Strona internetowa dla restauracji — wszystko, co powinieneś wiedzieć przed jej stworzeniem!

Wszechobecna cyfryzacja wymusza na wielu sektorach gospodarki pójście z postępem i przeniesienie części działań do sieci. Nie inaczej jest w przypadku restauracji — badania przeprowadzone w 2019 roku pokazały, że już 20 procent restauracji oferuje dostawy posiłku zamówionego przez internet do domu czy biura. Pandemia koronawirusa znacząco przyspieszyła ten proces — dla wielu firm obecność w sieci to swoiste być czy nie być. W dzisiejszym wpisie pokażemy Ci, dlaczego warto być w internecie i jak można to zrobić. Przeczytasz tu o tym:

 • Dlaczego warto mieć własną stronę?
 • Gdzie można założyć stronę internetową?
 • Jakie są wady i zalety najpopularniejszych rozwiązań?
 • Co musi zawierać strona WWW restauracji?

Zapraszamy do lektury :)

Dlaczego warto mieć własną stronę internetową?

W dzisiejszych czasach posiadanie własnej witryny dla restauracji jest niczym przyprawy nadające smak potrawom przygotowywanym w kuchni. Pewnie zastanawiasz się, dlaczego konieczne jest posiadanie własnego miejsca w sieci, nawet jeśli lokal dobrze prosperuje, a klienci znają i lubią Twoje menu. Powodów jest wiele, a najważniejsze z nich to:

 • spójny wizerunek — na jego całokształt składa się wiele czynników, zaczynając od wystroju wnętrz, przez dobrze zaprojektowaną kartę, na witrynie internetowej kończąc. Spójny obraz restauracji podnosi wiarygodność firmy — dobrze wyglądająca strona przekonuje do złożenia zamówienia lub odwiedzenia lokalu.
 • ukłon w stronę klienta — całodobowa dostępność w internecie pozwala stałym gościom jak i przyszłym klientom w dowolnej porze zapoznać się z aktualnym menu, danymi lokalizacyjnymi, opiniami, a także skontaktować się z lokalem. Dodatkowo po połączeniu z Google Analytics możemy analizować potrzeby klienta, a także rynek docelowy.
 • niedroga reklama —  w odróżnieniu od klasycznych form reklamy takich jak ulotki, ogłoszenia w prasie i plakaty, własna witryna daje ogrom możliwości informacyjnych. Od Ciebie zależy, ile treści chcesz zamieścić i w jakim formacie, w odróżnieniu od ograniczeń, jakie daje kartka papieru. Na chwilę obecną internet obejmuje swoim zasięgiem większość domów i firm, a także jest z nami w telefonach, co umożliwia nieograniczony dostęp do klienta. Nie ukrywajmy — wszystko idzie w kierunku cyfryzacji — czy chcemy, czy nie — musimy się do tego dopasować.

Gdzie można założyć stronę internetową?

Choć może się to wydawać trudne i skomplikowane, założenie własnej witryny jest banalnie proste. Istnieje wiele narzędzi umożliwiających rozpoczęcie przygody z kreowaniem własnego wizerunku w internecie. Do najpopularniejszych rozwiązań należą: WordPress.org, Joomla!, Wix, Restaumatic. Decyzja dotycząca wyboru narzędzia jest zależna od posiadanych umiejętności i wymagań związanych z prezentowaniem się w internecie — WordPress jest najpopularniejszy, Joomla! przeznaczona jest dla najbardziej wymagających użytkowników, najbardziej intuicyjny jest Wix — obsłuży go nawet dziecko, a Restaumatic to najbardziej kompleksowe narzędzie przeznaczone dla restauratorów i dopasowane do ich potrzeb. 

Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Więc jeśli chcesz stworzyć stronę internetową restauracji, to zapoznaj się z naszym porównaniem poniżej.

