przyjmować zamówienie i płatność oraz finalnie dostarczać zamówienie do stolika.
 • roboty nie muszą otrzymywać wynagrodzenia, nie potrzebują ubezpieczenia zdrowotnego ani urlopu, dzięki temu koszty pracodawcy redukują się
 • są remedium na brak rąk do pracy w restauracjach w czasach, kiedy tak trudno pozyskać dobrego pracownika na dłuższy okres,
 • takie rozwiązanie pomagające zautomatyzować pracę restauracji jest też oczywistym wyróżnikiem na tle konkurencyjnych lokali, nie da się przejść koło takiego robota obojętnie. 
 • niektóre z robotów mają opcje wyświetlania ofert reklamowych restauracji, informowania za pomocą głośnika o promocjach, a nawet posiadają opcję zaśpiewania “Sto lat” dla klienta, który ma urodziny. 

Wady kelnerów – robotów w restauracji

 • nie mogą zapewnić klientom żadnej spontanicznej obsługi, nie nawiązują więzi emocjonalnej tak jak może to zrobić człowiek,
 • nie potrafią gotować, są pozbawione smaku, zapachu i indywidualności, więc restauracje – szczególnie te niesieciowe – będą musiały dalej korzystać z pomocy dobrego kucharza,
 • w razie awarii robot potrafi utrudnić obsługę klientów i spowolnić szereg działań, które miał zdecydowanie przyspieszyć, np: zbiórkę naczyń z sali restauracyjnej, bądź przyjmowanie zamówień. 

Potrzebujesz narzędzia POS, który pomoże Ci zarządzać restauracją? Zobacz nasz autorski system RePOS: https://www.restaumatic.com/blog/systemy-pos-dla-restauracji/

robot kelner w restauracji

Podsumowanie

Sztuczna inteligencja jest wciąż nowością w branży restauracyjnej, ale jest postrzegana jako potencjalne rozwiązanie wielu problemów z którymi mierzą się restauratorzy. Niektóre restauracje już teraz wykorzystują roboty do obsługi gości. Są one znacznie tańsze niż człowiek, a ich praca jest bardziej efektywna. Roboty nie mają być zamiennikiem ludzi, ale ich praca ma być pomocna dla osób, które wykonują inne czynności w restauracji. Warto obserwować w jaką stronę technologia sztucznej inteligencji w branży gastronomicznej będzie rozwijana, ponieważ może przyczynić się do lepszej organizacji pracy restauracji, a co za tym idzie zwiększenia jej dochodów. 

Social Media Specialist

W Restaumatic zajmuję się tworzeniem contentu oraz moderacją profili w mediach społecznościowych. Współpracuje także z naszymi oddziałami zagranicznymi w zakresie zarządzania social mediami.