WordPress.org

WordPress jest jednym z wielu systemów zarządzania treścią (CMS). Służy do samodzielnego publikowania treści na stronach WWW za pomocą intuicyjnych interfejsów. 

Do zalet systemu Wordress należą:

 • prostota — przy podstawowych oczekiwaniach jest łatwy w obsłudze, a edytor treści należy do jednego z najmniej skomplikowanych;
 • elastyczność — WordPress może być dostosowywany i personalizowany pod każdym względem, by spełniał nawet najbardziej wygórowane oczekiwania;
 • bogata baza dodatków — ogromny zasób wtyczek pozwala na rozszerzanie funkcjonalności strony;
 • popularność — wokół oprogramowania WordPress jest skupiona duża społeczność internautów, tworząca grupy wsparcia. W sieci znajduje się mnóstwo tutoriali pokazujących, jak krok po kroku wykonać nawet najprostsze operacje.
 • rozwój systemu — WordPress jest ciągle udoskonalany, wprowadzane są nowe funkcje.

Natomiast wady oprogramowania WordPress to:

 • ukryte wydatki — choć WordPress jest bezpłatny, należy zwrócić uwagę na dodatkowe wydatki, takie jak hosting czy domena. Ponadto część wtyczek jest płatna, często informacja o tym jest widoczna dopiero po ich zainstalowaniu.
 • problematyczne wtyczki — kod źródłowy niektórych wtyczek nie jest zabezpieczony przed niektórymi metodami ataków hakerskich; duża ilość źle napisanych wtyczek może pogorszyć wydajność strony;
 • czasochłonność — stworzenie dobrej strony od podstaw wymaga inwestycji czasu.

Joomla!

Joomla! również jest CMS-em i służy do tworzenia rozbudowanych i skomplikowanych serwisów oraz dużych stron internetowych. W przypadku restauracji mogą to być duże sieci restauracji (kilkanaście lokali). 

Największe zalety Joomla! to:

 • popularność — wiele stron jest opartych na Joomla!, a w sieci znajduje się wiele baz wiedzy dla osób stawiających pierwsze kroki z tym CMSem;
 • optymalizacja — Joomla! posiada wiele wbudowanych funkcji ułatwiających optymalizację witryny pod kątem pozycjonowania;

Do wad Joomla! możemy zaliczyć:

 • stopień skomplikowania — mnogość funkcji może przerazić początkującego użytkownika, a większość funkcji nigdy nie jest wykorzystywana przy prostych witrynach;
 • mniejsza biblioteka wtyczek — w porównaniu do WordPress, repozytorium zawiera dużo mniej dodatków, a często są to dodatki płatne, bez możliwości przetestowania.

Wix

Wix jest kreatorem stron internetowych w chmurze — tworzenie strony może odbywać się zdalnie, z dowolnego miejsca na ziemi. 

Zalety kreatora Wix to:

 • łatwość obsługi — narzędzie do tworzenia stron działa na zasadzie „przeciągnij i upuść”;
 • bogate centrum pomocy — baza wiedzy zawiera dużo informacji na każdy temat związany z tworzeniem stron;
 • całodobowe wsparcie — obsługa Wix jest dostępna 24/7, niestety tylko w języku angielskim, portugalskim i hiszpańskim.

Wadami Wix są:

 • ograniczenia — bezpłatna wersja jest bardzo okrojona — za wszystkie dodatkowe funkcjonalności (podpięcie własnej domeny, usunięcie zewnętrznych reklam, połączenie z Google Analytics) trzeba dodatkowo zapłacić.

Restaumatic

Restaumatic jest łatwym w obsłudze CMSem dopasowanym do branży restauracyjnej, bez zbędnych i niepotrzebnych funkcji. Jedną ze składni budulcowych tego rozwiązania jest autorski system zamawiania online. 

Zalety systemu Restaumatic:

 • popularne rozwiązanie wśród restauratorów — Restaumatic skupia się wyłącznie na branży gastronomicznej, dbając o każdy szczegół potrzebny do prowadzenia restauracji. Mowa tu o możliwości stworzenia zaawansowanego i interaktywnego menu, wprowadzenia modułu promocji i galerii potraw, ustalenia stref dostaw czy nawet przerw od pracy;
 • intuicyjność panelu restauratora — to rozwiązanie jest dziecinnie proste. Tak naprawdę po krótkim oprowadzeniu po systemie, wszystko można ustawić i zaktualizować na własną rękę, bez konieczności angażowania informatyków  
 • prosty, autorski system zamawiania online — został on dopracowany i przetestowany przez sztab specjalistów tak, aby być możliwie ja najbardziej intuicyjny i przejrzysty, dając możliwość otwarcia się na klienta internetowego (a wiemy, że ta tendencja wzrasta z miejsca na miesiąc). Dodatkowo jest on już zsynchronizowany z operatorem płatności. Wyłączenie możliwości zamawiania nie wpływa na widoczność strony w Internecie.
 • dedykowany asystent — od początku współpracy każdy restaurator jest otoczony opieką doświadczonego opiekuna, który przybliża wszystkie funkcje systemu, a także jest do dyspozycji w razie jakichkolwiek pytań przez cały okres korzystania z usługi
 • bezpłatne usługi marketingowe — Restaumatic w centrum uwagi stawia właśnie Ciebie, dając Ci pakiet dodatkowych grafik do wykorzystania w social mediach, informując o każdej aktualizacji i udogodnieniach w konsultacjach rozsyłanych co jakiś czas, a także robiąc podstawowe pozycjonowanie Twojej strony w Googlach.
 • czas oczekiwania na uruchomienie systemu to zaledwie kilka dni!

Wady systemu Restaumatic:

 • opłata aktywacyjna — uruchomienie strony to jednorazowy koszt 19 zł, nie jest to wygórowana cena za szereg funkcjonalności, które się otrzymuje. Ponadto wszystkie dalsze koszta Restaumatic bierze na siebie (aktualizacje, rozwój, hosting)
 • ograniczone wzorniki stron — do wyboru jest kilkanaście szablonów z możliwością szerokiej personalizacji każdego z nich. Kilkanaście wzorów to niewielka liczba w porównaniu do możliwości WordPressa w tym zakresie, ale każda z nich dopasowana jest do branży restauracyjnej.

Jeżeli jesteś w trakcie uruchamiania własnej strony i chciałbyś, aby klienci mieli możliwość składania zamówień przez Twoją witrynę, to Restaumatic umożliwia podpięcie wtyczki Aktywnego Menu pod niektóre CMS-y — skontaktuj się z nami, aby sprawdzić, czy Twoja strona jest kompatybilna. Jesteśmy do Twojej dyspozycji przez 7 dni w tygodniu!

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

BONUS — co musi zawierać strona WWW restauracji?

Tworząc stronę, należy pamiętać o tym, by umieścić na niej podstawowe informacje:

 • Nazwę i adres lokalu — by przyszli klienci mogli do Ciebie łatwo trafić;
 • Godziny otwarcia — aby goście nie poczuli się rozczarowani, gdy dotrą do Twojej restauracji, a drzwi będą zamknięte;
 • Telefon kontaktowy — by otworzyć kolejny kanał do składania zamówień i umożliwić bezproblemowy kontakt z restauracją, np. gdy strefa dostaw nie obejmuje obszaru, w którym znajduje się klient, lub dostawa opóźnia się;
 • Kartę dań — to chyba oczywiste, ogromnym atutem będzie posiadanie zdjęć przy poszczególnych pozycjach z menu — wszyscy wiemy, że klienci jedzą oczami;
 • Strefy dostaw i informacje o kosztach dowozu — podanie takiej informacji redukuje ilość zbędnych połączeń i daje klientowi świadomość dodatkowych wydatków związanych z zamówieniem.